Ünlü gitarist hayatını kaybetti

Yaptıkları Türkiye’de de yakından takip edilen ünlü gitarist Gary Moore İspanya’da yaşamını yitirdi. 58 yaşındaki Moore, 1968’da Dublin’de rock- blues yapan Skid Row grubunu kurmuş, ardından Thin Lizzy, Jack Bruce ve Ginger Baker (Cream), Greg Lake, Cozy Powell, George Harrison, Ozzy Osbourne, blues yıldızları B.B. King, Albert King ve Albert Collins gibi önemli isimlerle çalışmıştı.

952 yılında Kuzey İrlanda’nın Belfast şehrinde doğan Gary Moore, 16 yaşında Phil Lynott‘la birlikte ilk önemli grubu Skid Row’u kurdu. Ancak kısa süre sonra Lynott kendi grubu Thin Lizzy’yi kurmak için ayrıldı. Grubun geri kalanı 1970’te Londra’ya giderek CBS Records ile anlaşma imzaladı. İki albüm yaptıktan sonra grup dağıldı ve 1973 yılında gitarist Gary Moore Band‘ı kurdu.

Bu arada kısa bir süre Thin Lizzy ile birlikte çalıştı ve 1974’te Jon Hiseman‘ın caz ağırlıklı Colosseum II isimli grubuna katıldı. John McLaughlin, Santana gibi devlerin de yer aldığı bu grupla iki albüm yaptıktan sonra, 1977’de eli sakatlanan gitarcı Brian Robertson‘un yerine turnede çalmak üzere Thin Lizzy’ye katıldı.

Daha sonra gruptan ayrıldı, Colosseum II ile bir albüm yaptı ve 1978’de Robertson, Thin Lizzy’den ayrılınca onun yerine geçti.

Thin Lizzy ile “Black Rose” isimli albümü kaydetti. Bu arada ilk solo albümünü yayınladı. Thin Lizzy ile çıktığı turne sonrası Los Angeles’a giderek basta Willie Dee, vokalde Tony Newton ve davulda Mark Nausseef ile G-Force isimli yeni bir grup kurdu ve bir albüm yaptı. 1981’de Greg Lake Band’e katıldı.

1982 yılında solo kariyerine geri döndü. Bu kez ona vokalde Charlie Huhn, klavyede Tommy Eyre, basta Neil Murray ve davulda Ian Paice eşlik ediyordu. Farklı müzisyenlerin katılımı ile gitarcı, başarılı kariyerini 90’ların ortalarına kadar sürdürdü.

1994 yılında Cream elemanları Ginger Baker ve Jack Bruce ile BBM isimli bir yan projede yer aldı.

1995’te Fleetwood Mac gitarcısı Peter Green anısına “Bluesy for Green” isimli çalışmayı yayınladı.

1997 yılında “Dark Days in Paradise” isimli pop çizgisine yakın albümü çıkardı.

Gitarcı son olarak 1999’da “A Different Beat” ile çıkış yaptı.

Bu uzun süre içinde Santana, Ozzy Osbourne, John McLaughlin, Phil Lynott, Greg Lake, B.B. King, Albert King, Jean Luc-Ponty gibi birçok devle birlikte çalışan Gary Moore, rock gitarının en önemli ve başarılı temsilcilerinden biri oldu.

Hard rock, caz ve blues gibi birçok değişik türlerde örnekler verdi, birçok gitarcıyı etkiledi ve rock tarihine geçti.

58 yaşındaki sanatçı 6 Şubat 2011’de İspanya tatilinde uyku sırasında hayatını kaybetti.

 

 

Haber

İlginizi Çekebilir

https://gdetr.hit.gemius.pl/lshitredir/id=nFDgxIg39z04pJ3BaDqC1pRMPxLudruTz4I1XNvJb9v.E7/fastid=dygtetbdsrvesacqjgexzeyxexmi/stparam=wggqnkksqw/nc=0/gdpr=0/gdpr_consent=/url=https://www.casper.com.tr/?utm_medium=Radio&utm_source=Number-One-Sundu&utm_cam=Radio