ELON MUSK, ÇALIŞAN BEYİN HACKLEME CİHAZINI GÖSTERECEK

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars / Puan:
Loading...

İnsan beyninin makinelerle iletişim kurmasını sağlamak iddialı bir hedef…

Elon Musk, insanlara insanüstü güçler verme konusundaki iddialı planlarının bir parçası olarak beyinden makineye çalışan bir arayüz gösterecek.
Beyin hackleme şirketi Neuralink, geçen yıl insan denemelerine başlamak için başvurdu.
Ancak Cuma günkü gösteride bir robot ve “gerçek zamanlı olarak ateşlenen nöronlar” yer alacak, bir dizi tweet ortaya çıktı.
Arayüz, nörolojik rahatsızlıkları olan kişilerin telefonları veya bilgisayarları zihinleriyle kontrol etmelerine izin verebilir.
Ancak uzun vadeli hırs, Bay Musk’ın “insanüstü biliş” dediği bir çağın habercisi.
İnsanların yapay zeka ile birleşmeleri gerekiyor, diyor, yapay zekanın çok güçlü hale geldiği ve insan ırkını yok ettiği bir senaryodan kaçınmak için.
2017’de kurulan Neuralink , bilim adamlarını işe almak için çok çalıştı ve Musk’ın geçen ay Twitter’da hala reklamını yaptığı bir şey.
Şirketin geliştirmekte olduğu cihaz, insan saçından daha ince esnek ipliklere tutturulmuş 3.000’den fazla elektrot içeren ve 1.000 beyin nöronunun aktivitesini izleyebilen küçük bir probdan oluşuyor.
Şirket, bir yıldan uzun bir süre önce yaptığı son güncellemede, bir bilgisayarı beyniyle kontrol edebilen bir maymun üzerinde testler yaptığını söyledi.
Ayrıca beyne her dakika 192 elektrot yerleştirebileceğini söylediği bir “beyin cerrahisi robotu” da yaptı.
Pittsburgh Üniversitesi fiziksel tıp ve rehabilitasyon yardımcı doçenti Jennifer Collinger, Musk’ın yapmaya çalıştığı şeyi “tıbbi teknolojinin zor bir alanında gerçekten yıkıcı teknoloji” olarak tanımladı.
“Neuralink’in önemli kaynakları var ve eleştirel olarak ortak bir hedef için çalışan bilim adamları, mühendisler ve klinisyenlerden oluşan bir ekip, bu da onlara büyük bir başarı şansı veriyor,” dedi.
Ancak ekledi: “Bu kaynaklarla bile, tıbbi cihaz geliştirme zaman alıyor ve güvenliğin en önemli öncelik olması gerekiyor, bu yüzden sürecin hedefleri olarak belirttiklerinden daha uzun sürebileceğinden şüpheleniyorum.”
Pennsylvania Üniversitesi Kording Laboratuvarı’ndan Ari Benjamin, BBC News’e teknolojinin gerçek engelinin insan beyninin karmaşıklığı olabileceğini söyledi.
“Kayıtları aldıktan sonra, Neuralink’in bunları çözmesi gerekecek ve bir gün, kaç nörondan kayıt yaparlarsa kaydedilsin, beynin nasıl çalıştığına dair temel anlayış eksikliğimiz olan engeli aşacak.
“Hedeflerin ve hareket planlarının şifresini çözmek, bu şeylerin iletildiği sinirsel kodu anlamadığınızda zordur.”
Musk’ın şirketleri SpaceX ve Tesla, sırasıyla uzay uçuşu ve elektrikli araçlarda ilerlemeyi sürdürme girişimleriyle halkın hayal gücünü yakaladı.
Ancak her ikisi de girişimcinin tamamlanması planlanandan çok daha uzun süren projeler hakkında cesur beyanda bulunma alışkanlığını ortaya koyuyor .

Yorumunu Gönder :

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir