UEFA kararını verdi

UEFA Tahkim Kurulu, Beşiktaş Kulübü’nün 1 yıl Avrupa kupalarından men cezasını onarken, Fenerbahçe Kulübü’nün 2+1 yıllık cezasını 2 yıla indirdi.

Mevcut karara göre Beşiktaş 2013-2014, Fenerbahçe ise 2013-14 ve 2014-15 sezonlarında Avrupa kupalarına katılamayacak.

Tahkim Kurulu’nun kararlarını açıklamasından sonra gözler kulüplere çevrildi ve ilk açıklamalar geldi.

Fenerbahçe Kulübü resmi internet sitesinden, Beşiktaş da yöneticisinin ağzından CAS’a gidileceğini duyurdu.

Fenerbahçe’nin resmi internet sitesinde yer alan açıklama şöyle:

“UEFA Tahkim Kurulu, 10 Temmuz 2013 Çarşamba günü yapılan duruşmaya dair kararını bugün (15 Temmuz 2013) açıklamıştır. Açıklamada; Kulübümüze, 1 yılı ertelemeli 3 yıl (2+1) süreyle UEFA müsabakalarına katılamama yönündeki karar, “2 yıl men” olarak değiştirilmiş, CAS yolunun açık olduğu ifade edilmiştir. Kulübümüzün zaman kaybetmeksizin CAS’a başvuracağını kamuoyunun bilgisine sunarız.”

BEŞİKTAŞ’TAN AÇIKLAMA

Siyah beyazlı kulübün yönetim kurulu üyesi Melih Sami Esen, Tahkim Kurulu’nun kararı sonrası CAS’a başvuracaklarını belirtti. Esen, “CAS’a kura çekiminden önce başvuru yapacağız. Bu karar çok ağır bir karardır. Elimizden geldiği ve gittiği yere kadar Beşiktaş’ın menfaatlerini savunmaya devam edeceğiz. Alınan kararın hukuki bir dayanağı olabilir ama her hukuki karar ‘adil’dir demek zor” şeklinde konuştu.

AVRUPA’YA GİEDECEK TAKIMLAR DEĞİŞECEK

Öte yandan UEFA Tahkim Kurulu’nun kararının ardından, Türkiye’den Avrupa kupalarına yeni sezonda katılacak takımlar değişecek.

Geride kalan sezonda Spor Toto Süper Lig’i ikinci sırada tamamlayarak UEFA Şampiyonlar Ligi’ne 3. ön eleme turundan katılma şansı yakalayan Fenerbahçe’nin yerine, lig dördüncüsü Bursaspor bu kulvarda yer alabilecek.

UEFA Avrupa Ligi’nde ise Kayserispor ile Kasımpaşa, Türkiye’yi temsil etme şansı elde edecek. Beşiktaş’ın Avrupa kupalarından men edilmesi, Bursaspor’un ise Fenerbahçe’nin yerine UEFA Şampiyonlar Ligi’ne gitmesi nedeniyle Kayserispor, play-off turundan Beşiktaş’ın yerine, Kasımpaşa ise 3. ön eleme turundan Bursaspor’un yerine UEFA Avrupa Ligi’ne katılacak.

Haber

İlginizi Çekebilir

https://gdetr.hit.gemius.pl/lshitredir/id=nFDgxIg39z04pJ3BaDqC1pRMPxLudruTz4I1XNvJb9v.E7/fastid=dygtetbdsrvesacqjgexzeyxexmi/stparam=wggqnkksqw/nc=0/gdpr=0/gdpr_consent=/url=https://www.casper.com.tr/?utm_medium=Radio&utm_source=Number-One-Sundu&utm_cam=Radio