Cuma, Ocak 21, 2022

Kuzey Kore fırsattan istifade füze denedi

Güney Kore Savunma Bakanlığı Sözcüsü Kim Min-seok, Kuzey Kore’nin doğu sahilinden fırlatılan iki şüpheli cismin 500 kilometreyi aşan menzile sahip kısa menzilli füzeler olduğunun tahmin edildiğini belirtti.

Kim, Kuzey Kore’nin bu hareketinin uluslararası havacılık ve deniz ulaşımı kurulları ile sivillerin güvenliğini tehdit ederek provokasyon amaçlı yapıldığını kaydetti. Kim, Kuzey Kore’nin çifte standart uygulayarak barışı desteklediği görüntüsü verdiğini ancak ardından acımasızca provokatif eylemler için füze fırlattığını öne sürdü.

Güney Koreli yetkililer, Kuzey Kore karasularından tam olarak neyin fırlatıldığını araştırıldığını söyledi ve ilk bulgulara göre fırlatılan iki cismin Scud füzesi olabileceğini bildirdi. Yetkililer, füzelerin fırlatılmasını 24 Şubat’ta başlayan ve halen süren ABD-Güney Kore ortak deniz tatbikatını protesto girişimi ve Kuzey Kore’nin kendi silah sistemlerini test etmesi olarak değerlendirdi.

Uzmanlar, rutin olarak Kuzey Kore’nin test amaçlı fırlattığı füzelerin Kore Yarımadası’nda gerginliği tırmandırmayacağı görüşünü dile getirdi.

Kuzey Kore, ABD-Güney Kore ortak tatbikatlarına “ülke topraklarının işgal provası” olduğu gerekçesiyle karşı çıkıyor.

- Reklam -

Haber

İlginizi Çekebilir