Perşembe, Aralık 2, 2021

MH17’nin düşürülmesi ile ilgili yeni iddia

Malezya Havayolları’na ait MH17 sefer sayılı yolcu uçağının Ukrayna’nın doğusunda düşürülmesinin üzerinden bir hafta geçti. Feci olayda hayatını kaybeden 298 kişiden ilk 50’sinin cenazeleri dün Hollanda’ya ulaştı. Başkent Amsterdam’da kurbanların anısına bir sessiz yürüyüş düzenlendi. Amsterdam-Kuala Lumpur seferini yapan uçaktaki yolculardan 200’e yakını Hollanda vatandaşıydı. Kimlik tespit ve otopsi çalışmalarının yapılabilmesi için diğer bütün cesetlerin de haftasonuna kadar Ukrayna’nın Harkov kentinden Hollanda’ya nakledilmesi bekleniyor.

Bu arada olayın meydana geldiği Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçılardan önceki gün kara kutuları teslim alan uluslararası sivil havacılık uzmanları, kutulardan birinin iyi durumda olduğunu bildirdi. Bir diğeri üzerinde ise incelemelerin sürdüğü belirtildi. MH17’nin karadan havaya bir uçaksavar füzesiyle düşürülmesine ilişkin soruşturma ise sürüyor.

Reuters haber ajansı, dün uçağı kimin düşürdüğü ile ilgili önemli ipuçları veren ilginç bir haber geçti. Haberde ses kaydına yer verilen bir ayrılıkçı lider, kendilerinin elinde MH17’ye isabet edenle aynı türden uçaksavar füzesi bulunduğuna dair açıklamada bulundu. Aleksandır Khodakovsky adlı şahsın kısa bir süre sonra ise kendi beyanatını reddettiği bildirildi.

Haber

İlginizi Çekebilir