Haziran 2, 2016

“Soykırım” oylaması saat kaçta başlayacak?

Alman Federal Meclisi, 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelendiren karar tasarısını bugün oyluyor. Karar tasarısıyla ilgili görüşme Türkiye saatiyle 12:10’da başlayacak. Oturuma Başbakan Merkel ve Dışişleri Bakanı Steinmeier katılmıyor. Alman Federal Meclisi, 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelendiren karar tasarısını bugün oyluyor. İktidardaki Hristiyan Birlik partileri CDU/CSU ile muhalefetteki Yeşiller’in “1915-1916 yıllarında Osmanlı İmparatorluğu’nda Ermenilere ve diğer […]

Alman Federal Meclisi, 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelendiren karar tasarısını bugün oyluyor. Karar tasarısıyla ilgili görüşme Türkiye saatiyle 12:10’da başlayacak. Oturuma Başbakan Merkel ve Dışişleri Bakanı Steinmeier katılmıyor.

Alman Federal Meclisi, 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelendiren karar tasarısını bugün oyluyor.

İktidardaki Hristiyan Birlik partileri CDU/CSU ile muhalefetteki Yeşiller’in “1915-1916 yıllarında Osmanlı İmparatorluğu’nda Ermenilere ve diğer Hristiyan azınlıklara uygulanan soykırımın hatırlanması ve anılması” başlıklı karar tasarısının görüşmelerine Türkiye saatiyle 12:10’da başlanacak.

Taslak metnin başlığının yanında iki ayrı yerde de “soykırım” kelimesine yer veriliyor.
Almanya Başbakanı Angele Merkel’in Hristiyan Birlik partileri CDU/CSU ile iktidar ortağı SPD meclis gruplarından yapılan açıklamada, oylamada milletvekillerinden önemli bir fire beklenmediği belirtildi.

MERKEL OYLAMADA YOK

Başbakan Angela Merkel, Başbakan yardımcısı Sigmar Gabriel ve Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ise programları nedeniyle oylamaya katılmayacak.

Almanya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Martin Schaefer ise Federal Meclis’te alınacak kararın Türkiye ile ilişkilerde kalıcı bir hasar yaratmayacağını umduğunu söyledi. Schaefer, “İlişkiler kolay kolay bozulamayacak kadar çok yönlü” dedi.

SARKİSYAN’DAN ALMAN VEKİLLERE ÇAĞRI 

Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan da dün Alman Bild gazetesine yaptığı açıklamada, Alman parlamenterlere çağrıda bulunarak “soykırım” tasarısı ile Türkiye’yle varılan sığınmacı anlaşması arasında bağlantı kurmamalarını istedi.

Ankara, daha önce parlamentolardan çıkan bu tip kararlarda, büyükelçilerini istişareler için geri çağırma yoluna gitmişti. Ekonomik ve ticari ilişkiler, askeri işbirliği gibi alanlarda uygulanan yaptırımların yanı sıra en büyük tepkilerinden biri de bu olmuştu. Bu ihtimal masada.

GAUCK “SOYKIRIM” DEMİŞTİ 

Almanya ile daha önce Ermeni iddiaları ile ilgili gerginlik 2015’te yaşanmıştı. Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, “Ermenilerin kaderi, 20’nci yüzyıla dehşet veren bir şekilde damgasını vuran toplu kıyım, etnik temizlik, tehcirler ve evet soykırım tarihi için bir örnektir” demişti.

Ankara açıklamalara tepki göstermiş, “Türk halkı Gauck’un ifadelerini affetmeyecektir” açıklaması gelmişti. Ancak tepki Dışişleri’nin sert açıklamasıyla kalmış, Ankara, büyükelçisini geri çağırma yoluna gitmemişti.

Yetkililer, “1915 olayları ile ilgili bir kararın parlamentoda alınmasının, bir açıklamadan daha ileri nokta” olduğunu söylüyor. Dolayısıyla, büyükelçinin istişareler için geri çağrılması yeniden gündeme gelebilir. Betkililer, böyle bir karar verilecekse, bunun “siyasi bir karar olacağına” dikkat çekiyor.

Ancak, Türkiye-Almanya arasındaki yoğun ekonomik, siyasi ve ticari ilişkiler ve bu ülkede yaşayan 3 milyon Türk vatandaşın durumu gözetildiğinde, gerilimin büyümeyeceği sinyalleri de geliyor.

Almanya’dan olumsuz bir karar çıkması halinde, bunun AB ile yürütülen ve Almanya’nın ağırlığını koyduğu vize muafiyeti görüşmelerini etkilemesi de beklenmiyor.

Yorumunu Gönder :

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir