Ukrayna'nın İstanbul Başkonsolosu görevden alındı

Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu Bogdan Yaremenko’nun, Kartal Timi’nin (Berkut) Avrupa Birliği yanlısı göstericilere kanlı müdahalesini kınadığı gerekçesiyle merkeze çağrıldığı bildirildi.

Bogdan Yaremenko, Ukrayna Dışişleri Bakanı Leonid Kojara’nın kendisine gönderdiği, “Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu olarak yurtdışı göreviniz sona erdi. Tüm formaliteleri tamamlayıp 7 Aralık’a kadar Ukrayna’ya geri dönmenizi rica ederim.” ifadesi yazılı mektubunu Facebook hesabında yayınladı.

Yaremenko’nun merkeze çekildiği bilgisini doğrulayan Ukrayna Dışişleri kaynakları, olayın gerekçesi hakkında bilgi vermedi. Bakan Kojara, Yaremenko’yu daha önce görevi suiistimal ve kamu görevlisi yeminini çiğnemekle suçlamıştı.

Sevenleri ve ‘Euro Meydan’ protestocuları, Yaremonko’nun facebook sayfasında çok sayıda destek mesajı yayınladı. Mesajlarda, Yaremenko’nun Kiev’de polisin göstericilere sert müdahalesini kınaması üzerine görevden alınması sebebiyle duyulan üzüntü dile getirildi.

Ukrayna’da protestolar, hükümetin 21 Kasım’da AB ile ortaklık anlaşmasını askıya aldığı açıklamasının ardından başlamıştı.

Meydanda izinsiz gösteri yapan AB yanlılarına Kartal Birlikleri copla ve biber gazıyla müdahale etmiş çok sayıda eylemci yaralanmıştı.

Haber

İlginizi Çekebilir

https://gdetr.hit.gemius.pl/lshitredir/id=nFDgxIg39z04pJ3BaDqC1pRMPxLudruTz4I1XNvJb9v.E7/fastid=dygtetbdsrvesacqjgexzeyxexmi/stparam=wggqnkksqw/nc=0/gdpr=0/gdpr_consent=/url=https://www.casper.com.tr/?utm_medium=Radio&utm_source=Number-One-Sundu&utm_cam=Radio