Cumartesi, Ocak 22, 2022

3. Avrupa Gençlik Forumu Erzurum'da

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu ile Erzurum AB Bilgi Merkezi tarafından, 9-11 Nisan tarihleri arasında düzenlenen, ‘Haklarım ve Kimliğim’ temalı, 3. Avrupa Gençlik Forumu Erzurum’da görkemli bir açılış töreni ile başladı. Pek çok bürokratın katıldığı forumda açılış programına Macaristan’ın Türkiye Büyükelçisi Janos Hovari, AB Türkiye Delegasyonu Birinci Müsteşarı Stefeno Fantaroni, Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Meclis Başkanı Saim Özakalın, AB Türkiye Delegasyonu yetkilileri ile Kocaeli, Eskişehir, Antalya, İzmir, Burdur, Sakarya ve Erzurum’dan 75 üniversite öğrencisinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Toplantıda ilk konuşmayı, ETSO Meclis Başkanı Saim Özakalın yaptı. Erzurum AB Bilgi Merkezi’nin, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılım süreci hakkında kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla, 2011 yılı Temmuz ayında ETSO bünyesinde hizmet vermeye başladığını ifade eden Başkan Özakalın, AB Bilgi Merkezleri’nin, AB üyeliğiyle ilgili farklı görüşlere sahip olan gençleri doğru ve objektif bir şekilde bilgilendirilmesinin sürece olumlu katkılar sağlayacağını söyledi.

Erzurum AB Bilgi Merkezi Göz Doldurdu

Ezurum AB Bilgi Merkezi başarılı organizayonuyla göz doldurdu. Özakalın, AB Bilgi Merkezleri’nin ayrıca, AB’nin Türkiye ile ilgili tereddütlerinin, Türkiye’nin de AB’yle ilgili beklentilerinin doğru tespit edilmesi, yorumlanması ve bu doğrultuda değerlendirmeler yapılmasını sağlamak açısından da büyük bir sorumluluk taşıdığının altını çizdi. Açılış programında daha sonra Macaristan’ın Türkiye Büyükelçisi Janos Hovari bir konuşma yaptı. Gençlerin, Türkiye’nin ve Avrupa’nın istikbali olduğunu belirten Büyükelçi Hovari, “Türkiye çok genç bir ülke… Bu gençliğin Avrupa Birliği’ni yakından tanıması gerekir.” dedi. Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılmasını çok istediklerini vurgulayan Büyükelçi Hovari, “Ancak bildiğiz gibi Avrupa Birliği’ne girmek için şartlar var. Biz Macarlar üyelik için son 10 yılda sürekli kanunlar yaptık, mevzuatlar çıkardık. Toplumda yanlış bir algı var. Sanki bu işi hükümetler kendi aralarında görüşüp halledecekmiş gibi… Toplumun bu sürece katkı sağlaması gerekir.

Gerçekten Türkler çok iyi çalışıyor, Meclisiniz iyi çalışıyor.” ifadelerini kullandı. Program daha sonra, ‘AB’de Temel Haklar’, ‘Yerel ve Ulusal Kimlik’, ‘Kişisel Kimlik’ konularında düzenlenen eğitim oturumları ile devam etti. Moderatörlüğünü Kaan Yakuphan’ın yaptığı forumda, akademisyenler, sanatçılar, sivil toplum örgütlerinden temsilciler ve öğrenciler, ‘Haklarım ve Kimliğim’ konulu tartışmalara katıldı ve elektronik oylama sistemiyle gerçekleştirilen anket sonuçları değerlendirildi.

- Reklam -

Haber

İlginizi Çekebilir