Salı, Kasım 30, 2021

‘Suriye ses kaydı’ gündeme bomba gibi düştü

Yerel seçime günler kala hemen her gün internete düşen ses kayıtlarını tartışan Türkiye, dün sabah sosyal paylaşım sitesi Youtube’a yüklenen kayıtla sarsıldı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in çok gizli nitelikteki Suriye toplantısında yapıldığı anlaşılan ve “tahrif” edildiği belirtilen kayıt Ankara’da, “ulusal güvenliğe birinci derecede tehdit” olarak algılandı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Sinirlioğlu ile görüşürken Dışişleri Bakanlığı’nın makam katında “böcek araması” yapıldığı öne sürüldü. Savcılığın devreye girmesine yol açan kayıt nedeniyle Youtube bütünüyle engellenirken, devletin zirvesinde, “güvenlik zaafı” tartışıldı.

 

İki ses kaydı düştü

Youtube video sitesine yüklenen “Seçim güdümlü savaş planları” başlıklı iki bölümden oluşan kayıtta, Dışişleri’nde gerçekleştiği iddia edilen toplantıdaki ifadeler uzun uzun yer aldı. Ses kaydında Suriye’deki son dönemde yaşanan gelişmelerle Suriye sınırları içinde bulunan Türk toprağı Süleyman Şah Türbesi’ne olası bir saldırı durumunda yapılacaklar konuşuluyor. Kayıtta yer alan, Türkiye’nin Suriye’ye silah ve asker göndermesi seçenekleri, gerekirse müdahalede bulunulabileceği ifadeleri sosyal medyaya bomba gibi düştü. Buna karşılık Dışişleri Bakanlığı, kayıtta tahribatlar yapıldığı, montajlamanın söz konusu olduğunu açıkladı.

 

Böcek araması mı yapıldı?

Türkiye’yi sarsan kaydın “ortam dinlemesi” yöntemi ile yapıldığının değerlendirilmesi üzerine, Dışişleri Bakanlığı alarma geçti. Bakanlık binasının makam katında “böcek araması” yapıldığı iddia edildi, ancak bu iddia bakanlık yetkililerince yalanlandı. Buna karşılık kaynaklar, MİT’ten donanımlı bir ekibin, bakanlığın bütün kritik noktalarını saatlerce aradığını bildirdi.

 

MGK toplantısı yok

“Devlet sırrı” niteliğindeki kayıtların yayımlanmasının ardından Ankara’da Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) olağanüstü toplantı yapacağı iddiası ortaya atıldı. Bu iddia da kulisleri hareketlendirdi. Ancak bu iddianın gerçek olmadığı ortaya çıktı. Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Ahmet Sever, “MGK’nın olağanüstü toplanacağına dair iddialar, gerçeği yansıtmamaktadır” açıklamasında bulundu.

MGK Genel Sekreterliği Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı da yaptığı açıklamayla MGK’nın olağanüstü toplanacağına ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Başbakanlık da iddiayı ayrıca yalanladı.

Haber

İlginizi Çekebilir