Haziran 2, 2016

AB Komisyonu’ndan “Geri Kabul Anlaşması” açıklaması

AB Türklere vizelerin kaldırılması için önemli bir gerekliliği yerine getirdi. AB Komisyonu, Türkiye ve AB arasında imzalanan Geri Kabul Anlaşması’nın tüm maddelerinin resmen yürürlüğe girdiğini açıkladı. 1 Ekim 2014 tarihinde kabul edilen Geri Kabul Anlaşması’nın Türk vatandaşları olmayan göçmenlerin iadesini öngören son aşamasının 2017 yılında yürürlüğe girmesi bekleniyordu. Türkiye ve AB arasındaki mülteci anlaşması gereği […]

AB Türklere vizelerin kaldırılması için önemli bir gerekliliği yerine getirdi. AB Komisyonu, Türkiye ve AB arasında imzalanan Geri Kabul Anlaşması’nın tüm maddelerinin resmen yürürlüğe girdiğini açıkladı.

1 Ekim 2014 tarihinde kabul edilen Geri Kabul Anlaşması’nın Türk vatandaşları olmayan göçmenlerin iadesini öngören son aşamasının 2017 yılında yürürlüğe girmesi bekleniyordu.

Türkiye ve AB arasındaki mülteci anlaşması gereği tarih öne çekildi. Mart ayında başlayan geri kabullerse Türkiye ve Yunanistan arasındaki ikili mutabakata dayanıyordu.

Avrupa Birliği vizelerin kaldırılması için Türkiye’nin 72 kriteri yerine getirmesini istiyor.

Geri Kabul Anlaşması’nın tüm hükümleriyle yerine getirilmesi de vizelerin kaldırılması için ön koşullardan birini oluşturuyordu.

Yorumunu Gönder :

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir