'o paraları bize ver'

Dünyaca ünlü İngiliz şarkıcı Sting, geçen ay Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un kızı Gülnara’nın 37’nci doğumgününde gizlice sahneye çıkıp 2 milyon dolar aldığı için insan hakları kuruluşlarının tepkisini çekti.

Amerikan Foxnews’un haberine göre insan hakları kuruluşları, söz konusu paranın Özbekistan’da karın tokluğuna pamuk tarlalarında çalışan çocuk işçilerin emeğinden çalındığını savunarak ünlü şarkıcının bağışta bulunmasını istedi. Guardian gazetesinde kendisini savunan Sting ise “Kerimov’un nasıl bir diktatör olduğunu biliyordum. Ama kültürel boykotlarla bu tip ülkelerin daha da içlerine kapanacağı görüşündeyim” dedi.

Bu, Özbekistan’ın ilk ve tek cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un Harvard mezunu büyük kızı Gülnara’nın ilk skandalı değil. Harvard’dan mezun olduktan sonra devletten sağlanan paralarla Özbekistan’da birçok sektörde şirket kuran Gülnara, Coca Cola Özbekistan’ın patronuyla evlenip boşandı. Boşanma sonrası ise Coca Cola’ya savaş açtı. Gelen tepkiler üzerine Özbekistan’daki ABD hava üssünü kapatıp İran ve Çin’e yanaştı. ABD’de doğan çocuklarını Özbekistan’a kaçırınca bu ülkede hakkında arama emri çıkarılan Gülnara, “Unutma Beni” adlı bir de pop albümü çıkardı. Gülnara’nın Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Cenevre’de BM büyükelçisi olduğu halde, geçen ay babası tarafından İspanya büyükelçiliğine atanması tepki çekmişti

 

Yorumunu Gönder :

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir