Saturday, August 20, 2022
spot_img

Seçim Özel

NUMBER1 ortak yayınında Seçim Özel Programına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuk oldu

 

 

Kılıçdaroğlu Number1 FM ve Number1 Türk FM ortak  yayınında Number1 Medya Grup Başkanı Haldun Altılar’ın sorularını cevapladı. 

 

GENÇLERE İNTERNET BEDAVA OLACAK

 

Genç nüfus olağanüstü bir  avantaj. Ama biz ülke olarak bunu kullanamıyoruz, gençlerin çoğu işsiz, umutsuz. Onlara ben CHP Genel Başkanı olarak şunu vaadediyorum. CHP iktidarında Bütün meydanlar gençlerin olacak. Ister izin alarak miting yapın ister konser düzenleyin, şarkılar söyleyin. Üniversiteye giden gençlerimiz var. 13 yılda yurt sorunu çözülmemiş. Burda bir sorun var. En temel sorunlarından biri bu.  Anne babalar kaygılı. İddia ediyorum, 1 yıl içinde yurt sorununu çözeceğim. Bütün gençler rahat edecek. Sıcak suyu, genişbant interneti olan yurtları olacak. İnternet de ücretsiz olacak, Gençlere belli bir yaş ve alan için ücretsiz internet vereceğiz

 

 

BÜTÜN GENÇLERİN OYUNU İSTİYORUM

 

Gençlerin %34’nün oyunu aldık. Ancak bütün gençerin oyunu istiyorum. Eğer bu günkü halden memnun değillerse bir temel görevleri var. Mutlaka sandığa gidecekler. Hangi partiye kendilerini yakın hissediyolarsa gidip oyunu kullanmalılar.

 

2 AY İÇİNDE ÇOK ŞEY DEĞİŞTİ

 

2 ay önce dolar bu kadar yüksek değildi, terör yoktu, ihracatımız bu kadar düşmemişti, karamsarlık bu düzeyde değildi. Baktığımız zaman iki ay sonrasında daha üzücü karamsar bi tablo var.

 

 

 

KOALİSYON GÖRÜŞMELERİNİ CUMHURBAŞKANI TIKADI 

 

Koalisyon için Davutoğlu ile görüştük. 14 ilkemizi söyledim, sorunları aktardım.  Hukuk, eğitim, dış politika konularındaki sorunlar ve buna benzer sorunları aktardım. Çözecekseniz biz hazırız dedik. 10 gün görüştük. Başbakan 4 yıllık bir koalisyon değil 3 aylık seçim hükümeti istedi. Biz uygun görmedik. Fakat bu görüşmeler sırasında cumhurbaşkanı “koalisyon Davutoğlu’nun intiharı olur” dedi.Yani koalisyon görüşmelerinin tıkanması “Saray”ın isteğiyle oldu. 

 

BAŞBAKAN BAĞIMSIZ DEĞİL

 

Gençlere şunu söylüyorum. Ülkeyi yönetecek kişi bağımsız olmalı. Saraya ipotek edilmiş bir irade ülke yönetemez. Davutoğlu bağımsız olmak istiyor ama Cumhurbaşkanı izin vermiyor. Ülkeyi Başbakan yönetir, devletin bütün kurumları Başbakan’a bağlıdır. Cumhurbaşkanı’nın sorumluluğu yoktur. Sorumsuz kişi yetki kullanamaz. Seçimlerde rakibim yine Davutoğlu ve tabi onun arkasındaki Erdoğan. Çünkü ikisi bir beraber meydana çıkıyorlar, oy istiyorlar. Aslında bu suç ama cumhurbaşkanı’na dokunulamıyor

 

 

 

GENÇLERİ POTANSİYEL SUÇLU GÖRMÜYORUZ 

 

Bizim diğer iktidar partisinden farkımız çok. Biz ülkenin geleceğini düşünüyoruz onlar kendi yandaşlarını düşünür. Biz üniversiteyi özgür isteriz onlar baskı yapmak ister. Biz gençleri umut olarak görürüz, onlar potansiyel suçlu. Gençlerin terbiye edilmeye ihtiyaçları yok. Onlar dış politikayı çatışma olarak görüyor biz çıkarlarımızı öne çıkarmak istiyoruz. Türkiye’nin çatışmaya ihtiyacı yok .Suriye kan gölüne döndü. Bunlara kim silah gönderdi, müslümanı müslümana kırdırdı? Gençler sandığa gitsin, demokrasinin gereğini yapsın.

 

 

ERDOĞAN’I UYARMIŞTIM

 

Erdoğan’a ben 24 ağustos 2012 de bir mektup gönderdim. Suriye konusunda yanlış yapıyorsunuz dedim. Dış politikadaki yanlışları aktardım. Bugün gelinen noktada herkesle kavgalıyız. Büyükelçi gönderemiyoruz.

 

 ÖĞRENCİ KREDİSİNE AF

 

Öğrenci kredileri mezun olan iş bulamadıysa sorumluluk onda değil. Öğrenci mezun olduktan sonra iş bulamadıysa kredi talep edilmeyecek. İş bulana kadar krediyi geri ödemeyecek. Gençler icra dairelerinde sürünmeyecek

 

 

 

MEYDANLAR ÖZGÜR OLACAK

 

Meydanlar bütün dünya kentlerinde vardır. Meydanlar kentin gerginliğini boşaltmak için vardır. Bizim bi iki meydanımız var orda da toplanma yasağı var. izin istiyorlar verilmiyor. O enerjiyi boşaltmazsanız bu gerginlik, çatışma kavga çıkar. Bunun altında bu yasaklar var.

 

 

 

MERKEL’İN TEKLİFİ AĞIRIMA GİDİYOR

 

Ülkemizde 2 milyon Suriyeli var. Bunlar batıya gitmek istiyor. Merkel şöyle dedi, 800 bin Suriyeli alabiliriz dedi. Almanya da atmosfer değişti. Tepki gördü. Merkel Suriyeliler sizde kalsın biz para verelim demek için geldi. Türkiye böyle bir anlaşma yaparsa 3. Sınıf bir ülke olduğunu Kabul eder. Başkasının talimatı ve parasıyla iş yapmış olur. Avrupa Birliği’ne girmek zaten hakkımız, vizelerin kaldırılması zaten hakkımız. Hükümet, AB raporunu seçimden sonra açıklayın dedi, Merkel de Kabul etti. Öyle olacak. Türkiye pazarlık konusu oldu. Ağırıma gidiyor. Bu ülke pazarlık masasında ülkesini satanların ülkesi değil. Üç kuruş para için 2 milyon Suriyeli’yi ülkede tutacağım diyemezsiniz. Bu rüşvettir. O görüşmelerde Erdoğan’ın işi ne? Alman cumhurbaşkanı gelmedi ki, senin dengin o!

 

 

 

 HER YIL 15 BİN ÜNİVERSİTELİYİ YURTDIŞINA GÖNDERECEĞİZ

 

Bizim programımızda her yıl 15 bin üniversiteli genç yurtdışına gönderilecek. Her alandan böyle. 10 yıl içinde Türkiye sıçrama yapar. Türkiyenin her köşesinden yurtdışında doktora yapmış insanlar olduğunu düşünün.

 

 

 

OĞLUM KENDİ İMKANLARIYLA OKUYOR

 

Oğlum Kerem, aynı zamanda müzisyen, Baterist. Şu anda Güney Kore’de siyaset bilimi doktorası yapıyor. Burs kazandı. Kendi imkanlarıyla okuyor. Iki yıldır orda.

 

 LİSEKART GELİYOR

 

Maddi durumu iyi olmayan liseli gençlere bir kart vereceğiz. İmkanlı olmayan çocuklar kitap alabilecek, sinemaya gidebilecek. Ona belli bir fon ayıracağız. Kartına yüklenen meblağ ile yapamadığı sosyal aktiveteleri yapabilecek ve okuyabilecek. Bu sadece gençler için değil mesela kitap sektörünü de canlandıracak, sinemalar tiyatrolar dolacak.

 

 

 

PASSOLİG’İ İPTAL EDECEĞİZ

 

Pasolig’I kaldıracağız. Çünkü bu gençlere güven duyulmadığı için getirildi. Onları fişlemek için yapıldı. Biz bunu kaldıracağız. Gençler istediği sloganı atabilsin, özgürce maça gidebilsin diye. Her şeyin temelinde gençlere güven yatıyor.

 

 

 

ÜNİVERSİTE SINAVINI KALDIRACAĞIZ

Eğitim sisteminin tepeden tırnağa değişmesi lazım. Çocuklarımız özgürce düşünmeli, onlara yasak koymamalıyız. Çocuklar konuşacak, biz de onları dinleyeceğiz. Bilgisayarı babasından iyi kullanıyosa, akıllı telefonu büyüklerinden daha iyi kullanıyosa bizden daha iyi yetişmiş demektir. Üniversite sınavını kaldıracağız. Nasıl kaldıracağız? Bunu uzmanlarla yapacağız. Ben eğitimci değilim. Diğer ülkelerde çocuklar nasıl yaratıcı güçlerini kullanabiliyorsa bizde de öyle olmalı. PISA sonuçlarına bakıyorum bizim çocuklarımız diplerde. Bu sistemin suçu. Bunun değişmesi lazım.

 

 

 

İMAM HATİP’LİLER DE BİZİM ÇOCUKLARIMIZ 

 

Imam hatip liselerini kapatacak değiliz. Öyle bir imaj yaratmaya çalışıyorlar. Onlar da bizim çocuklarımız. Ordaki eğitimin kalitesini artırmak için ne gerekiyosa onu yaparız, sistemini değiştiririz.

 

 

Number1 radyolarında ortak canlı yayınlanan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuk olduğu “Seçim Özel” programı 19 Ekim Pazartesi günü 12’de, Number1 FM ve Number1 Türk FM’de yayınlandı

 Programın tekrarı aynı gün saat 21’de NR1 TV ve NR1 Türk TV’de 

 


spot_img

Haber

İlginizi Çekebilir