Cumartesi, Ocak 22, 2022

47 örgüte karşı kırmızı alarm

İki yılı aşkın süredir iç çatışmaların yaşandığı Suriye’de El Kaide bağlantılı çok sayıda radikal İslamî silahlı grubun bulunduğu ortaya çıktı. İstihbarat birimleri, halen bölgede farklı isimler altında 47 ayrı İslamî terör grubunun varlığını tespit etti. Bu grupların en önemlileri arasında El Nusra Cephesi ve Irak-Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) yer aldığı belirlendi.

Milliyet’i aldığı bilgiye göre, iç çatışmaların devam ettiği Suriye’de Türkiye’ye yönelik terör eylemlerini önlemek amacıyla çalışma yapan istihbarat birimleri, Suriye topraklarında 50’ye yakın El Kaide bağlantılı, silahlı radikal İslami terör grubunun varlığını tespit etti.

Türkiye’nin sınır kentleri dışında diğer kentlerinde de El Kaide’nin eylem yapabileceği istihbaratı üzerine güvenlik birimleri alarma geçti. Kent merkezlerinde önlemler alındı.

İstihbarat birimleri El Kaide bağlantılı grupların çalışmalarını da izlemeye aldı. Çalışmalar sonunda ülkede 47 ayrı silahlı İslamî terör grubunun faaliyet yürüttüğünü bilgisine ulaşıldı.

Bu arada Türkiye’den çalınan kamyonetlerin plakalarının “klonlanarak” Suriye’ye götürüldüğü de biliniyor. Başta IŞİD örgütü olmak üzere bazı radikal İslami terör örgütlerinin Türkiye’de yapmayı planladıkları eylemlerde plakaları klonlanmış bu kamyonetlere bomba yüklendiği şeklindeki istihbarat bilgisi daha önce Milliyet’te haber olmuştu.

Suriye’de faaliyet gösteren örgütlerin önde gelenleri arasında Irak-Şam İslam Devleti ile El Nusra Cephesi geliyor. El Kaide lideri Ayman El Zevahiri’nin “faaliyetlerine son verildiğini” açıklamasına karşın Irak-Şam İslam Devleti örgütünün faaliyetlerine devam ettiği belirlendi. Bu iki örgütün yanı sıra, bölgede faaliyet gösteren diğer radikal İslami terör örgütlerinden bazılarının isimleri şöyle:

- Reklam -

Haber

İlginizi Çekebilir