Perşembe, Ocak 27, 2022

GALATA KULESİ İSTANBUL’UN EYFELİ OLACAK

 1980 yılında Galata Kulesi’ne ilk ziyaretini anlatan Uluç, 50 yıldır, Büyükşehir Belediyesi tarafından kiraya verilen kulenin içindeki restaurant kafenin 2008 de Vakıflara devredildiğine değindi ve kulenin zaman içindeki serüvenini anlattı. Ayrıca kulenin projesinin yapıldığının altını çizen usta gazeteci Gata KuLESİ’Nİ Paris’te bulunan Eyfel Kulesi’ne benzetti.

İşte o yazı;

1980 sonunda Erkekçe’yi çıkarmak üzere İstanbul’a taşındığımda, gördüğüm ilk yerlerden biriydi, Galata Kulesi.. Milliyet Magazin ve Hey Dergisi Genel Yayın Müdürü ışıklar içinde yatsın, kuzen Doğan Şener “Çok eğleneceksin” diye alıp götürmüştü.. Harika eğlenmiştik gerçekten.. Ondan sonra defalarca gittim. Kule’nin teras katı bir gece kulübüydü. Dünyanın dört bir yanından gelen turistlerle tıka basa doluydu her defasında.. Piyanist Şantör Ercü, rastgele seçtiği turistlere hangi ülkeden geldiğini soruyor, sonra onun diliyle, onun ülkesinden bir şarkıyı söylüyordu. Her dilden yüzlerce, binlerce şarkılık bir repertuar.
Kırk yıllık dost (Lafın gelişi değil, tam sene sayısı) Erol Kaynar’ı orda tanıdım.
Kule’yi işletiyordu. Masalara dünyanın en güzel meze ve yemeklerini servis ederek..

İşte projesi yapılan yeni Galata Kulesi’nin sekizinci katından, yeni seyir terasından bir temsili görüntü. 360 derece dönen hareketli kamera nereye bakıyorsa, ortadaki yuvarlak ekranda orayı görüyorsunuz. Yani ister pencerelerden çıplak gözle bakın, ister dürbün kamerayı kullanın..

Sonra Erol ayrıldı. Kendi işini kurdu. Kule söndü, unutuldu..
Günde bir kaç turist kuleyi arkasına alıp resim çektirdi, o kadar.. Sonra..
Sonra geçen hafta Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı, eski Beyoğlu Belediye Başkanı, ama Beyoğlu’nu başından beri canı gibi seven, yakın dostum, kardeşim Ahmet Misbah Demircan bahçeme kahve içmeye gelince “Biliyor musun, Hıncal Ağbi, Galata Kulesi için harika bir proje hazırlıyoruz” deyip, anlatmaya başladı..
Öyle harikulade bir projeydi ki, temsili resimlerini göstererek anlattıkları..
Bittiğinde Galata Kulesi, sadece İstanbul’a Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından gelenlerin değil, İstanbul’da yaşayanların da mutlak ve defalarca gidip görecekleri bir yer olacak..
Tıpkı Paris’in Eyfel Kulesi gibi..

Haber

İlginizi Çekebilir