Friday, August 19, 2022
spot_img

Başbakan Yıldırım’dan “Ermeni soykırımı” açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, Azerbaycan’a yapacağı resmi ziyaret öncesi açıklamalarda bulundu. Yıldırım’ın gündeminde, Alman Parlamentosunda alınan “Ermeni soykırımı” kararı vardı.

YENİ ANAYASA “Muhalefet partileri tutumlarını sürdürmeye devam ederse buna daha fazla duyarsız kalamayız. Millete sözümüz var, gerekli adımlar atılır. Takvim de önümüzdeki günlerde netleşecektir.”Başabakan Binali Yıldırım, başbakanlık koltuğundaki ikinci yurt dışı ziyaretini Azerbaycan’a gerçekleştiriyor.

Yolculuk öncesi Esenboğa Havalimanı’nda açıklamalarda bulunan Yıldırım, Almanya Parlamentosunda “Ermeni soykırımı” iddialarını tanıyan tasarının kabul edilmesine değindi.

“Bir avuç Ermeni lobisinin etkisiyle, dost ve müttefik Almanya’nın parlamentosunda alınan bu karar bir hatadır. Üzerinde hukukçuların anlaşamadığı, tarihçilerin ittifak edemediği bir konuda alınan bu karar, Türk milleti tarafından kabul edilemez, yok hükmündedir…”

Büyükelçinin istişareler için geri çağrıldığını söyleyen Yıldırım, “Önümüzdeki günlerde bu kararın ne şekilde değerlendirileceği enine boyuna ele alınacak ve gereken tavır neyse o sergielenecek.

“Anayasa ne derse desin Cumhurbaşkanı’nın siyasi sorumluğu doğmuştur” sözü yanlış yerlere çekildi. Vatandaş oy verdiği insandan hesap sorar, siyasetin özü budur ve bu gerçekliği anayasa ile düzeltmeye ihtiyaç vardır. Söylediğim budur.

Bu kararla Almanya – Türkiye ilişkileri gerçek anlamda zedelenmiştir. Ancak bir şeye dikkat çekmek isterim. 650 kişilik Alman Parlamentosunda sadece 250 civarında temsilcinin oylamaya katılmış olması, Alman parlamentosunun da bu kararı içine sindiremediğini ortaya koyuyor. Şartlar ne olursa olsun biz ilişkileri sürdürmeye devam edeceğiz…” dedi.

Başbakan Yıldırım, “Bu kararın yansımaları ne olacak? Merkel’le görüşme oldu mu?” sorusuna, “Herhangi bir temasımız olmadı. Karar metni ve büyükelçimiz geldi. İstişarelerden sonra gerekli karşılık verilecek.

Almanya ve Türkiye çok önemli iki müttefik. Bu ve buna benzer kararlarla, birdenbire ilişkilerin tamamen kötüleşmesini kimse beklememeli ancak bu tepkisiz kalacağız anlamına da gelmiyor.” şeklinde konuştu.

spot_img

Haber

İlginizi Çekebilir