New York'un yeni başkanı Blasio

Amerika’nın en önemli eyaleti olan New York’ta üst üste 3 dönem başkanlık yapan Belediye Başkanı Michael Bloomberg’ten boşalan göreve Demokrat aday Bill de Blasio’nun seçilmesi kesinleşti.

Ön seçimlerde yüzde 40 barajını az farkla geçebilen De Blasio, uzun bir aradan sonra New York’un Demokrat Belediye Başkanı olarak adını yazdırdı. Şu ana kadar sayılan oy miktarına göre (yüzde 27) Cumhuriyetçi rakibi Joe Lhota’nın yüzde 24,8 oyuna karşı yüzde 72,9 üstünlük sağlayan Blasio, aynı zamanda, New York’un 20 yıl aradan sonra koltuğu garantileyen ilk Demokrat belediye başkanı oldu. 

Demokratlar New York’ta en son belediye başkanlığını 1989 yılında David Dinkins ile kazanmıştı. Sabah saat 06.00 itibariyle başlayan seçimler akşam 21.00’e kadar devam etti.

Seçim sandıkları açılmadan yaklaşık bir saat önce Demokratlar, New York zaferini sosyal medya üzerinden ilan etti. De Blasio’nun erken zafer ilan ettiği haberi internet sitelerine yansırken, Cumhuriyetçiler ise sessizliğini korudu. Seçim öncesi anket sonuçlarında da Demokrat Blasio, Cumhuriyetçi rakibi Lhota’dan yüzde 40 daha önde seyrediyordu.

Sandıkların açılmasına az zaman kala, De Blasio’nun Brooklyn’deki ofisinin önü kalabalıklaşmaya başlarken, canlı yayın araçlarının ve çok sayıda güvenlik kuvvetinin ofis etrafında yer aldığı görüldü.

Haber

İlginizi Çekebilir

https://gdetr.hit.gemius.pl/lshitredir/id=nFDgxIg39z04pJ3BaDqC1pRMPxLudruTz4I1XNvJb9v.E7/fastid=dygtetbdsrvesacqjgexzeyxexmi/stparam=wggqnkksqw/nc=0/gdpr=0/gdpr_consent=/url=https://www.casper.com.tr/?utm_medium=Radio&utm_source=Number-One-Sundu&utm_cam=Radio