Cumartesi, Mayıs 28, 2022

Pink Floyd'dan Türkçe şarkı

Müzik tarihinin en büyük efsanelerinden İngiliz müzik grubu Pink Floyd, 10 Kasım’da çıkaracağı ‘Endless River’ (Sonsuz Nehir) albümüyle müzik hayatına veda edecek. Albüm, grubun 20 yıl önce çıkardığı ‘Division Bell’in yapımı sırasında David Gilmour, Nick Mason ve Richard (Rick) Wright’ın birlikte çalıp kullanmadıkları kayıtların üzerine inşa edilmiş.

 

Hürriyet’ten Gökçe Aytulu’nun haberine göre, Rick Wright’ın 2008’de yaşamını yitirmesinin ardından kimse yeni bir Pink Floyd albümü beklemezken Gilmour ve Mason, 20 saati aşan kayıtları dinleyip, buradan yeni bir albüm çıkabileceğini düşünmüş. Yeni eklemeler yapılmış ve bir şarkı dışında (Louder Than Words) tamamen enstrümantal bir veda albümü ortaya çıkmış.

 

Albüm hem Rick Wright’a hem de Pink Floyd’a veda niteliğinde. Gilmour, Rolling Stone dergisine verdiği söyleşide “Bu çalışmanın üzerine koyacağımız her şey ikinci sınıf kayıtlardan oluşacaktı. Rick’in yokluğunda bir Pink Floyd turnesi mümkün olmaz. Üzücü ama bitti” diyor.

 

‘Anısına’

 

Albümde Rick Wright’a ithaf edilen şarkının ismi Türkçe, ‘Anısına’. İsrailli klarnetçi Gilad Atzmon’un eşlik ettiği parçanın oryantal, mistik havası nedeniyle Gilmour, Türkçe ağıtları inceleyip böyle bir isim koymuş. Tabii söz konusu Pink Floyd’sa Roger Waters’ı anmamak olmaz. Grubun kurucuları arasında yer alan Waters, 1985’te olaylı bir şekilde Pink Floyd’dan ayrılmıştı. Waters, grubun isim hakkını almak için dava açıp kaybetmiş ama diğer grup üyeleriyle arasında soğuk savaş yıllarca sürmüştü. Waters’ın ardından Gilmour’ın sürüklediği Pink Floyd iki albüm daha çıkarttı. Pink Floyd ve Waters ayrı turneler gerçekleştirdi.

 

Pink Floyd’un sitesinde bugün yayınlanan ikinci ses klibinin Türkçe isimle ‘Anısına’ adıyla yayınlanacak şarkıdan bir bölüm olduğu söyleniyor. Söz konusu parçanın demo kaydı ise daha önce Untitled # 3 adıyla Secret Rarities bootleg albümünde sızmıştı. Söz konusu Demo Untitled #3 Pink Floyd’un 10 Kasım 2014’de yayınlanacak Rick Wright’a saygı albümü The Endless River albümünde yer alan şarkı/bölümlerden birinin adı dağıtılan basın bildirilerinde ‘Anisina’ adıyla geçiyor.

Grup albümün Rick Wright anısına yapıldığını yaptıkları açıklamalarla belirtmişlerdi. Bunun üzerine Tezer Özlü nickli arkadaşımız Twitter’de Polly Samson’a şarkının ‘anısına’ anlamında olup olmadığı sorusuna karşı Polly Twitter’den ‘Evet’ diyerek cevap vermişti.

 

Pink Floyd'un Yeni Albümü Kasım'da Çıkıyor

Pink Floyd’un Yeni Albümü Kasım’da Çıkıyor

Kasım ayında piyasaya sürülecek yeni Pink Floyd albümü ‘The Endless River’da bir adet Türkçe şarkı bulunuyor.

Devamı
Pink Floyd'dan

Pink Floyd’dan “Gezi” mesajı

Efsane grup Pink Floyd’un kurucusu Roger Waters yayınladığı mesajla Türk halkının yanında olduğunu belirtti

Devamı
Pink Floyd Tekrar Sahnede

Pink Floyd Tekrar Sahnede

Grup hangi organizasyon için tekrar bir araya geliyor ?

Devamı
Pink Floyd

Pink Floyd

Another Brick In The Wall

 


Haber

İlginizi Çekebilir