'Aynı evi paylaşıyoruz' ihbarı

Ege Üniversitesi Felsefe Bölümü öğrencisi Gamze Selçuk ile aynı üniversitede Tıp Fakültesi Uzmanlık öğrencisi Ali Haydar Temel, kamuoyundaki kızlı erkekli aynı evde kalma tartışmalarını adliyeye taşıdı.

Üniversite öğrencisi iki genç, siyasi iktidar ve kamu görevlilerinin kızlı erkekli aynı evde kalmayı suç olarak nitelendiren açıklamaları karşısında, eğer ortada bir suç varsa, bu suçu halen işleyenler olarak kendilerini ihbar etti.

Kendileri hakkında suç duyurusunda bulunmadan önce avukatları Özlem Öngörü ile açıklama yapan Gamze Selçuk ve Ali Haydar Temel, bugüne kadar birlikte kaldıklarını ve bunun suç olduğunu bilmediklerini dile getirdi.

Felsefe bölümü öğrencisi Gamze Selçuk, “Başbakan yaptığı açıklamasında, kızlı erkekli birarada kalınamayacağını bunun suç olduğunu söylüyor. Biz ise bunun Anayasa’ya aykırı olmadığını düşünüyoruz. AKP, Türkiye’nin toplumuna ve Türk aydınlarının değerlerine saldırıda bulunmakta. 

“KANITLAMAYA GELDİK”

Biz gençlik olarak, AKP’nin kızlı, erkekli evlerde kalamaz uygulamasına karşıyız. Hukuksal bir karşılığını kanıtlamak için buraya geldik. Başbakan, kızla, erkeklerin aynı evde kalmasınından rahatsız olduğunu, evleri denetleyeceklerini söyledi. Biz kimsenin evinin savcı ve hakim kararı olmadan arama yapamadığını biliyoruz. Bunun mümkün olmadığını, Anayasa’ya aykırı olduğunu kanıtlamaya geldik. 

“AYIRMAYI BECEREMEYECEK”

Asıl Anayasa’ya aykırı olanlar onlardır. Başbakan Erdoğan ve AKP, kızları ve erkekleri ayırmayı beceremeyecek. Bu uygulama AKP’nin kadın düşmanlığının göstergesidir. AKP kadın düşmanlığı yapmakta, kadını toplum içerisinde ayırmaya çalışmaktadır. Biz kadınları, ikinci sınıf vatandaş olarak görmekte. Bu uygulamanın yapılmasına izin vermiyeceğiz” dedi.

“KOMİK DURUMA DÜŞÜRDÜ”

Tıp Fakültesi Uzmanlık öğrencisi olan Ali Haydar Temel ise, “Biz bugüne kadar birlikte aynı evde kaldık. Bunun suç olduğunu hiç düşünmedik. Şimdi kendimizi suçlu olarak hissediyoruz. Şimdi ne olacak? Başbakan, yaptığı bu açıklamalar ile komik bir duruma düşmüştür. Trajedinin kendisi komik olmaktan çıktı, trajikomediye dönüştü. Kadınlar sürekli ikinci plana atılmakta. Önce alkol kısıtlaması, sonra sokakta nasıl davranacağımıza karışılmaya, şimdi de evimize kadar girdiler. Eğer birlikte yaşamak suç ise kendimizi ihbar ediyoruz” dedi.

AVUKAT: BEN DE MERAK EDİYORUM

Avukat Özlem Öngörü de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konudaki açıklamalarının Anayasa’da ve kanunda yeri olmadığını belirtti.

Öngören, “Bu iki gencin bu davranışlarını takdir ediyorum. Bu ihbar ile verilecek hukuksal sonucu ben de merak ediyorum. Hukukçu olarak ta biz aydınlanacağız” dedi. 

Ege Üniversitesi Felsefe Bölümü öğrencisi Gamze Selçuk ile aynı üniversitede Tıp Fakültesi Uzmanlık öğrencisi Ali Haydar Temel, avukatları Özlem Öngören ile savcılığa gidip, hazırladıkları ihbar dilekçesini verdi.

Haber

İlginizi Çekebilir

https://gdetr.hit.gemius.pl/lshitredir/id=nFDgxIg39z04pJ3BaDqC1pRMPxLudruTz4I1XNvJb9v.E7/fastid=dygtetbdsrvesacqjgexzeyxexmi/stparam=wggqnkksqw/nc=0/gdpr=0/gdpr_consent=/url=https://www.casper.com.tr/?utm_medium=Radio&utm_source=Number-One-Sundu&utm_cam=Radio