Abba politikacılara sert çıktı!

Ünlü müzik grubu ABBA, şarkılarının aşırı sağcılar tarafından kullanılmasına sert tepki gösterdi.

Eurovision tarihinin en başarılısı seçilen İsveç’in efsane müzik grubu ABBA, ünlü ‘Mamma Mia’ şarkısını yabancı karşıtı aşırı sağcı Danimarka Halk Partisi’nin (DF) kullanmasına sert tepki gösterdi.


DF’in yıllık kongresinde partinin gençlik kolları ABBA grubunun ünlü eseri Mamma Mia’yı parti lideri için ‘Mamma Pia’ olarak değiştirdi. Şarkılarının kendilerinden izinsiz politik bir amaç için değiştirilmesine asla müsaade etmeyeceklerini belirten grubun üyesi Benny Andersson, “Elinizi müziğimizden çekin.” dedi. 


Andersson, partinin kendilerinden izin almadan şarkılarını kullanmalarının kendisini çok sinirlendirdiğini ifade ederek, “Bir kere biz asla istek üzerine şarkı sözü yazmadık. Diğer yandan politikasını asla tasvip etmediğimiz bir parti bizim parçamızı asla kullanamaz.” diye konuştu. 


DF ile aralarında derin görüş ayrılığı olduğunu saklama gereği duymayan Benny Andersson, partiyi İsveç’teki uzantısı İsveç Demokratları Partisiyle aynı çizgide gördüklerini sözlerine ekledi. Efsane grubun bir diğer üyesi Björn Ulvaeus da “ABBA şarkılarının politik bir amaç kullanmasına asla izin vermez. Bunu net bir şekilde DF’e ilettik.” açıklamasını yaptı. 


ABBA’nın ünlü Mama Mia şarkısının sözlerini Björn Ulvaeus ve Benny Andersson yazdı. Eurovision Şarkı Yarışmaları’nın 50. yıl kutlamaları kapsamında düzenlenen, 50 yılın başarılı şarkıları arasında yapılan seçim sonucuyla ilk 14’e giren şarkıların yarışacağı yarışmada Waterloo ile 1974’deki yarışmada birinciliği elde eden İsveçli grubun şarkısı, 2005 yılında “Eurovision tarihinin en iyisi” seçilmişti.

Haber

İlginizi Çekebilir