ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 101. YILDÖNÜMÜ

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars / Puan:
Loading...

Biz de Number1 Medya Grubu Ailesi olarak, aziz şehitlerimizi ve kanları pahasına düşmana geçit vermeyen gazilerimizi, minnet ve şükranla anıyoruz Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 101. yılı dolayısıyla Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı. Cumhuriyet Meydanı’ndaki törende, Atatürk Anıtı’na, hükümet adına Bakan Yılmaz, Türk Silahlı Kuvvetlerini temsilen Çanakkale Boğaz ve […]

Biz de Number1 Medya Grubu Ailesi olarak, aziz şehitlerimizi ve kanları pahasına düşmana geçit vermeyen gazilerimizi, minnet ve şükranla anıyoruz

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 101. yılı dolayısıyla Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.
Cumhuriyet Meydanı’ndaki törende, Atatürk Anıtı’na, hükümet adına Bakan Yılmaz, Türk Silahlı Kuvvetlerini temsilen Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Serdar Ahmet Gündoğdu ile Çanakkale Valisi Hamza Erkal ve Belediye Başkanı Ülgür Gökhan tarafından çelenkler konuldu.
Bu sırada TCG Barbaros Fırkateyni’nden 21 pare top atışı yapıldı.
Tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona erdi.
Törene, milletvekilleri, Avustralya Müşterek Harekat Başkanı Koramiral David Johnston, Avustralya’nın Çanakkale Konsolosu Nicholas Sergi, Gazi İşleri Bakanlığı Müsteşarı Aaron Coutts, Yeni Zelanda Büyükelçisi Johnathan Curr ile askeri ve sivil yetkililer katıldı. Törenin ardından, aralarında CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın da bulunduğu bir grup, anıta çelenk bıraktı.

İstanbul’da Diyanet İşleri Başkanlığı ve Eyüp Belediyesi tarafından Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 101. yılı dolayısıyla düzenlenen programda, Eyüp Sultan Camisi’nde sabah namazı sonrası Çanakkale şehitleri için Kur’an-ı Kerim okundu, dualar edildi.
Programa katılan İstanbul Valisi Vasip Şahin, “Şehitlerimizin hatıralarına çorba dağıtılıyor. Biz de bu vesile ile bütün Çanakkale şehitlerimize, onlardan önce ve sonra şehit olan tüm atalarımıza, özellikle son dönemde vatanın bölünmez bütünlüğü için mücadele eden, terör mücadelesi yapan bu uğurda canını feda eden şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Gazilerimize acil şifalar diliyor, minnet ve şükranlarımı sunuyorum” dedi.
Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın da Kur’an-ı Kerim ve dualarla şehitleri andıklarını belirterek, “Onların içtiği çorbadan içerek, yedikleri ekmekten yiyerek onları daha iyi anlamaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.
Namaz ve duaların ardından vatandaşlara, Çanakkale Savaşı’nda askerlerin yediği buğday çorbası, üzüm hoşafı ve ekmek ikram edildi.
İzmir
İzmir’de Murat Reis Camisi’nde düzenlenen programda sabah namazının ardından şehitler için Kur’an-ı Kerim tilaveti ve ilahiler okundu, dualar edildi.
Konak İlçe Müftüsü Zeki Aksoy burada yaptığı konuşmada, Çanakkale Zaferi’nin hem içeride hem dışarıda kazanılmış, 200 bini aşkın şehidin verildiği, dünya tarihinin de en önemli zaferlerinden birisi olduğuna işaret etti.
Aksoy, ”Bazı milletler vardır tarih yazarlar, bazı milletler vardır ki tarih yaparlar, yazmasını başkasına bırakırlar. Bizim milletimiz tarih yapmıştır, yazmasını başkasına bırakmıştır. Bazı milletlerin tarihinde tek bir zafer vardır, bizim milletimizde ise zaferlerin adeta resmi geçidi vardır. En son Çanakkale Zaferi de dünyaya parmak ısırtmış çok muhteşem bir zaferdir” dedi.
Duaların ardından vatandaşlara Çanakkale Savaşı’nda cephedeki askerlerin yediği kuru ekmek, çorba ve hoşaf ikram edildi.

Tokat
Tokat’ta tarihi Ali Paşa Camisi’nde sabah namazının ardından Tokat Müftüsü Ahmet Erdem tarafından Çanakkale şehitleri için dua okundu. Duanın ardından konuşan Erdem, 18 Mart’ın önemli bir gün olduğunu belirterek, “Bu seher vaktinde camimizi doldurarak şehitlerimize dua eden sizlere çok teşekkür ediyorum. Bu vatan için can veren şehitlerimize rahmet diliyorum” dedi.
Vali Cevdet Can ve çok sayıda vatandaşın katıldığı namazın ardından çorba ikram edildi.

Sinop
Sinop’ta da “Haydi Sinoplular 250 Bin Hatim Duasına Amin Diyelim” adı altında düzenlenen etkinlikte sabah namazının ardından Alaaddin Camisi’nde Kur’an-ı Kerim okundu. Dualarla devam etkinlik sırasında bazı vatandaşların gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü.
Program, vatandaşlara Çanakkale Savaşı’nda askerlerin menüsünde yer alan buğday çorbası ve üzüm hoşafı ikramıyla son buldu.

Çorum
Çorum’da Ulucami’de düzenlenen programda namazın ardından İl Müftüsü Ahmet Akın vaaz verdi. Akın, Türk milletinin Çanakkale Savaşı’nı birlik ve beraberlik içinde mücadele ederek kazandığına dikkati çekerek, “Geçmişte şehitlerimiz anasından babasından vazgeçip cepheye gitti. Bugün de güvenlik güçlerimiz vatanımız ve milletimizin bölünmez bütünlüğü için canını vermektedir. Allah onlardan razı olsun” dedi.
Vaazın ardından Kur’an-ı Kerim okundu, şehitler için dua edildi.

Amasya
Amasya’da da şehitler için hatim duası yapıldı.
Amasya Müftü Yardımcısı Adem Ayrancı, yaptığı konuşmada, hatim duasının vatandaşların yoğun katılımıyla yapıldığını belirterek, “Vatandaşlarımızın ilgisi çok yoğundu, bu bizi onurlandırıyor. Bu ecdadımıza sahip çıktığımızın göstergesidir. Onlar bize bu vatanı emanet ettiler, biz de onları ebediyete kadar unutmayacağımız. Ülkesini ve milletini korumak için canlarını feda eden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor saygı ve minnetle anıyoruz” diye konuştu.

Adıyaman
Adıyaman’da da Yenipınar Cami’de sabah namazında Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 101. yılı nedeniyle dualar edildi, tespihler çekildi.
Dua programının ardından vatandaşlara cephedeki askerlerin anısına kuru ekmek ve çorba ikram edildi.
İl Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü, gazetecilere yaptığı açıklamada, Çanakkale zaferinin yıl dönümünü nedeniyle Türkiye’de bütün camilerde Diyanet İşleri Başkanlığı’nın düzenlediği “Şühedanın izinde, huzurda niyazdayız” programı kapsamında sabah buluşması yapıldığını söyledi.
Öztürkçü, şehitleri hatırlamanın ve onlara dua etmenin bu millete bir borç olduğunu dile getirdi.
Duaların çok önemli olduğuna işaret eden Öztürkçü, “Onların şefaatine mazhar olmak, milletimizin birlik, beraberliği, kardeşliği, huzuru, vatanımızın bölünmez bütünlüğü için hep birlikte Cenab-ı hakkın dergahına el açarak niyazda bulunduk. Cenab-ı Mevlam dualarımızı kabul etsin. Bu tür toplantılar, bir araya gelmeler, birlikte dua etmeler çok önemlidir. Cemaatte rahmet vardır. Bizim görevimiz vazifemiz bu canlılığı diri tutmak” şeklinde konuştu.

Edirne
Edirne’de Selimiye Camisi’nde düzenlenen program çerçevesinde İl Müftüsü Emrullah Üzüm, sabah namazının ardından vaaz verdi.
Üzüm, “Çanakkale, imanın küfre galibiyetinin en güzel örneklerinden birisidir. Ecdadımız vatanın dört bir yanından sevinçle Çanakkale’ye gitmiştir. 250 bin şehit şehadet şerbetini içmiştir. Şehitlerimize olan borcumuzdur dua etmek. Biz de onlar için bir aradayız. O ruh o iman nasıl galip geldiyse bugün de içinde bulunduğumuz zamanda da kıyamete kadar da iman galip gelecektir. Çünkü şehit olmak hakikate vakıf olmaktır” diye konuştu.
Selimiye İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi 11 yaşındaki Muhammed Hamza Günsel de AA muhabirine yaptığı açıklamada, şehitlerin vatan için canını verdiğini, onlar için her zaman dua ettiklerini belirterek, “Çanakkale Zaferi’nde cephelerde yaşı küçük kardeşlerimiz vardı. Bizler de onların izinde yürüyoruz” dedi.

Kırklareli
Kırklareli Müftülüğü’nce düzenlenen programda da İl Müftüsü İsmail Bayrak, Allah yolunda, vatanı ve namusu korumak, mukaddes değerlere sahip çıkmak için hayatını kaybeden asker ve polislerin ölmediğini, şehit olduğunu söyledi.
Okunan duaların ve kılınan namazların kabul olması temennisinde bulunan Bayrak, ”Allah yolunda mücadele ederken İslam’ı kurmak, namusu ve vatanı korumak, mukaddes değerleri muhafaza etmek için öldürülen kişilere ölü denmez. Onlar ölü değil şehitlerdir. Onlar hayattadır, yaşamaktadır ama bizler bunu anlayamayız. Şehitler bizim bilmediğimiz bir manevi hayatta yaşamaktadır” dedi.
Kilis ve Osmaniye’de de düzenlenen Çanakkale şehitlerini anma programı kapsamında sabah namazı sonrası vatandaşlara zemzem suyu ve çorba ikram edildi.

Yorumunu Gönder :

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir