Haziran 3, 2016

“Paralel devlet” soruşturmasında 20 tutuklama

İstanbul merkezli İstanbul merkezli Konya ve Kırklareli’de düzenlenen “paralel devlet” soruşturmasında mahkemeye sevk edilen 20 kişi tutuklandı. Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) finansman sağladıkları” iddiasıyla aralarında şirket ve dernek yöneticilerinin de bulunduğu şüphelilere yönelik İstanbul merkezli Konya ve Kırklareli’de operasyonlar düzenlenmişti. Soruşturmanın yürütüldüğü Anadolu Örgütlü, Kaçakçılık ve Mali Suçlar Soruşturma Bürosunda görevli 4 […]

İstanbul merkezli İstanbul merkezli Konya ve Kırklareli’de düzenlenen “paralel devlet” soruşturmasında mahkemeye sevk edilen 20 kişi tutuklandı.

Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) finansman sağladıkları” iddiasıyla aralarında şirket ve dernek yöneticilerinin de bulunduğu şüphelilere yönelik İstanbul merkezli Konya ve Kırklareli’de operasyonlar düzenlenmişti.

Soruşturmanın yürütüldüğü Anadolu Örgütlü, Kaçakçılık ve Mali Suçlar Soruşturma Bürosunda görevli 4 Cumhuriyet Savcısı tarafından 34 şüphelinin ifadeleri alındı.

Şüphelilerden 6’sını serbest bırakan savcılık, 26 şüpheliyi “terör örgütü kurmak, yönetmek ve üye olmak”, “terör örgütünün finansmanını sağlamak” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından tutuklanmaları, 2 şüpheliyi de adli kontrol uygulanması talebiyle nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk etti.

Mahkemeye sevk edilen 26 kişiden 20’sinin tutuklanmasına karar verildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne 19 Kasım 2014’te yapılan ihbar üzerine, Birim Gayrimenkul Limited Şirketi ile bu şirkete bağlı kuruluşlarda özellikle Maltepe’de bulunan bir restoranda FETÖ/PDY ile ilgili toplantılar yapıldığı, terör örgütüne finansman sağlandığı iddiaları üzerine Anadolu Örgütlü, Kaçakçılık ve Mali Suçlar Soruşturma Bürosunca soruşturma başlatılmıştı.

Soruşturma devam ederken söz konusu restoranda bir kamyonet evrakın imha edileceğine ilişkin 12 Eylül 2015’te gelen ihbar üzerine sulh ceza hakimliğinden talep edilen karar doğrultusunda yapılan aramada, imha edilmek üzere hazırlanan belgelere el konulmuştu.

Soruşturma kapsamında elde edilen bilgi ve bulgular ile hazırlanan rapor doğrultusunda sulh ceza hakimliğinin kararı uyarınca “terör örgütü kurmak, yönetmek ve üye olmak”, “terör örgütünün finansmanını sağlamak”, “suçtan kaynaklı mal varlığı değerlerini aklamak” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından İstanbul merkezli 3 ilde operasyon düzenlenmişti.

Sulh ceza hakimliğinden alınan karar doğrultusunda da FETÖ/PDY ile ilişkisi olduğu tespit edilen 1 dernek ile 6 şirket hakkında da arama kararı alınmış, dernek ve şirketlerin tüzel adreslerinde yapılan aramalar sonucu suç delili olabilecek belge ve eşyalara el konulmuştu.

 

Yorumunu Gönder :

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir