ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI KURUM: GÜÇLÜ TÜRKİYE’NİN AYAK SESLERİNİ, BÜTÜN DÜNYAYA YENİDEN DUYURDULAR

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars / Puan:
Loading...

Bursa’da 31 yıldır atıl durumdaki çevre sağlığı açısından tehlike arz eden inşaatın yıkımına katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, doğal gaz rezervinin keşfine ilişkin, “Güçlü Türkiye’nin ayak seslerini bütün dünyaya yeniden duyurdular” değerlendirmesinde bulundu. Bakan Kurum, ayrıca “Tarihi miraslarına sahip çıkamayanlar, geleceği inşa edemezler” diyerek Bursa’daki projelere yönelik bilgiler verdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, birtakım ziyaretlerde bulunmak üzere Bursa’ya geldi. Bakan Kurum, ilk olarak merkez Osmangazi ilçesi Çekirge Mahallesi’nde bulunan 31 yıllık atıl durumdaki otel inşaatının yıkımına katıldı.

Yıkımın ardından yerine yapılacak olan Çekirge Teras Projesi’nin lansmanı için düzenlenen programa katılan Bakan Kurum’a Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti Bursa İl Başkanı Ayhan Salman, Bursa İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, Bursa İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hakan Saraç, önceki dönem bakan ve milletvekili Faruk Çelik ve Bursa milletvekilleri eşlik etti.

‘GÜÇLÜ TÜRKİYE’NİN AYAK SESLERİNİ, BÜTÜN DÜNYAYA YENİDEN DUYURDULAR’

İlk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı doğal gaz rezervine değinen Bakan Kurum, dün itibariyle tarihin yeniden yazılacağı bir döneme girildiğini kaydetti.

“TARİHİ MİRASLARINA SAHİP ÇIKAMAYANLAR, GELECEĞİ İNŞA EDEMEZLER”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak Bursa’ya yeni projelerle, yeni müjdelerle geldiklerini belirten Bakan Kurum, Bursa’nın Osmanlı Beyliği’ni cihan devleti yapmış bir şehir olduğunu ve kendilerine de büyük düşünmeyi öğrettiğini dile getirdi.

‘ÜLKEMİZİN EN ÖNEMLİ KENTSEL YENİLENME PROJESİNİ BAŞLATIYORUZ’

Sözlerine devam eden Bakan Kurum, “Bursa’da da yüzyıllardır dualarla süslenmiş camilerimizi, helal ticaretin merkezi olan hanlarımızı ihya etmenin hayaliyle yanıp tutuşuyoruz. Bursa’mızda geçmişi milattan önce 5. yüzyıla kadar uzanan; 430 bin metrekarelik Hanlar Bölgesi’nin bir bölümü UNESCO dünya tarihi miras listesinde. Hanlar Bölgesi, Tophane’den başlayarak, Ulu Cami’yi, Kozahan’ı, Pirinç Han’ı içine alarak Kayhan Çarsı’na kadar; 252 tarihi yapı yer aldığı bir bölge. İşte ülkemizin en önemli kentsel yenileme projesini, bu Hanlar Bölgesi’nden başlatıyoruz. İlk etapta, proje için Büyükşehir Belediyemize 50 milyon lira tahsis ettik. 12 bin 400 metrekarelik bu alanı kapsayan Çarşıbaşı Meydanı’nda yer alan miadını doldurmuş 40 binayı, vatandaşlarımızın gönül rızasıyla yıkıyoruz. Şehir merkezine yük olan, trafik sıkışıklığına neden olan, tarihi yapıları gölgeleyen bu yapıları tamamen ortadan kaldırıyoruz. İşe İŞKUR, Kızılay binası gibi riskli yapıların yıkımıyla başlıyoruz. Ardından hızlıca Pirinç Han, Bakırcılar Çarşısı, Kapan Han, Eski İpek Hanı’nı ihya edeceğiz. Ulu Camii’nin çevresini daha da güzelleştirecek, 12 bin 400 metrekarelik yeni bir meydanı Bursa’mıza kazandıracağız. Bu yeni alan yabancı ve yerli misafirlerimiz için; hanlar bölgesini gezmeden önce bir başlangıç noktası olacak. Meydanda halkımızın katılacağı sosyal etkinlikler yapılacak, meydan adeta Bursa’mızın birlik ve beraberlik mekânı olacak. Birliğin simgesi olacak Çarşıbaşı Meydan Projemiz, Bursa için, Bursalı kardeşlerimiz için, ülkemiz için hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

YIKTIĞI HER ŞEYİN YERİNE DAHA GÜZELİNİ KOYANLARDAN OLDUK’

“Biz yıktığı yeri terk edenlerden olmadık. Yıktığı her şeyin yerine daha güzelini koyanlardan olduk, imha eden değil ihya edenlerden olduk” diyen Bakan Kurum, hiçbir zaman yapamayanlar olmadıklarını, hep yapan taraf olduklarını söyledi.Bugüne kadar 1 milyon 410 bin dönüşümünü sağladıklarına işaret eden Bakan Kurum, “Şimdi de ‘Türkiye’nin her yerinde kentsel dönüşüm’ diyoruz. Her yıl 300 bin olmak üzere 5 yılda 1 milyon 500 bin konutu dönüştürmek, ülkemizi depremlere hazır hale getirmek için gecemizi gündüzümüze katarak, canla başla çalışıyoruz. Bakın bugün Bursamız; Kuzey Anadolu Fay Hattından etkilenen bir şehir. Maalesef deprem riski yüksek bir şehir. Ve bizim hedefimiz; afetlere karşı güvenli, sağlam yuvalarıyla emin bir Bursa. Bursa Kestel, Osmangazi ve Yıldırım’da 540 hektar büyüklüğünde 5 riskli alanımızda çalışıyoruz. Ayrıca yine Osmangazi, Yıldırım ve Gemlik’te 865 hektar büyüklüğünde 5 rezerv yapı alanında da çalışmalarımıza başladık. Bildiğiniz gibi; Bursa Sıcaksu semtinde uzun yıllar deri sanayisine hizmet eden Tabakhaneler Bölgesi’ndeki işletmeler, 2007 yılında Badırga Bölgesi’ndeki organize sanayi bölgesine taşınmıştı. Bölgedeki 135 deri fabrikasının taşınmasının ardından alanda termal turizminin canlandırılmasına yönelik çalışmaları başlattık. Bunun yanı sıra 190 bin metrekare büyüklüğündeki alanda kamulaştırma yaparak, vatandaşlarımızın mülkiyet sorununu büyük oranda çözdük. Şimdi ise bu alanda; deprem dönüşüm konutlarımızı ve sosyal donatılarımızı, parklarımızı, yeşil alanlarımızı üretmeye başlıyoruz. Projelendirme çalışmalarımız bitmek üzere. Bursa’mız için bu projemiz de şimdiden hayırlı uğurlu olsun. Bakın biz kasım ayında söz verdik, bu sözlerimizin hepsini hamdolsun bugün başkanımızla birlikte tutuyoruz. Şimdi de ağustos ayındayız ve ben bir söz daha, bir müjde daha vermek istiyorum. Çok yakında, Bursa’mızda; Türkiye’ye ve dünyaya örnek gösterilecek, vatandaşlarımızın sabırsızlıkla beklediği bir kentsel dönüşüm projesini daha başlatacağız. İstanbul Esenler’deki 60 bin, Elazığ ve Malatya’daki 24 bin 500 konutluk dönüşüm projelerimizden sonra, Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projelerinden birini de Bursa’da başlatacağız. Yakın zamanda detaylarını açıklayacağımız bu vizyon projemiz de Bursa için, Bursalı kardeşlerimiz için, ülkemiz ve milletimiz için hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Yorumunu Gönder :

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir