Mayıs 18, 2016

Davutoğlu yarın Erdoğan’a veda ziyareti yapacak

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a veda ziyareti yapacağını söyledi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, basın toplantısı düzenledi. Dünyanın çeşitli bölgelerinde 60 milyona yakın insanın çatışma ve şiddet ortamında bulunduğunun altını çizen Kalın, bu sorunların İstanbul’da yapılacak Dünya İnsani Zirvesi’nde masaya yatırılacağını söyledi. İnsani yardım konusunun sınırları aşan bir durum konumuna geldiğini belirten […]

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a veda ziyareti yapacağını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, basın toplantısı düzenledi.

Dünyanın çeşitli bölgelerinde 60 milyona yakın insanın çatışma ve şiddet ortamında bulunduğunun altını çizen Kalın, bu sorunların İstanbul’da yapılacak Dünya İnsani Zirvesi’nde masaya yatırılacağını söyledi.

İnsani yardım konusunun sınırları aşan bir durum konumuna geldiğini belirten Kalın, Türkiye’nin bu zirveye ev sahipliği yapmasının önemine dikkat çekti.

Kalın, 60’a yakın devlet ve hükümet başkanının katılımının beklendiği zirvenin açılışının 23 Mayıs’ta BM Genel Sekreteri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılacağını belirtti.

İbrahim Kalın’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

Terörle mücadelede kararlı bir şekilde adımlar atılıyor. Özellikle Diyarbakır’da yaşanan elim hadise sonrası hayatlarını kaybeden vatandaşlarımızla ilgili bir kaç noktanın altını çizmek isterim. Bu, çok daha büyük bir patlamanın planlandığını gösteriyor. Bu olay bile bölücü örgütün hain yüzünü bir kez daha göstermiştir. Hala birilerinin bölücü örgüte sesini çıkartamaması ayrıca ibretamiz bir hal alıyor.

Kanlı Esed rejimine ses edemeyenler Türkiye Cumhuriyeti’ni, Cumhurbaşkanını, Genelkurmay Başkanını suçlayabilmektedir.

“BUGÜNE KADAR 3 BİN DAEŞ HEDEFİ VURULDU”

Türkiye’nin yabancı teröristlere müsamaha gösterdiğini iddia edenler kendi ülkelerindeki radikal örgüt mensuplarını nasıl başka ülkelere gönderdiği çıkan haberlerle ortadadır. Bugüne kadar 3 bin DAEŞ hedefi vuruldu.

Almanya Federal Meclisi’nde yapılacak “Soykırım” oylaması ile ilgili metin elimize geçmedi. Soykırım iddiası ciddi bir iddiadır bununla ilgili kanıt olmadan konuşmak siyasi istismar yapmaktır.

“1915 OLAYLARINI SOYKIRIM OLARAK NİTELENDİRMEK HUKUK İLE ÇELİŞİR”

Bugün soykırım olarak kabul edilen hadiseler baktığınızda bunlar uluslararası mahkemelerde karara bağlanmış olaylardır. Bu nedenler 1915 olaylarını soykırım olarak nitelendirmek hukuk ile çelişir.

BAŞBAKAN’DAN CUMHURBAŞKANI’NA VEDA ZİYARETİ 

Başbakan yarın Cumhurbaşkanı’na veda ziyaret yapacak. Takvimin nasıl işleyeceğini, görev iade sürecinin ve tarihinin nasıl olacağına karar verecekler. Karar kamuoyuyla paylaşılacak.

AK PARTİ’DEN RANDEVU TALEBİ GELMEDİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, AK Parti’nin temayül yoklamalarını paylaşmak için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan randevu istediği yönünde haberlerle ilgili açıklama yaptı.

Düzenlediği basın toplantısı sırasında bu yöndeki bir soruyu yanıtlayan İbrahim Kalın, “Bize ulaşan böyle bir randevu söz konusu değil, bilemiyorum o nereden çıktı” dedi.

DÜŞEN HELİKOPTER İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Genelkurmay Başkanlığımız incelemeyi hala sürdürüyor. O görüntüler dahil bütün süreç inceleniyor. Bütün neticeleri alındıktan sonra kapsamlı bir açıklama yapılacak. Yakın bir zamanda açıklama yapılacak. Genelkurmay’ın teknik açıklamasıyla konuyu değerlendirmek daha isabetli olacak

“TERÖR EYLEMİ KADAR, TERÖRÜN KULLANILMASI DA BİR SUÇTUR”

Orada tablo son derece açık. Dünkü tavırları da ortada. Dokunulmazlıkların kaldırılması neden tekrar gündeme geldi. Teröre destek verenlerin ifadeleri kamuoyunun bir yarası. Terör eylemi kadar, terörün kullanılması da bir suçtur. Nihai olarak takdir Meclis’indir. Genel eğilim de bu tabloyu ortaya koymaktadır.

Sanki terörle mücadele edenler bu Generaller değilmiş gibi böyle pervasızca edep yoksunu ifadelerle Genelkurmay Başkanımıza yönelik hakaretleri kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Nikah töreniyle ilgili de bir çok iddia ortaya atıldı. Genelkurmay Başkanımız gerek Genelkurmay Başkanı olduğu dönemde gerekse daha öncesinde kendileriyle ailece görüşmektedir.

“TÜRK VATANDAŞLARI SCHENGEN VİZE SİSTEMİNE ÇOKTAN DAHİL OLMALIYDI”

AB’ye üye olmaya çalışan bir Türkiye var. 2005 yılından beri de resmi müzakereler yürüten bir ülkeden bahsediyoruz. Aslında Türk vatandaşları Schengen vize sistemine çoktan dahil olmalıydı. Bu kusur bizim kusurumuz değil AB’nin kusuru. Ekim ayında bu sisteme geçileceği imza altına alındı. Süreç son derece başarılı bir şekilde yürütüldü. Mültecilerin AB’ye kaçak geçişiyle ilgili çok önemli tedbirler alındı. İllegal geçişlerde çok büyük bir düşüş sağlandı. Avrupa’da kısmi bir rahatlama oldu. Avrupa tarafına geçen her Suriyeli için resmi yollardan bir Suriyelinin yollanması noktasında önemli adımlar attık. Biz hala 3 milyon mülteciye ev sahipliği yapıyoruz.

Yorumunu Gönder :

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir