Cuma, Ocak 14, 2022

Yüksek rezalet!! – video

Türkiye, Eurovision Şarkı Yarışması’nda hayal kırıklığı yaşadı.

Son yıllarda yükselen başarı grafiği uzun bir aradan sonra dibe vurdu. İlk yarı final gecesinde ‘Live It Up’ (Hayatını Yaşa) ile sahne alan Yüksek Sadakat elendi.

Almanya’da düzenlenecek 56’ncı Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye temsil edilemeyecek.

Vokalde Kenan Vural, gitarda Serkan Özgen, basta Kutlu Özmakinacı, tuşlu çalgılarda Uğur Onatkut ve davulda Alpay Şalt ’tan oluşan Yüksek Sadakat grubu dün gece 56. Eurovision Şarkı Yarışması’nın ilk yarı finalinde sahne aldı. İzleyicilerden SMS aracılığıyla yeterli oy toplamayaman grup, “Live It Up” adlı şarkısıyla final biletini alamadı. Bestesi Kutlu Özmakinacı’ya, sözleri Ergün Arsal’a ait olan ‘Live It Up’ın düzenlemesi tüm grup tarafından gerçekleştirilmişti.

Grup, daha önce Genesis, Deep Purple, New Model Army ve Björk gibi grup ve sanatçılarla çalışmış ünlü prodüktör Nick Davis ve ülkemizde yaşayan yapımcı Reubon De Lautour ile çalışmıştı.

Final 14 Mayıs’ta

İlk yarı finalde dün akşam Türkiye’nin yarıştığı ülkeler arasında finale yükselen 10 ülke şöyle: Sırbistan, Litvanya, Yunanistan, Azerbaycan, Gürcistan, İsviçre, Macaristan, Finlandiya, Rusya ve İzlanda oldu. Bu akşam yapılacak ikinci yarı final sonrası ilk 10’a giren ülkeler 14 Mayıs’taki finalde yarışacak. Finale Almanya, İtalya, Fransa, İngiltere ve İspanya direkt katılacak.

Daha önce hiç olmamıştı!!

Türkiye’nin Eurovision macerası 1973 yılı Lüksemburg ve 1974 yılı Birleşik Krallık Eurovision Şarkı Yarışmalarını TRT’nin naklen yayınlaması ile başladı. Türkiye, Eurovision Şarkı Yarışması’na 1975 yılında büyük bir merak ve heyecanla katıldı. Semiha Yankı’nın “Seninle Bir Dakika” adlı şarkısı Eurovision’da yarışan Türkiye’nin ilk şarkısı oldu. Türkiye bu şarkı ile 19. olarak ilk sonunculuğu Türkiye’ye kazandırmış oldu. 1976 ve 1977’de yarışmaya katılmayan Türkiye, 1978 yılında ikinci defa yarışmaya katıldı. 1979’da ise son anda yarışmadan çekildi. 1993’de Eruovision a katılıp son 5’e kalan ülkeler 1994 Finaline alınmadığı için Türkiye 1994 Eurovision Şarkı Yarışması’na katılamamıştı… Bunun dışında Diğer bütün yıllarda Türkiye Eurovision’da yarıştı

- Reklam -

Haber

İlginizi Çekebilir