Eylül 1, 2014

Yargıtay Başkanı Ali Alkan Adli Açılışta Konuştu

Alkan: Yargıyı yıpratmak kimseye yarar sağlamaz'

Yeni adli yıl bugün tartışmaların gölgesinde başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu açılış törenine katılmadı.

Törende konuşan Yargıtay Başkanı Ali Alkan özetle şunları söyledi: ”Kuvvetler ayrılığının tabii sonucu olarak yargı erkinin bağımsız olması gerekmektedir. Yargı erki denetleme görevi için bağımsız olmalı. Yürütmenin bir kısım temsilcileri yetkili soruşturma makamları tarafından verilmiş bir talimat olmadan yargıya polis operasyonu yapılabileceğini kamuoyu önünde açıklayabilmektedir. Yargıyı isteğe göre dizayn etmek için yargı kurumları üzerinde baskı oluşturulmak istenmesi, yargının kendi içerisinde yapacağı seçimlere ilişkin müdahale girişimleri endişeyle karşılanmaktadır.

Hakimlerin siyasallaşması, siyasallaştırılmak istenmesi veya siyasete konu yapılması, görevlerine yansıtmadıkları bireysel görüşlerinden dolayı ayrımcılığa tabi tutulması hukuk devletinde kabul edilmez. Yargıyı yıpratmak kimseye bir yarar sağlamaz. Adaletin güçlü olması, hakimler için değil herkes için güvencedir. Bu husus hiç unutulmamalı, yargı mensupları polemiğe zorlanmamalıdır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu davet edildiği için törene katılmadı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu da aynı saatlerde Bakanlar Kurulu toplantısı olması nedeniyle törene katılmayağını açıklamıştı. Törende hükümetten hiçbir temsilci yer almadı. Açılış töreninde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel de yok. Ancak Özel akşamki resepsiyona katılacak. Genelkurmay Başkanı Özel, “Hukuk devletine inanıyorum. Yargı da bu ülkede bir erktir. Türk Silahlı Kuvvetleri olarak bu güce saygı duyuyoruz” dedi.

Yorumunu Gönder :

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir