AB'den Ukrayna'ya kınama

 Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, dün gece Ukrayna’nın başkenti Kiev’de yapılan gösterilerde polisin barışçıl göstericileri aşırı güç kullanarak dağıtmasını “güçlü şekilde” kınadı.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile AB Komisyonu’nun genişleme ve komşuluk politikasından sorumlu üyesi Stefan Füle tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada, barışçıl göstericilerin son günlerde güçlü ve daha once örneğine rastlanmamış şekilde Ukrayna’nın AB ile siyasi ortaklığına ve ekonomik entegrasyonuna destek verdiklerinin altı çizilerek, polisin kullandığı aşırı güç kınandı.

Açıklamada, Ukrayna’ya ifade ve toplanma özgürlüğüyle ilgili uluslararası taahhütlerine tam olarak bağlı kalma çağrısı yapıldı.

Vilnius’ta yapılan Doğu Ortaklığı Zirvesi’nde göstericilerin desteğinden duyulan memnuniyetin dile getirildiği hatırlatılan açıklamada, “Haksız güç kullanımı, aralarında Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın da bulunduğu, Vilnius Zirvesi katılımcılarının bağlılıklarını teyit ettikleri ilkelere ters düşüyor” denildi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’e ve Ukrayna makamlarına çağrıda bulunan AB, dün geceki olaylarla ilgili soruşturma yürütülmesini, toplanma ve ifade özgürlüğüne aykırı davrananların sorumlu tutulmasını istedi.

Haber

İlginizi Çekebilir

https://gdetr.hit.gemius.pl/lshitredir/id=nFDgxIg39z04pJ3BaDqC1pRMPxLudruTz4I1XNvJb9v.E7/fastid=dygtetbdsrvesacqjgexzeyxexmi/stparam=wggqnkksqw/nc=0/gdpr=0/gdpr_consent=/url=https://www.casper.com.tr/?utm_medium=Radio&utm_source=Number-One-Sundu&utm_cam=Radio