Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "7 Haziran" açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Slovenya’daki temaslarını tamamlayarak, ziyaretinin ikinci durağı Slovakya gitti.

Erdoğan’ı başkent Bratislava’da gurbetçi vatandaşlar karşıladı.

Konaklayacağı otelin önünde bekleyenlere seslenen Erdoğan, 7 Haziran’da yapılacak genel seçimlere değindi.

Erdoğan, “Geçen hafta Karabük’teydik. Halkımızın coşkusunu gördük. Öncesinde Denizli ve Gaziantep’teydik. Artık 7 Haziran’ı halkımız zor çekiyor. İnanıyorum ki şu anda Avrupa da dünya da 7 Haziran’ı zor çekiyor. Çünkü bu dönüşüm, değişim farklı. Bu 2023’ün ayak sesleri” diye konuştu.

Erdoğan, şunları kaydetti: “Milli gelirimizi 1’e 3 artırdık. Ama bu bize yeterli değil. Artık trilyon dolarlarla ifade edilen bir milli gelire sahip olmamız lazım. Daha çok çalışmak suretiyle savunma ve taaruz… Ekonomide taarruz… Bütün hamlelerimizi yaparak yola devam edeceğiz.” 

 

GURBETÇİLERİ OY KULLANMAYA ÇAĞIRDI

 

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarını 7 Haziran’da yapılacak genel seçimlerde oy kullanmaya çağıran Erdoğan, zamanın kısaldığını belirtti.

“Benim sizden bir ricam daha olacak” ifadesini kullanan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Artık süreç iyice daraldı. Şurada 67 gün kaldı. Şimdi geçen seçimde Avrupa’da ve dünyanın değişik yerlerinde oy kullananların oranı yüzde 25 civarındaydı. Artık biz bunu istemiyoruz. Bu oy oranını ciddi manada artırmamız lazım. 

Onun için ‘oy hakkımızı kullanacağız’ demeniz lazım. Randevu sistemi falan da kalmadı. Oylarımızı gidip kullanacağız. Sizlere ekonomide aldığımız mesafeleri anlatacak değilim. Artık yapılan yolları hastaneleri anlatmama gerek kalmadı. Biz iş ürettik hala da üretmeye devam ediyoruz.”

 

“BU VÜCUT ARTIK BU GÖMLEĞE TAHAMMÜL EDEMİYOR”

Başkanlık sistemi tartışmalarına da değinen Erdoğan, “Tabii, bir sürecin içindeyiz. Ve bu sürecin ne olduğunu anlıyorsunuz, bunu çok iyi biliyorsunuz. Biliyorum ki artık Türkiye bir değişimin, dönüşümün içerisinde. Şu anda bize giydiğimiz gömlek dar geliyor. Bu vücut artık bu gömleğe tahammül edemiyor. Bize bundan sonra yakışacak gömlek, yeni bir idari yapılanmadır, bu da başkanlık sistemidir” diye konuştu. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, başkanlık sistemine ilişkin yaptığı hazırlıkları geçen günlerde bir televizyon programında açıkladığını, hükümetin de bu konuya yönelik adımları attığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ama burada bir şey var. İki başlık, bir ya 400… Onunla parlamentoda bu işi çözmek. Bir ikincisi, halka gitmek. Bunu hazırlamak için de tabi durmak yok, bunu halletmemiz lazım. Çok koşacağız, çok çalışacağız” değerlendirmesinde bulundu.

 

“KARALAMA KAMPANYALARINA İNANMAYIN”

Türkiye’de Kürt sorunu olmadığını görüşünü yineleyen Erdoğan, “Temel hak ve özgürlüklerde ülkemiz çok ilerde, karalama kampanyalarına inanmayın” dedi.

Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: Biz ret politikalarını ayaklarımız altına aldık. Asimilasyon politikalarını ayaklarımızın altına aldık. Mesele ülkemizi birileri bölmenin gayreti içerisinde. Biz buna fırsat vermeyeceğiz. Biz beraber olacağız” ifadelerini kullandı.

Haber

İlginizi Çekebilir

https://gdetr.hit.gemius.pl/lshitredir/id=nFDgxIg39z04pJ3BaDqC1pRMPxLudruTz4I1XNvJb9v.E7/fastid=dygtetbdsrvesacqjgexzeyxexmi/stparam=wggqnkksqw/nc=0/gdpr=0/gdpr_consent=/url=https://www.casper.com.tr/?utm_medium=Radio&utm_source=Number-One-Sundu&utm_cam=Radio