FETHİYE KÖRFEZİ TEMİZLENDİ

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars / Puan:
Loading...

Sarı ve yeşil renkli görüntülerle gündeme gelen Fethiye Körfezi temizlendi.

Uzmanların “ALG patlaması” olarak kabul ettiği sarı ve yeşil renkli görüntülerle gündeme gelen Fethiye Körfezi, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü verilerine bu kez farklı yansıdı. Yaklaşık 15 yıldan bu yana temizlenmeyi bekleyen Fethiye körfezi, Coronavirüs salgınının ardından Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre “mükemmel” seviyeye yükseldi.

Coronavirüs salgını kapsamında alınan tedbirlerin yanı sıra turizm sektörünün hız kesmesi, körfezde de kirliliğin ortadan kalkmasına neden oldu. Fethiye Körfezi’nde ALG patlaması görülmedi. Böylece koylar ve plajlarda verilere göre, halk sağlığına uygun hale geldi.
Oysa Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün geçen yıl deniz suyu kalitesi değerlerine göre yayımladığı raporda, Çalış Plajı ve Küçük Samanlık plajlarında sarı renk görünümlü deniz suyu kalitesi “kötü” kategorisinde gösterilmişti. Bu plajlarda kirliliğin biraz daha artması durumunda “girilmesi yasak” kategorisinde değerlendirileceği ve buralarda denize girmenin yasaklanması bile gündeme gelmişti.

 

 

Yorumunu Gönder :

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir