TWITTER’DA BITCOIN DEPREMİ

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars / Puan:
Loading...

Bilgisayar korsanları Twitter’da birçok yüksek takipçisi olan ismin ve markanın hesabını çalarak, bu hesapları Bitcoin sahtekarlığı için kullandı.

Bilgisayar korsanları Twitter’da birçok yüksek takipçisi olan ismin ve markanın hesabını çalarak, bu hesapları Bitcoin sahtekarlığı için kullandı. Ele geçirilen hesaplardan yapılan paylaşımlarda anonim bir Bitcoin adresinin bilgisi verilerek söz konusu adrese para gönderilmesi istendi. Bu paylaşımların birçoğunda, belirtilen Bitcoin adresine gönderilen her 1000 Dolar için 2 Bin Dolarlık ödeme yapılacağı kaydedildi.

Barrack Obama, Bill Gates, Jack Dorsey, Elon Musk, Joe Biden, Warren Buffett, Kanye West, Michael Bloomberg, Apple, Uber ve Jeff Bezos’un resmi Twitter hesapları çalındı. Çalınan hesaplardan Bitcoin çekilişi paylaşımı yapıldı. Öte yandan Twitter, olaydan sonra bütün onaylı hesaplara kısıtlama getirdi. Twitter’ın patronu Jack Dorsey, yaşanan gelişmeden dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirirken, konuyla ilgili araştırmaların devam ettiğini kaydetti.

Hesaplardan Bitcoin ile ilgili çekiliş paylaşımı yapılarak verilen bağlantılara tıklanılması istendi. Saldırının ana hedefi çalınan Twitter hesaplarının sahipleri değil, bu hesapları takip eden milyonlarca kullanıcıydı. Saldırının kısa sürede başarı gösterdiği dikkat çekiyor; zira paylaşımda gönderilen bağlantıyla şu ana kadar 110 Bin Dolar toplandığı belirtiliyor.

Twitter’ın açıklamasına göre saldırganların çaldıkları Twitter hesapları kilitlenmiş durumda. Bu da hesapların sahiplerine henüz verilmediği anlamına geliyor. Twitter araştırmalarını bitirene kadar hesapları elinde tutacak.

Twitter’ın açıklamalarına bakıldığında gerçekleşen sızıntının bazı Twitter çalışanlarının erişebildiği bir kontrol panelinden kaynaklandığı dikkat çekiyor. Bu panel üzerinden doğrudan onaylanmış Twitter hesaplarına kolayca erişebilmek de mümkün. Bir diğer dikkat çeken nokta da bu panel üzerinden Twitter çalışanlarının bir hesaba girerek tweet atabilmesi.

Gelişmeleri yakından takip eden FBI’dan da açıklama geldi. “Bugün yüksek profilli kişilere ait bazı Twitter hesaplarının çalındığını fark ettik. Kripto para dolandırıcılığı için hesapların güvenliği ihlal edilmiş gibi görünüyor. Bu olaya ilişkin olarak kripto para göndererek halkımıza bu dolandırıcılığa kurban gitmemesini öneriyoruz.”

Geçen yıl da Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey’nin hesabı çalınmış ve hesabı ele geçiren hackerlar, ırkçı mesajlar ve bombalama tehditleri yayınlamıştı. Paylaşılan gönderilerde Twitter’ın San Francisco merkezinin bombalanacağı iddia edilmişti.

Yorumunu Gönder :

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir