BM'de Erdoğan'dan Sisi Resti!

Sabah’ın haberine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun (BM) gerçekleştiği New York’ta, darbeye ve darbecilere karşı tarihi bir tavır ortaya koydu. Erdoğan, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon tarafından verilen öğle yemeğinine katılmak üzere Türkevi’nden ayrılarak, BM binasına geçti. Ancak Erdoğan beklenilden kısa sürede Türkevi’ne geri geldi. Bu durum Erdoğan’ın Genel Kurul’da yapacağı konuşma için sırasını Türkevi’nde bekleyeceği şeklinde yorumlandı. Ancak olayın perde arkasının öyle olmadığı ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yemeğin “Ana masası”na davet edilmişti. Masada, yemeğin ev sahibi Ban Ki-moon’un yanı sıra ABD Başkanı Barack Obama, İspanya Kralı 6. Felipe, Şili Devlet Başkanı Michelle Bachelet, Güney Kore Cumhurbaşkanı Park Geun-hye, Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto, Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma, Ürdün Kralı Abdullah bin Hüseyin yer alıyordu. Ancak o masaya Mısır’ın darbe ile görev başına gelen ve Türkiye ilişkilerin durmasına neden olan Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi de davet edilmişti. Erdoğan ile Sisi’nin arasına Zuma oturtulmuştu. Erdoğan, durumu öğrenince yemeğe katılmama kararı aldı. Darbe ve darbecilere karşı tavrının net olduğunu söyleyen Erdoğan, ilkelerine ters hareket etmeyeceğini ve darbeci Sisi ile aynı masaya oturmayacağını söyledi. Erdoğan, bu kararın ardından yemeğe katılmadı ve Türkevi’ne geri döndü.


‘DARBE MEŞRULAŞTIRILAMAZ’

Erdoğan Genel Kurul’daki konuşmasında da darbecileri eleştirdi. İsim vermeden Sisi yönetiminin meşrulaştırılamayacağını vurgulayıp BM’yi eleştiren Erdoğan şunları söyledi: “Mısır’da halkın oylarıyla seçilmiş Cumhurbaşkanı darbeyle indirilirken, verdikleri oyun hesabını sormak isteyen binlerce masum katledilirken, BM de, demokratik ülkeler de bunu sadece izliyor. Ve bu darbeyi yapan kişi meşrulaştırılıyor. Eğer demokrasi diyorsak sandığa saygı duyalım. Yok demokrasi değil de darbeyle gelenleri savunacaksak o zaman BM niye var diye merak ediyorum.”

 

MERZUKİ İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulu’na hitabının ardından Tunus Cumhurbaşkanı Muhammed Munsif Merzuki’yle bir araya geldi. Erdoğan ve Merzuki basına kısa süreli görüntü verilmesinin ardından görüşmede iki ülke ilişkilerini ele aldı.

 

‘ABD İLE TÜRKİYE MUTABIK’

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Caitlin Hayden, Erdoğan ve ABD Başkanı Obama’nın görüşmelerinde IŞİD tehdidi, bölgesel ve küresel sorunlarda işbirliği yapmada mutabık kaldıklarını açıkladı.

 

DARBECİLERİ KIZDIRDI!

Mısır Dışişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklama ile BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasını kınadı. Yapılan yazılı açıklamada “Mısırlılar olarak açıklamaları kızgınlıkla dinledik. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşması yalan ve iftiralar içeriyor, bu en hafif ifadeyle Mısır halkının 30 Haziran’da (2013) ortaya koyduğu iradesini hafife almayı ve ipotek koymayı temsil ediyor” denildi.


Haber

İlginizi Çekebilir

https://gdetr.hit.gemius.pl/lshitredir/id=nFDgxIg39z04pJ3BaDqC1pRMPxLudruTz4I1XNvJb9v.E7/fastid=dygtetbdsrvesacqjgexzeyxexmi/stparam=wggqnkksqw/nc=0/gdpr=0/gdpr_consent=/url=https://www.casper.com.tr/?utm_medium=Radio&utm_source=Number-One-Sundu&utm_cam=Radio