'Kraliçe'nin 'kral'ını özlüyoruz..

19 sene önce bugün öldüğünde henüz 45 yaşındaydı. Buna rağmen ölümünden çok önce rock tarihinin “en dinamik ve en karizmatik” isimlerinden biri olmayı başarmıştı. Ölümünün üzerinden onca yıl geçti, ama solisti olduğu Queen’in çoğu kendi kaleminden çıkan parçaları hâlâ dillerden düşmüyor. Bu efsane ismin sıra dışı yaşamına tanıklık etmek isteyenler için işte Freddie Mercury’nin başarı hikâyesi…

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN

Freddie Mercury, 5 Eylül 1946 tarihinde Farrokh Bulsara adıyla Tanzanya’nın Zanzibar adasında Farsi ve Güney Azeri kökenli ailenin çocuğu dünyaya geldi.Annesi Jer Bulsara, babası Bomi Bulsara ve kız kardeşi Kashmira Bulsara ile birlikte 1947 yılında Hindistan’a taşındı.

Çocukluk yıllarında utangaç oluşu, annesine ve kız kardeşine olan düşkünlüğüyle bilinen Farrokh, sekiz yaşındayken daha iyi bir eğitim alması için Bombay’daki St. Peter’s yatılı okuluna gönderildi.

Burada piyano çalmayı öğrendi ve ilk grubu The Hectics’e katıldı. Arkadaşları ve öğretmenlerinin ona Freddie diye hitap etmelerine çok alıştığı için, imzasını Freddie olarak atmaya başladı.

Zanzibar’a dönmeden önce St. Mary’s Lisesi’nde eğitimini tamamladı.

Ealing Güzel Sanatlar Okulu’nda grafik tasarım eğitimi aldı ve 1969 yılında buradan mezun oldu. Bu okulda tanıştığı Roger Taylor sayesinde Smile grubunda çalan gitarist Brian May’ı tanıma şansı buldu. John Deacon ile güçlendirilen Smile grubu Queen’e dönüştü ve Bulsara, Freddie Mercury adıyla tahtını hazırlamaya başladı.

Grubun isim babası olan Freddie Mercury, aynı zamanda sahne kostümlerini ve grubun logosunu da tasarladı. Logo, grup üyelerinin burçlarını sembolize ediyordu: Aslan burcu olan Deacon ve Taylor için iki aslan figürü, Yengeç burcu olan May için yengeç figürü ve Başak burcu olan Mercury için iki peri figürü…

Genç grup, 1972’de kendi imkanları ile Londra stüdyolarından birine girdi ve ilk şarkısının kayıtlarına başladı. 1973 yılında çıkardıkları ilk albümleri grupla aynı adı taşıyan “Queen” di. Grup, albümdeki “glam rock” tarzını David Bowie ve Ziggy Stardust’tan, T. Rex, Roxy Music ve Sparks’tan alıyordu.

Sahnedeki duruşu, şovu, pek çok kişi tarafından hala dünyanın en güçlü vokali olarak anılan sesi, Queen’i sırtlanarak, aydınlatan, Opera ile Rock müziği harmanlayarak yeni bir müzik anlayışı ile dünyayı kasıp kavurması ile tanınan, Queen grubunun kurucusu ve bugünlere gelmesindeki en büyük etkenlerinden biri olarak adlandırılan insan, Freddie Mercury. “Bohemian Rhapsody“, “Somebody to Love“, “We Are the Champions“, “Don’t Stop Me Now“, “Killer Queen” ve “Crazy Little Thing Called Love” gibi pek çok uluslararası hit parçanın yazarıdır. Sahnedeki ve ne kadar bahsetmekten hoşlanmasa da, özel hayatındada farkılılıklar ve o yıllarda sahip olduğu dış görünüş ile ne kadar komplike bir özgüvene ve cesarete sahip olduğunu tüm dünyaya müziğiyle ve Queen ile hissettirmiştir. Yıllarca Queen grubundaki çalışmaları ile birlikte solo olarak da çalışmıştır. Mercury, ayrıca İlk asyalı Rock Star olarak adlandırılır. 1991 senesinde AIDS‘in getirdiği komplikasyonlar sonucu yaşamını yitirmiş ve ölümü, bu hastalık hakkında toplum bilincinin artmasını sağlamıştır.

2005 senesinde Blender dergisinin okuyucuları Mercury’yi gelmiş geçmiş en iyi erkek sanatçı seçtiler ve 2008 senesinde, Rolling Stone dergisi onu “Tüm Zamanların En İyi 100 Şarkıcısı” sıralamasında 18. sıraya yerleştirdi. 2009 senesinde Classic Rock dergisinin yaptığı anketde Mercury gelmiş geçmiş en iyi rock müzik sanatçısı seçildi. Vizelli tarafından tarihte en çok iz bırakmış sanatçılardan biri seçilen Mercury, 2009 yılının Ocak ayında İngiltere’de istatistik konusunda bir otorite olarak kabul edilen OnePoll tarafından skiddle.com’un katkılarıyla ve oldukça geniş çaplı katılımla gerçekleştirilen bir ankete göre Rock Tanrısı adına layik görüldü.

Mercury’nin vokaliği ile birlikde Queen 300 milyon civarı bir satış başarısı elde etmişdir. Queen genel olarak The Beatles’den sonraki en önemli rock grubu olarak kabul görür. Bu güne kadar Celine Dion, George Michael, Extreme, Michael Jackson, Lady GaGa, Foo Fighters, Kurt Cobain, Guns N’ Roses, Metallica, Manic Street Preachers, The Killers, The Smashing Pumpkins, Radiohead, My Chemical Romance, Kansas, Iron Maiden, Ben Folds Five gibi bir çok şarkıcının veya grubun üzerinde etki bırakmıştır.

Haber

İlginizi Çekebilir