TIMBALAND

Gerçek adı Timothy Z. Mosley olan ve 10 Mart 1971 tarihinde dünyaya gelen Amerikalı yapımcı, söz yazarı ve rap şarkıcısı Timbaland, önceleri “DJ Timmy Tim” olarak tanınıyordu. Evinde hip hop şarkılarının arkasına yazdığı materyallerle Missy Elliott’un ilgisini çekti ve onunla birlikte çalışmaya başladı. Daha sonra Magoo’nun da onlara katılmasıyla birlikte New York’a geçen üçlü, burada Elliott’un grubu “Sista” aracılığıyla başarılı R&B grubu Jodeci’nin üyesi ve yapımcısı DeWante Swing ile tanıştı.

Missy Elliott, Mosley ve Magoo kendilerini “Da Bassment” olarak tanıtırlarken, bu isim altında Ginuwine, Playa ve Sugah gibi sanatçıların kayıtlarında aktif rol oynadılar. Ayrıca Mosley, Jodeci’nin 1995 senesindeki albümü “The Show, The After-Party, The Hotel” ile Sista’nın hiç yayınlanmamış ilk albümünde yapımcılık koltuğunda yer aldı ve DeWante Swing bundan sonra Mosley’i “Timbaland” olarak çağırmaya başladı. Aynı zamanlarda Pharrell Williams ile de arkadaşlık kuran Timbaland, sanatçıyla birlikte bazı porjelerde yer aldı. Missy Elliott’ın şarkı sözü yazarlığına başlamasıyla birlikte “702” ve “MC Lyte” gibi sanatçıların albümlerinde konuk müzisyen olarak bulunması, Timbaland’ın da bu albümlerin yapımcılığına yardım etmesini sağladı ve ilk ciddi çıkışını “702” ’nin 1996 tarihli “Steleo” şarkısını remixleyerek yaşadı.

1996 senesinde yayınlanan Ginuwine’nin albümü “Ginuwine… the Bachelor” ‘da tüm albümün yapımcılığını üstlenen Timbaland, albüme gelen olumlu eleştiriler sonrasında kendi soundunu müzik piyasasına ispatlamış oldu. Ritimleri aksatarak ve basit bas melodilerinin üzerine yazdığı davullarla, R&B ve hip hop dünyasında sıradışı bir tarza imza atan sanatçı, Aaliyah’ın kendisiyle ve Missy Elliott’la irtibata geçmesiyle birlikte sanatçının 2. albümü “One In a Million” ‘un prodüksiyonunda yer aldı. Aaliyah, bu albüm sonrası şöhrete ulaşırken, Elliott ve Timbaland da müzik dünyasının aranan isimleri arasına girdiler.

90’larda SWV, Destiny’s Child, Nicole Wray, Jay-Z ve Nas gibi sanatçılarla birlikte çalışan Timbaland, aynı zamanda Missy Elliott’ın “Supa Dupa Fly” ve “Da Real World” albümlerinde de yer aldı. Ginuwine’nin “100% Ginuwine” ve Playa’nın “Cheers 2 U” albümlerine imzasını atan sanatçı, 1997 senesinde Magoo ile birlikte “Welcome to Our World” albümünü ve 1998 senesinde de “Tim’s Bio: Life from da Bassment” adlı ilk solo albümünü piyasaya sürdü. Bu albümde Aaliyah, Ludacris, Playa, Nas, Missy Elliott, Jay-Z ve Mad Skills gibi sanatçılar Timbaland’e eşlik ederlerken, sanatçı 2000’li yıllarda müzik tarzında Asya müziğinden örnekler gösterdi. Ancak müzik eleştirmenleri bazen bu durumu olumsuz olarak değerlendirdi.

2001 senesinde Magoo ile beraber “Indecent Proposal” adlı 2. albümünü yayınlayan Timbaland, albümde konuk müzisyen olarak yer alan Aaliyah’ın albüm yayınlanmadan geçirdiği uçak kazası sonrası hayata veda etmesiyle derinden sarsıldı. Bu albüm sonrası “Beat Club” ‘ı oluşturan sanatçı, bu şirket altında ilk kez Bubba Sparxxx’ın 2001 albümü “Dark Days, Bright Nights” ‘ta çalıştı. Ayrıca Tweet’in ilk albümü “Southern Hummingbird”, Missy Elliott’ın 4. ve 5. albümleri “Under Construction ile This Is Not a Test” ve Justin Timberlake’in ilk solo albümü “Justified” ‘da imzası bulunan Timbaland, 2003 senesinde Magoo ile beraber “Under Construction, Part II” adlı 3. albümü piyasaya sürdü.

2004 senesinde LL Cool J, Xzibit, Fatman Scoop, Jay-Z, Brandy ve Utada ile birlikte çalışan ve başarılı teklilere imzasını atan Timbaland, 2005 senesinde de The Game, Jennifer Lopez, Missy Elliott ve Tweet’in albümlerine yardım etti. Bu çalışmalar sonrası Interscope bünyesi altındaki Mosley Music Group ile çalışmaya başlayan sanatçı, 2006 senesinde Nelly Furtado ve Justin Timberlake’in son albümlerinde aktif rol oynayarak sanatçıların listelerde başarı kazanmasına büyük katkıda bulundu.

2007 Nisan ayında “Timbaland Presents Shock Value” adlı albümünü yayınlayan Timbaland, albümüne Justin Timberlake, Nelly Furtado, Keri Hilson, Dr. Dre, Missy Elliott, 50 Cent, Tony Yayo, Magoo, Nicole Scherzinger, Sebastian, Attitude, Amar, Jim Beanz, The Hives, She Wants Revenge, Fall Out Boy, Elton John, OneRepublic ve M.I.A. gibi isimleri konuk müzisyen olarak bulundurdu. İçerisinde barındırdığı konuk sanatçılarla farklı müzik tarzlarını albümüne yansıtmayı başaran sanatçı, albümden ilk teklisi “Give It to Me” adlı şarkıya seçti.

Timbaland Presents Shock Value” albümüyle Amerika listelerinde 5 numara olmayı başaran Timbaland, İngiltere listelerinde ise 2 numaraya yerleşti. Albümden yayımladığı ilk tekli “Give It to Me” ile Amerika listelerinde zirvede bulunan sanatçı, albümden 2. teklisi ise Keri Hilson ile olan ortak çalışması “The Way I Are“a seçti. Bu tekliyle de Amerika listelerinde 3 numara olmayı başaran yapımcı, 3. tekli için rock grubu “The Hives” ile olan ortak çalışması “Throw It on Me” yi seçti. Albümden yayımlanan ve OneRepublic ile ortak çalışma olan “Apologize (Remix)“, birçok ülkede 1 numara oldu. 5. tekli ise Keri Hilson ve Nicole Scherzinger ile düet olan “Scream“şarkısı oldu.

Haber

İlginizi Çekebilir