Oscar hakkında her şey

Bu yıl 82’ncisi düzenlenecek olan Oscar Ödülleri törenine yaklaşırken hazırlıklar da hız kazandı. Amerikan Sinema Bilimleri ve Sanat Akademisi tarafından dağıtılan, sinema dünyasının heyecanla beklediği Oscar ödüllerinin tarihine bakıldığında çok ilginç anekdotlar göze çarpıyor.

İlk Oscar ödül töreni sadece 5 dakika sürmüştü. 250 izleyicinin katıldığı törenin giriş ücreti 10 dolardı.

Dünyaca ünlü aktör, aktris, yapımcı ve yönetmenlerin kazanmak için sabırsızlandığı Oscar ödülünün değeri aslında 330 dolar.Oscar heykelciğini kazananlar bu ödülü satamıyorlar. Eğer ödülden kurtulmak istiyorlarsa ancak Akademi’ye 1 dolar karşılığında satabiliyorlar.

1930 yılında Oscar Töreni 2 Kez Yapıldı

Oscar Ödül Törenleri geleneksel olarak yılda bir kere yapılıyor. Ama 1930 yılında tören biri Nisan’da diğeri Kasım’da olmak üzere iki kere gerçekleştirildi

Oscar Ödül Töreni Nerede Yapılıyor?

Oscar Ödül Törenleri 2002 yılından beri Kodak Tiyatrosu’nda yapılıyor.Konuklar ödül töreninden 2 saat önce salona alınıyorlar.

Oscar sevmeyenler

Oscar ödülleri ile ilgilenmeyen oyuncu ya da yönetmenler de yok değil. George C. Scott, Oscar kazanamayınca şiddetli protestoda bulunan oyuncuların başında geliyor.

Bir çok filmi Oscar’a aday gösterilmiş ve kazanmış olsa da Woody Allen, Oscar Ödülleri’ne itibar etmeyen isimlerin başında, bugüne kadar Oscar Ödül Töreni’ne hiç katılmadı.

En fazla ödül alan filmler

Ben-Hur (1959)
Titanik (1997)
Yüzüklerin Efendisi: Kral’ın Dönüşü (2003)

En fazla ödül alan yönetmen : John Ford

En fazla ödül alan oyuncular :

Katharine Hepburn
Ingrid Bergman (2 En iyi kadın oyuncu, 1 En iyi yardımcı kadın oyuncu)
Jack Nicholson (2 En iyi erkek oyuncu, 1 En iyi yardımcı erkek oyuncu)
Walter Brennan (3 En iyi yardımcı erkek oyuncu)
Meryl Streep 16 Akademi Ödülü adaylığı ile en fazla aday olma rekorunu elinde bulunduruyor.
Ödül alan en genç oyuncu : Tatum O’neal-10 (En iyi yardımcı kadın oyuncu ,1973)
Ödül alan en yaşlı oyuncu : Jessica Tandy-80 (En iyi kadın oyuncu, 1989)

En Çok Oscar’ı Walt Disney Aldı!
En fazla Oscar kazanan kişi Walt Disney Oldu. Tam 26 kez bu ödülü aldı. Walt Disney aynı zamanda bir seferde en fazla Oscar alan kişi rekorunu da elinde tutuyor. 1953 yılında 4 dalda Oscar daldı.

Oscar İçin En Uzun Bekleyen Chaplin’in Filmi
Çekildikten sonra Oscar almak için bekleyen en uzun Film Chaplin’in ‘Limelight’ filmi oldu. 1952 yılında çekilen film ancak 1973 yılında Oscar alabildi.

Hiç Oscar Kazanamayan Büyük Adaylar
1997 yılında ‘The Turning Point’ ve 1985 yılında ‘The Color Purple’ filmleri 9 dalda Oscar’a aday gösterildiler ama bir tane bile kazanamadılar.

En Fazla Oscar Kazanan 2 Film
76 yıllık Oscar ödülleri tarihinde en fazla Oscar alan 2 film oldu. 1959 yılında ‘Ben Hur’ ve 1997 yılında ‘Titanic’ tam 11 dalda Oscar aldılar.

Spielberg Oscar’a Yıllar Sonra Kavuşabildi
Oscar’a kavuşmak için çok çabalayıp bolca hüsrana uğrayan yönetmenlerin başında Steven Spielberg geliyor. Spielberg 9 dalda ödüle aday gösterilen The Purple Rain filmi ile Oscar kazanacağına kesin gözüyle bakarken bir tane bile alamamıştı. Ancak Yahudi soykırımı üzerine olan filmi “Schindler’s List” ile şeytanın bacağını kırabildi. Spielberg Bette Davis ve Clark Bable’in kazandığı Oscarları onların ölümünden sonra mirasçılarından 1 milyon dolar ödeyerek alıp Akademi’ye 1 dolar karşılığında geri veren kişi olarak da tanınıyor.

Tören üç kez ertelendi
Oscar töreni tarihi boyunca sadece üç kez ertelendi. 1938 yılında Los Angeles’daki sel dolayısıyla tören bir hafta geç yapıldı. 1968 yılında ise Martin Luther King’e saygı dolayısıyla 1981’de Ronald Reagan’a suikast girişimi nedeniyle 24 saat ertelendi.

Yıl 1953: Televizyon devrede
Oscar ödül töreni ilk olarak 1953 yılında televizyonda yayınlandı ve sunucusu Bob Hope’tu. Ödüller 1966 yılında ilk olarak televizyondan renkli olarak
yayınlandı.

Kırmızı Halı: O bir efsane!
Her yıl 6 kişinin yan yana dizilerek açıp serdiği sonra da rulo yapıp kaldırdığı Akademinin malı olan halı 75.5 metre uzunluğunda.

30 saniye yeter de artar
Aralıksız 4 saat süren Oscar töreninde ödül kazananların konuşma süresi sadece 30 saniye.

Savaşma! Oscarları takip et!
2. Dünya Savaşı’ndaki Amerikan askerlerinin töreni dinlemesi için ilk defa 1943 yılında radyo yayınıyla törenler dünyaya duyuruldu.

Haber

İlginizi Çekebilir