Perşembe, Temmuz 7, 2022

Aziz Sancar Can Dündar’a destek verdi

Nobel Kimya ödülünün sahibi Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar tutuklu gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’e destek mesajlarını iletti. Nobelli bilim adamımız Aziz Sancar Can Dündar’a destek verdi.

Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Aziz Sancar’ın tutuklu gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül için mesajlarını Orhan Bursalı aktardı.

Orhan Bursalı Cumhuriyet’teki köşesinde Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Aziz Sancar’ın tutuklu gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül için mesajlarını anlattı.

Orhan Bursalı’nın, “Sancar şüphesiz özgürlüklerden yana” başlıklı köşesinde ilgili bölüm şöyle:

“Sancar, içeride olan Can Dündar ve Erdem Gül için de, “İkisinin de gözlerinden öpüyorum ve bir an önce özgürlüklerine kavuşmalarını diliyorum, lütfen bu mesajımı kendilerine iletin…” dedi. Bunu bana yazmam için söylemedi, yazma da demedi, ama bunun yazılmasından da hiç rahatsız olacak bir insan değil. Sancar tüm Türkiye’yi kucaklamak isteyen bir bilim insanı. Derin siyasi farklılıkların içine düşmek ve orada boğulmak istemiyor.”

AZİZ SANCAR KİMDİR?

ABD’deki Kuzey Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aziz Sancar, kanser tedavisinde ‘ritmik saat’ buluşuna imza atarak dünyaca çapında üne kavuşmuştu. 1946 yılında Mardin’de dünyaya gelen, Sancar, ‘DNA tamiri’ ve ‘hücre döngüsü kontrol noktası’ gibi konularda yaptığı çalışmalarla da adını duyurmuştu.

Prof. Dr. Aziz Sancar 1946’da Mardin Savur’da 8 kardeşin 7’ncisi olarak dünyaya geldi. Ailesinin okuma yazma bilmediği ancak çocuklarının eğitimine çok önem verdiği belirtiliyor. Sancar, 1963 yılında girdiği İstanbul Tıp Fakültesini 1971 yılında bitirdi ve eğitim için ABD’ye gitti. 1997 yılından bugüne Amerika Birleşik Devletleri North Carolina-Chapel Hill’de North Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümü’nde görev yapan Prof. Sancar, gerçekleştirmiş olduğu 300’e yakın bilimsel makale ve bu makalelere yapılan 12 binden fazla atıfla, bilimsel araştırmada eşine az rastlanır bir başarıya imza attı. İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra yurtdışında yaptığı çalışmalarla Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’ne kabul edilen Sancar, buraya kabul edilen üç Türk’ten biri olmuştu.

Haber

İlginizi Çekebilir