Pazartesi, Ocak 17, 2022

AK Parti'de 3 ihraç istemi, 1 istifa

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sona erdi.

Başbakan Erdoğan başkanlığında toplanan MYK toplantısından, AK Partili 3 vekile ihraç istemi kararı çıktı.

İzmir milletvekilleri Ertuğrul Günay ile Erdal Kalkan ve Ankara Milletvekili Haluk Özdalga kesin ihraç talebiyle disiplin kuruluna sevk edildi.

Karara gerekçe olarak; bu isimlerin son dönemde, parti disiplin ve politikalarına, temel ilkelerine ve hükümet icraatlarına aykırı; partiyi ve hükümeti tahkir ve tezyif edici sözlü ve yazılı beyanları gösterildi.

 

TWİTTER’DAN İSTİFA 

Kararın ardından, disipline sevk edilen vekillerden Erdal Kalkan, Twitter’dan istifa ettiğini açıkladı.

Kalkan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Siyasi partiler kimsenin babasının çiftliği değildir. Hele Sn Tayyip Erdoğan’ın değil, onlar milyonlarca insanın yarattığı sosyal varlıklardır.

Hükümet ve iktidar ve parti disiplini; yolsuzlukları, hırsızlıkları, soygunu engellemek için vardır. Bu iş burada bitmez.

Yüce halkımız herşeyi görüyor. Hakem halkımız olsun. Kurtuluş Savaşı yapan bu halk bunu da çözer.

Kalkınma Partisi’nden istifa ediyorum. Biliniz ki dünya dönüyor. Halkımız da aptal değil, yolunuz kapalıdır.”

 

BASIN TOPLANTISI DÜZENLEYECEK 

Ertuğrul Günay da Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Yolsuzluklara karşı çıktığımız için istenmediğimiz yerde durmayız” diyerek istifa sinyali vedi.

Günay açıklamasında bugün basın toplantısı düzenleyeceğini de belirtti.

3 vekil, yolsuzluk operasyonun ardından hükümetin tutumunu ve soruşturmada adı geçen bakanları eleştiren açıklamalar yaptıkları ve sosyal medyada bu yönde bulundukları paylaşımlarla gündeme gelmişti.

 

İDRİS BAL İLE BAŞLADI 

Kütahya Milletvekili İdris Bal da ‘dershane’ tartışmalarına yönelik açıklaması sonrası ihraç talebiyle disiplin kuruluna sevk edilmiş ve ardından “Beni istemeyenleri ben de istemiyorum” diyerek istifasını açıklamıştı.

AK Parti’de ayrıca, önceki gün Ordu Milletvekili Milletvekili İdris Naim Şahin, 2 hafta önce de İstanbul Milletvekili Hakan Şükür istifa etmişti.

 

- Reklam -

Haber

İlginizi Çekebilir