Salı, Ocak 25, 2022

'Demokratikleşme Paketi' kabul edildi

Meclis’te bugün iki önemli düzenlemenin görüşmeleri vardı.

TBMM Anayasa Komisyonu, kamuoyunda “4. Demokratikleşme Paketi” olarak bilinen Temel Hak ve Hürriyetlerin Geliştirilmesi Amacıyla Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı’nı kabul etti.

Tasarıya göre, seçimlerde her türlü propaganda, Türkçe’nin yanı sıra farklı dil ve lehçelerle de yapılabilecek.

Siyasi partilere devlet yardımı yapılabilmesi için milletvekili genel seçimlerinde yüzde 3 oy alması yeterli olacak. Kişilerin toplu ibadetleri yanı sıra bireysel ibadetlerinin engellenmesi de suç olacak.

 

MHP’Lİ BAL: TÜRKLÜĞE DÜŞMAN MISINIZ? 

Anayasa Komisyonu’ndaki görüşmeler sırasında gerginlik hakimdi. MHP Konya Milletvekili Faruk Bal ile Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay arasında sözlü tartışma yaşandı. 

Faruk Bal, Beşir Atalay’a ”Türklüğe düşman mısınız?” diye sordu. Bu sorusunun gerekçesi ise, Başbakan Yardımcısı’nın kısa süre önce söylediğini iddia ettiği ”Kabul etsek de etmesek de Öcalan bütün Kürtler’in lideridir” cümleleriydi.

 

ATALAY: TÜRK DÜŞMANI DA SİZSİNİZ, YIKIM BAKANI DA 

Başbakan Yardımcısı Atalay, Bal’ın hakaret ettiğini belirterek, “Türk düşmanı, millet düşmanı, yıkım milletvekili, yıkım bakanı sizsiniz. Hepsini iade ediyorum” dedi.

 

EL KAİDE ELEŞTİRİSİ 

Atalay’ın, son dönemde Suriye’deki şiddet eylemleriyle gündeme gelen El Kaide örgütüne yönelik de eleştirileri oldu.

‘El Kaide’nin İslam’a verdiği zararı hiç kimsenin vermediğini’ kaydeden Atalay, “El Kaide sayesinde Müslümanlık deyince akla terör geliyor. Bunların yaptıkları felaket, bunlar kiralık katil, kimle çalıştıkları belli değil” ifadelerini kullandı.

Haber

İlginizi Çekebilir