Mayıs 20, 2016

“Mısır yolcu uçağını terör saldırısı düşürdü” iddiası

Paris’ten Kahire’ye gitmek için havalanan Mısır Havayolları’na ait yolcu uçağı radarda kayboldu. Uçakta 66 kişi bulunuyordu. Mısır Havacılık Bakanı, uçağın teknik arızadan çok terör saldırısı sonucu düşmüş olabileceğini söyledi. Fransa‘nın başkenti Paris‘teki Charles de Gaule Havaalanı’ndan kalkan Mısır Havayolları‘na (EgyptAir) ait bir yolcu uçağı yerel saatle 02.45’te Akdeniz’de Mısır hava sahasına girdikten sonraradarda kayboldu. Uçakta 66 yolcu ve 10 […]

Paris’ten Kahire’ye gitmek için havalanan Mısır Havayolları’na ait yolcu uçağı radarda kayboldu. Uçakta 66 kişi bulunuyordu. Mısır Havacılık Bakanı, uçağın teknik arızadan çok terör saldırısı sonucu düşmüş olabileceğini söyledi.

Fransa‘nın başkenti Paris‘teki Charles de Gaule Havaalanı’ndan kalkan Mısır Havayolları‘na (EgyptAir) ait bir yolcu uçağı yerel saatle 02.45’te Akdeniz’de Mısır hava sahasına girdikten sonraradarda kayboldu. Uçakta 66 yolcu ve 10 mürettebat bulunuyordu.

Mısır Havayolları’ndan yapılan açıklamada, 804 sefer sayılı Airbus A 320 tipi yolcu uçağı ile Mısır hava sahasına girdikten 16 kilometre sonra, 11.280 kilometre yüksekteyken irtibatın kesildiği belirtildi.

Radarda kaybolan uçağın pilotu tarafından herhangi bir acil durum çağrısı yapılmadı.

“KERPE ADASI AÇIKLARINDA DÜŞTÜ”

Yunan Sivil Havacılık Kurumu yetkilileri, Mısır uçağının Kerpe (Karpathos) adası açıklarında düştüğünü belirtti.

“TURUNCU RENKLİ PARÇA BULUNDU”

Yunan devlet televizyonu ERT’nin haberine göre, Mısır Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçakları, kaybolan uçağın enkazına ait olduğu düşünülen turuncu renkli iki parçanın yerini tespit etti.

Savunma yetkililerine dayandırılan habere göre, enkaz parçaları uçağın kaybolduğu noktanın 100 deniz mili batısında, Girit Adası’na 230 deniz mili uzaklıkta görüldü. Parçaların bulunduğu noktanın Kahire FIR (uçuş bilgi bölgesi) hattı içerisinde olduğu belirtildi.

TERÖR SALDIRISI İDDİASI 

Mısır Havacılık Bakanı ise yolcu uçağının teknik arızadan çok terör saldırısı sonucu düşmüş olabileceğini söyledi. Rusya Federal Güvenlik Kurumu Başkanı da, Mısır Havayolları’na ait uçağın bir terör saldırısı sonucu düşmesinin “büyük olasılık” olduğunu belirtti.

“DÜŞTÜ DEMEK İÇİN HENÜZ ERKEN”

Mısır Havacılık Bakanlığı, “Radardan kaybolan uçağın düştüğünü söylemek için henüz erken” açıklaması yapmıştı. Mısır Havacılık Bakanlığı’nın yolcu uçağının düştüğünü doğruladığı iddia edilmişti.

Mısır Başbakanı Şerif İsmail, uçağın radardan kaybolmasıyla ilgili terör dahil tüm olasılıkları göz önünde bulundurduklarını söylemişti.
11 ÜLKEDEN YOLCULAR VAR

Mısır Havacılık Bakanlığı uçaktaki yolcuların kimliğiyle ilgili açıklama yaptı. Uçakta 30 Mısır ve 15 Fransız vatandaşının yanısıra 9 ülkeden daha yolcular bulunuyordu.

Uçakta 1 İngiliz, 1 Belçikalı, 1 Iraklı, 1 Kuveytli, 1 Suudi Arabistanlı, 1 Çadlı, 1 Portekizli, 1 Cezayirli ve 1 Kanada vatandaşı da bulunuyordu.

Uçakta ilk belirlemelere göre Türk yolcu bulunmadığı açıklandı.

MISIR VE YUNANİSTAN ARIYOR

Akdeniz’de düşen yolcu uçağını arama çalışmalarına Mısır ordusuna ait uçaklar ile gemiler de katılıyor. Yunanistan da radarda kaybolan yolcu uçağını arama çalışmaları için bir savaş uçağı ve gemi gönderdi.

HAVAYOLU ŞİRKETİNDEN PİLOT AÇIKLAMASI

Mısır Havayolları’dan yapılan açıklamada, radarda kaybolan yolcu uçağının pilot ve yardımcısının tecrübeli olduğu ifade edildi.

Pilotun 6275 saat uçma tecrübesi olduğu, 2101 saat “A320” tipi uçakla uçtuğu belirtildi. Yardımcı pilotun da 2766 saat uçma tecrübesine sahip olduğu vurgulandı.

RUS UÇAĞI 224 YOLCU VE MÜRETTEBATLA DÜŞMÜŞTÜ

Geçtiğimiz yıl ekim ayında Rus turistleri taşıyan Rus yolcu uçağı Şarm el Şeyh’den kalktıktan sonra Sina Yarımadası üzerinde düşmüştü. Uçakta bulunan 224 kişi hayatını kaybetmişti. Rus ve Mısırlı yetkililer, uçağa patlayıcı konulduğunu açıklamıştı.

Yorumunu Gönder :

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir