IŞİD'in kalesine giren ilk gazeteci

50 yıldır savaş muhabirliği yapan Alman gazeteci Jürgen Todenhöfer bir ilke imza atarak, Irak ve Suriye’de IŞİD liderleri ve militanlarıyla görüştü. 

IŞİD militanlarıyla geçirdiği 10 günü kitaplaştırmayı planlayan Jürgen Todenhöfer ilk izlenimlerini Alman basınına anlattı. Todenhöfer, örgütün dini bir temizlik gerçekleştirmeyi planladığını belirtti. 

Alman gazeteciye göre, IŞİD Batı müdahalesi ve hava operasyonlarıyla değil, Irak’taki Sünnilerle müzakere edilerek yok edilebilir.

 

‘IŞİD’E KARŞI BÜYÜK COŞKU VAR’ 

Bölgede IŞİD’e verilen desteği anlatan Jürgen Todenhöfer, buna benzer bir durumu daha önce hiçbir savaş bölgesinde görmediği vurguladı. Todenhöfer, bölgede IŞİD’e verilen desteği, “Kendinden geçmiş bir çoşku” sözleriyle tanımladı 

Her gün dünyanın dört bir yanından yüzlerce militanın IŞİD’e katılmak için bölgeye gittiğini iddia eden Alman gazeteci, bu durumu anlaşılmaz olarak tanımladı.

Musul’da 5 bin kadar IŞİD militanı olduğunu belirten Alman gazeteci Todenhöfer, “ABD buradaki militanları vurmak isterse, bütün Musul’u yerle bir etmek zorunda” dedi.

 

‘HER SİVİL ÖLÜMÜ MİLİTAN SAYISINI ARTIRIYOR’ 

“Batı müdahalesi ve hava operasyonları fazla etkili olmayacak” diyen Jürgen Todenhöfer, bir sivili vuran her bombayla teröristlerin sayısının arttığını vurguladı.

IŞİD militanlarının amacının tarihteki en büyük dini temizliği gerçekleştirmek olduğunu ifade eden Todenhöfer, IŞİD’le ilgili olarak kendisini en çok kaygılandıran durumun militanların demokrasiyle uzlaşan tüm dinlerin yok olmasına gerektiğine inanmaları olduğunu söyledi. 

Alman gazeteci Todenhöfer, örgüt içinde IŞİD’in dünyayı fethetmek istediği ve Kuran’ı yorumlama biçimini benimsemeyen herkesin öldürüleceği görüşünün tekrarlandığına işaret etti.

 

‘KIZLARA EĞİTİMİ PLANLIYORLAR’ 

Alman gazeteci, IŞİD’in işleyen bir devlet olmak için çabaladığını anlatırken,, örgütün sosyal yardım ve okul sistemine sahip olduğunu, hatta kızlara da eğitim vermeyi planladığını duyunca şaşırdığını kaydetti.

“George Bush’un Irak savaş olmasaydı IŞİD de olmayacaktı” diyen Jürgen Todenhöfer, IŞİD’le ilgili izlenimlerini “IŞİD ile 10 gün” adlı bir kitapta toplayacak.

Haber

İlginizi Çekebilir