Torba kanun'da "teravih" kazası

AK Parti, torba yasa teklifi görüşülürken, ikinci kez önerge kazası yaşadı.

Teklifinin görüşmelerinde CHP ve MHP’nin verdiği önergeler; salonda AK Parti milletvekillerinin sayısının az olması nedeniyle muhalefetin oylarıyla kabul edildi.

CHP ve MHP, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) daire başkanlarının atamalarında bakana yetki veren maddenin metinden çıkarılması yönünde bir önerge verdi.

Bu sırada AK Partili milletvekillerinin bir bölümünün teravih namazına gitmesi, bir bölümünün de kulis bahçesine çıkması sonucu, Genel Kurul’da muhalefet çoğunluğu oluştu.

Böylece iki partinin de bu düzenlemenin yürürlükten kaldırılmasına yönelik önergesinin oylamasında, her zamankinden farklı bir sonuç çıktı.

Maddenin metinden çıkarılmasını öngören önerge salondaki 28 AK partiliye karşılık 38 muhalefet milletvekilinin oylarıyla kabul edildi.

Önergenin kabul edilmesiyle Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı’nda, Başkan Yardımcıları, Birinci Hukuk Müşaviri, Bölge Müdürleri ile daire başkanlarının atamalarının bakan tarafından yapılacağına ilişkin hüküm, tekliften çıkarıldı.

Teklifin görüşülmesi sırasında daha önceden de bir kaza yaşanmış ve teklifin bir maddesi muhalefet önergesi sanılarak reddedilmişti.

Haber

İlginizi Çekebilir

https://gdetr.hit.gemius.pl/lshitredir/id=nFDgxIg39z04pJ3BaDqC1pRMPxLudruTz4I1XNvJb9v.E7/fastid=dygtetbdsrvesacqjgexzeyxexmi/stparam=wggqnkksqw/nc=0/gdpr=0/gdpr_consent=/url=https://www.casper.com.tr/?utm_medium=Radio&utm_source=Number-One-Sundu&utm_cam=Radio