İnternet düzenlemesine rötuş

İnternet düzenlemesiyle ilgili Cumhurbaşkanı’nın “sıkıntılı” dediği maddeler değişti.

İnternet trafik bilgisinin tanımlanması ve bu bilgilerin ancak mahkeme kararıyla Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na (TİB) verilmesini öngören torba yasa teklifi, Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Yeni düzenlemeye göre, TİB Başkanlığı internet trafik bilgilerine ancak mahkeme kararıyla ulaşabilecek.

Ancak teklifte TİB Başkanlığı, virüsler ve sanal saldırılar gibi siber güvenlik tehdidi gördüğü durumlarda mahkeme kararına ihtiyaç duymadan da adım atabilecek.

Yasayla, özel hayatın gizliliğini ihlal durumunda TİB Başkanı’na engellenme yetkisi verilirken, engelleme kararın 24 saat içinde sulh ceza hakimi onayına sunma yükümlülüğü de getirildi.

Getirilen yükümlülük çerçevesinde sulh ceza hakiminin engellemeyle ilgili 48 saat içerisinde karar vermesi gerekecek.

Yasayla ayrıca birden fazla sulh ceza mahkemesi bulunan yerlerde bilişim suçlarına bakacak mahkemeleri de HSYK belirleyecek.

Cumhurbaşkanı Gül, hakkında “Bir iki sıkıntılı konu var” dediği internet düzenlemesini, hükümetten değişiklik sözü alarak onaylamıştı.

Harekete geçen hükümet de “sansür” ve “fişleme” eleştirilerine neden maddeleri yeniden ele alarak değişiklikleri torba teklife eklemişti.

Haber

İlginizi Çekebilir

https://gdetr.hit.gemius.pl/lshitredir/id=nFDgxIg39z04pJ3BaDqC1pRMPxLudruTz4I1XNvJb9v.E7/fastid=dygtetbdsrvesacqjgexzeyxexmi/stparam=wggqnkksqw/nc=0/gdpr=0/gdpr_consent=/url=https://www.casper.com.tr/?utm_medium=Radio&utm_source=Number-One-Sundu&utm_cam=Radio