COVID-19’U TESPİT EDEBİLEN AYGIT GELİŞTİRİLDİ

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars / Puan:
Loading...

ABD’deki George Washington Üniversitesi’nden bilim insanları, hastalarda Covid-19’u ya da antikor izlerini anında tespit edilmesini sağlayan bir mini aygıt geliştirdi.

George Washington Üniversitesi’nden bilim insanları, hastalarda Covid-19′ u ya da antikor izlerini anında tespit edilmesini sağlayan bir mini aygıt geliştirdi. Aygıt gaz halindeki maddelere tepki verebiliyor ve yaydığı ışığın rengini değiştirebiliyor. Aynı zamanda yapay zeka, detektörün tepkisini analiz ediyor ve hastanın kanında tam olarak hangi maddenin olduğunu belirliyor.

Araştırmacıların geliştirdiği aygıt, son derece ince iletkenlerden oluşuyor ve üzeri altın tabaka ile kaplı. Aygıt gaz halindeki maddelere tepki verebiliyor ve yaydığı ışığın rengini değiştirebiliyor. Aynı zamanda yapay zeka, detektörün tepkisini analiz ediyor ve hastanın kanında tam olarak hangi maddenin olduğunu belirliyor.

Uygulamada ise işlemin sağlanması için detektörün yüzeyine Coronavirüs’e duyarlı bir reaktif sürülüyor. Virüsün parçacıkları detektöre geldiğinde, aygıttan yayılan ışığın rengi değişiyor. Bu süreç telefonun kamerası ile takip edilebiliyor.

Araştırmacılar, imza attıkları buluşun gelecekte Covid-19’lu hastaların verilerinin yer aldığı ve uzmanların bulut depolama yoluyla doldurabilecekleri kapsamlı veri tabanlarının oluşturulmasına imkan sağlayacağından emin.

Yorumunu Gönder :

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir