KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI MEHMET ERSOY 2020 YILI İÇİN TURİZMDEKİ BEKLENTİLERİ AÇIKLADI

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars / Puan:
Loading...

15 MİLYON TURİST, 11 MİLYAR $ GELİR

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, 2020’de 15 milyon turist, 11 milyar dolar da turizm geliri beklendiğini dile getirdi. Ersoy, “15 milyon hedefin 2.5 milyonu yurtdışında yerleşik Türk, gerisi yabancı ziyaretçi diye düşünüyoruz. Ağustos ayı çok daha iyi gidiyor. 2021 yılında çok daha iyi bir sezon geçireceğiz” dedi.

Türkiye’de çok başarılı şekilde salgınla mücadelenenin sürdürüldüğünü ifade eden Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, turizm sektörü hakkında değerlendirmelerde bulundu. Nisan sonrasında ertık normalleşme sürecinin başladığını hatırlatan Bakan Ersoy, “1 Haziran’dan itibaren turizm sektörü bir ivme kazanmaya başladı. Rusya, Ukrayna, İngiltere, Almanya gibi ülkelerle yoğun hava trafiği başladı. 2020 beklentimiz çok yüksekti ama maalesef 2019 verilerine göre ciddi bir düşüş olacak. Eğer hava trafiğinde olumsuz bir hareketlenme olmazsa 15 milyon turist sayısını yakalayıp, 11 milyar dolarlık bir geliri de geçeriz diye düşünüyorum” ifadelerini kulandı.

2021 DAHA İYİ

NTV’de konuşan Bakan Ersoy, “6.5 milyon turist sayısını yakaladık. Sezon geç başladı ama geç bitecek gibi görünüyor. 15 milyon hedefin 2.5 milyonu yurtdışında yerleşik Türk, gerisi yabancı ziyaretçi diye düşünüyoruz. Ağustos ayı çok daha iyi gidiyor. 2021 yılında çok daha iyi bir sezon geçireceğiz” dedi.

AVRUPA’DA ÖNCÜYÜZ

Ülke genelindeki insanlarda da ‘kendi ülkemde seyahat edeyim’ diye bir algı oluştuğunu dile getiren Ersoy, “Uluslararası hava trafiği de kapalıydı tabi. Bunun da etkisi var. Biz bu endişeleri gidermek açısından bir sertifikasyon programını hayata geçirdik. Avrupa’ya da örnek teşkil etti. Biz bunu hazırlarken sektör temsilcileriyle, bilim kurulu ve sağlık bakanlığı ile birlikte çalıştık. Bu sertifikalı tesislerde çok az sorun yaşanıyor. Bunu sonrasında da devam etmek istiyoruz. Oda sayısını daha aşağı çekmek ve tedbirleri daha da arttırarak devam ettirmek istiyoruz. 4 bin 900 sertifikasyon verildi. Bunun yarısından fazlası konaklama. Şu anda muhtemelen yüzde 35-40’ına denk geliyordur sektörün. Bu kısa süreli bir salgın değil. Kriterlerimizi bununla birlikte yaşayacak hale getirmemiz lazım. Sertifikasyon konusunda ne hızlı olan Asya ülkeleri oldu. Çünkü çok sık yaşadılar salgınları. Onlar hazırlıklıydı. Biz de Türkiye olarak Avrupa’da öncü olduk” diye konuştu.

2021 YILI DA ‘PATARA YILI’ OLSUN

2020 Patara Yılı’nın pandemiden dolayı şanssız bir döneme denk geldiğini belirten Bakan Ersoy, “Patara Yılı olarak 2021’de de devam etmesini kabineye önereceğiz ama kabinenin alacağı bir karardır. Bir yıl daha Patara Yılı olarak tanınması mantıklı geliyor bana” dedi. Patara’da çok sayıda etkinlik yapılacağını belirten Ersoy, “27 Ağustos’ta ilk konserimizi veriyoruz. Bu yıl içinde hedeflerimizin hepsini tamamlayacağız. Biraz salgın sebebiyle gecikme olsa dahi hızlı bir şekilde, gerekli kaynağı da oluşturduk orasıyla ilgili” değerlendirmesini yaptı.

Yorumunu Gönder :

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir