'Yargı paketi' kabul edildi!

 Hükümetle yargıyı karşı karşıya getiren, muhalafetin de tepki gösterdiği yargı paketi, Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi. Yasayla “somut delillere dayalı kuvvetli şüphe” yerine “makul şüphe” yeterli olacak. “Anayasayı ihlal” ve “hükümete karşı suç” soruşturmalarında da el koyma kararı verilebilecek.

Uzun süredir tartışılan yargı paketi, Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Pakete göre, aramalar için artık “somut delillere dayalı kuvvetli şüphe” yerine “makul şüphe” yeterli olacak. “Anayasayı ihlal” ve “hükümete karşı suç” soruşturmalarında da el koyma kararı verilebilecek.

Bir soruşturmada, somut delillere dayanan kuvvetli şüphe varsa, mahkeme kararı ile dinleme yapılabilecek. Avukatların soruşturma dosyalarının içeriğini incelemesi veya belgelerden örnek alması kısıtlanacak.

Yasayla hakim ve savcıların mali ve sosyal haklarında iyileştirmelere gidilecek. Maaşlarında bin 154 lira artış olacak. 14 Şubat 2005 ile 1 Eylül 2013 tarihleri arasında verilen uyarma ve aylıktan kesme cezaları affedilecek. Kesinleşen disiplin cezaları uygulanmayacak.

Düzenlemeye son dakikada eklenen önergeyle de Adalet Bakanlığı taşra teşkilatına 4 bin hakim alınacak.

Paket ile Yargıtay’ın daire sayısı 38’den 46’ya, Danıştay’ın daire sayısı 15’ten 17’ye çıkarılacakÇ Danıştay’a 39, yargıtay’a 129 yeni üye seçilecek. Danıştay’a ayrıca 23 savcı ve 50 tetkik hakimi alınacak.

Danıştay Başkanlar Kurulu’nun görevlendirme yetkisi, Bakanlar Kurulu’na devredilecek.

Ayrıca, noter işlemleri artık elektronik ortamda güvenli elektronik imza kullanılarak da yapılabilecek.

Haber

İlginizi Çekebilir