Michael Jackson Seni Unutmadık

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars / Puan:
Loading...

Ani ölümüyle milyonları yasa boğan Michael Jackson ölümünün 7 yıl dönümünde Number1 Tv’de çok özel bir programla anılıyor. Bu gece saatler 00:00 ‘ı gösterdiğinde başlıyacak bu programı hafta boyunca saat 11:00, 15:00, 18:00, 22:00 ‘de yayınlanacak tekrarlarından da izleyebiliriniz. Popun kralı Michael Jackson 25 Haziran 2009’da’da 51 yaşında hayatını kaybetti. Efsane müzisyen, tam 7 yıl […]

Ani ölümüyle milyonları yasa boğan Michael Jackson ölümünün 7 yıl dönümünde Number1 Tv’de çok özel bir programla anılıyor. Bu gece saatler 00:00 ‘ı gösterdiğinde başlıyacak bu programı hafta boyunca saat 11:00, 15:00, 18:00, 22:00 ‘de yayınlanacak tekrarlarından da izleyebiliriniz.

Popun kralı Michael Jackson 25 Haziran 2009’da’da 51 yaşında hayatını kaybetti. Efsane müzisyen, tam 7 yıl önce, ardında yüzlerce eşsiz şarkı, milyonlarca üzgün hayran bırakarak aramızdan ayrıldı..

Michael Jackson- Bütün Şarkıları

Michael Jackson Bütün Videoları

Michael Jackson Foto Galeri

Jackson ailesinin dokuz çocuğunun yedincisi olarak dünyaya gelen Michael Jackson’ın müzik hayatı, babasının kurduğu “Jackson 5” grubun ile 1964 yılında henüz 6 yaşındayken başladı. Daha sonra milyonlarca satan solo albümlere imza atan Jackson, büyük bir şöhret kazanacak ve king of pop olarak anılmaya başlayacaktı

Albümleri tüm dünyada 140 milyon üzerinde satış elde eden Michael Jackson sadece stüdyo albümleri olarak 125 milyon albüm satışı dünyada tüm zamanların en çok satmış müzisyen ünvanını koruyor. .

Jackson’ın Thriller albümü 55 milyon üzeri ile dünyada en çok satan 1. Albüm oldu. Dünyanın en çok satan albümleri listesinde beş albümü ile listeye en çok giren kişi de yine Michael jakson’dır.

Tamamen kendine ait dans tarzı ile, dansa yeni bir soluk getirmiş, herkesi etkilemişti. Bu gün dünyaca ünlü R&B müzisyenlerin danslarında Michael Jackson figürleri görmek bir klasik haline geldi.

Michael Jackson, 29 Ağustos 1958 tarihinde, Amerika’nın Indiana eyâletinin, Gary şehrinde doğdu. O ev bu gün müze haline getirilmiş durumda..

michael-jacksons-birth-home

Dokuz çocuklu bir ailenin yedinci üyesi olarak dünyaya gelen sanatçının tam adı, Michael Joseph Jackson’dı. Bir fabrika işçisi olan babası, Joseph Jackson, müziğe tutku derecesinde bağlıydı ve boş zamanlarında gitar çalıyordu. Eşi Katherine ile evlenip kalabalık bir aile haline geldikten sonra, bu ilgisini çocuklarına da aşıladı.
60’lı yılların başlarında büyük erkek kardeşleri, Jackie, Tito ve Jermaine, babaları tarafından organize edilen “The Jacksons” adında bir grup kurarak, kulüplerde şarkı söylemeye ve yarışmalara katılmaya başladılar.. Jackson’ın sahip olduğu ses ve dans yeteneği, kısa zamanda fark edildi. Henüz yaşı küçük olmasına rağmen, özellikle solo şarkılardaki performansı nedeniyle, 1963’te, diğer kardeşi Marlon’la birlikte gruba dahil edildi. Artık beş üyeden oluşan kardeşler, grubun adını “The Jackson 5” olarak değiştirdi. 1968’e kadar geçen süreçte, amatör çalışmalarına gece kulüplerinde ve barlarda devam eden grup, Harlem, New York’ta bulunan Apollo Tiyatrosu’nda düzenlenen bir yarışmada birinci gelerek dönemin en ünlü R&B plak şirketi Motown’ın kurucusu Berry Gordy’nin dikkatini çekti.

apollo may 24

1968’te Motown’la imzaladıkları sözleşmeden sonra Kaliforniya’ya taşınan grubun yıldızı hızla parlamaya başladı Söz konusu şirketten çıkan ilk dört single, “I Want You Back”, “ABC”, “The Love You Save”, “I’ll Be There” listelerde bir numaraya oturdu. The Jackson 5, 70’lerin başında zenci pop ve soul vokal gruplarının dünya çapında bir numaralı temsilcisi haline gelmişti… Michael Jackson ise, bu yeni müzik tarzını kendi içerisinde, dansıyla birlikte harmanlayarak, özgün bir tarza dönüştürecek, kendi kulvarında yalnız koşacaktı. Grubun bu hızlı yükselişinden sonra, güçlü sesiyle, farklı dansıyla oldukça sivrilen ve öne çıkan Michael Jackson, 1971-1976 yılları arasında halen The Jackson 5’a bağlı olarak, yine Motown’dan, “Got To Be There”, “Ben”, “Music and Me” ve “Forever Michael” adlı ilk solo albümlerini çıkardı..Artık Jackson için bireysel kariyerin önü açılmıştı.
Walt Disney Pictures tarafından, 1971’de grubun çizgi filmi yapıldı ve yayına verildi.

https://www.youtube.com/watch?v=CyD3aAaFsO4

Ününü tüm dünyaya duyuran Jackson kardeşler, uluslararası konserler serisine 1972’de İngiltere’den başladılar ve gittikleri her yerde kapalı gişe yaptılar. Bu dünya turnelerinde Commodores ve Lionel Richie, The Jackson 5’ın alt grupları olarak sahneye çıkmıştı. Şirketle yaşadığı sorunlar yüzünden İsim hakkını kaybeden Jackson kardeşler, en küçük kardeşleri Randy’i gruba dahil ederek, The Jacksons olarak ismini değiştirdi. Yeni şirketlerinden altı yeni albüm çıkaran grubun, 1978’deki Destiny çalışması neredeyse patlama yaptı ve Jackson kardeşlerin en başarılı albümleri arasında yer aldı.

Bu albümün Michael için de ayrı bir önemi oldu. Çünkü kendi bestelediği şarkılar, dünya çapında büyük beğeni topladı ve grubun klasikleri arasına girmeyi başardı. Böylece Michael’ın “beste yapabilme” gibi başka bir yeteneği daha ortaya çıkmış oldu. Söz konusu albüm iki milyondan fazla satarak, grubun ve özellikle de Michael’ın ününe ün kattı.

1978’e gelindiğinde ise, Michael için farklı tecrübeler söz konusu olacaktı. Jackson, korkuluğu canlandırdığı “The Wiz” adlı müzikal filmde, aralarında aşk dedikodusunun çıktığı Diana Ross ile birlikte rol aldı.

 

Tam da bu dönemde, müzikalde kullanılacak olan şarkıları aranje eden Quincy Jones’la Michael’ın yolları kesişti ve Michael’in bağımsız ilk solo albümünü birlikte yapmak için anlaştılar. Böylece 1979’da, ünlü şarkıcının ilk bağımsız solo albümü olan “Off the Wall”, Jones’un yapımcılığında çıktı. “Don’t Stop ‘Til You Get Enough”, “She’s Out Of My Life”, “Off The Wall”, “Rock With You” gibi dünya çapında ses getiren birçok hit parçayı içinde barındıran bu albüm, inanılmaz satış rakamlarına ulaşarak, Michael’ı pop müzik ve eğlence dünyasının idolü haline getirecek; sanatçıya ilk önemli ödüllerini kazandırmaya başlayacaktı. 1980 yılında, American Music Awards tarafından 3 dalda ödüle layık görülen albüm birçok liste başarı ödülünün de sahibi oldu. Aynı yılın Şubat ayına gelindiğinde, Michael yine “Don’t Stop ‘Til You Get Enough”la “En İyi R&B Erkek Vokal” dalında ilk Grammy ödülünü aldı

Bir caz müzisyeni olan Jones’un, albümdeki parçalarda bu müzik türünü altyapıya yerleştirmesi doğal karşılanırken, bununla yetinilmeyip disco ve funky tarzı ritimlere de yer vermiş olması, sadece Michael’e özgü yeni bir müzik türünün ortaya çıkmasına neden oldu. Elbette bu da, Jackson’a benzersiz ve evrensel bir ün getirdi. İlk olarak yakın arkadaşı, Elizabeth Taylor tarafından kendisine atfedilen ve sonraları yaygın bir ifade şeklini alan “pop idolü” benzetmesi, özellikle bu dönemlerde anılmaya başlandı.
İlk solo albümünün getirdiği başarıların yanı sıra, Jackson kardeşlerle de çalışmaya devam eden Michael, 1980’de grupla birlikte “Triumph” albümünü çıkardı. Bestelediği şarkılar ve bunlara yazdığı sözlerle Triumph’a damgasını vuran yine Michael oldu. 1982’de ise, ünlü pop yıldızına, En İyi Çocuk Albümü dalında Grammy ödülü kazandıracak olan E.T. (Extra-Terrestrial) filminin orijinal soundrack’i “Someone in the Dark” şarkısını seslendirdi


1982 yılı, ünlü pop yıldızı için neredeyse bir dönüm noktası oldu. Jackson’ı hemen hemen bugün bulunduğu noktaya getiren ve efsaneleştiren albüm, “Thriller”, Epic Records’tan yine Quincy Jones yapımcılığında müzikseverlerin beğenisine sunuldu. Genellikle arka arkaya, tekli halinde piyasaya sürülen albümün “Wanna Be Startin’ Somethin'”, “Billie Jean”, “Beat It”i de içeren her şarkısı hit oldu ve müzik tarihinde tüm zamanların en yüksek satış rakamına ulaşarak rekor kırdı..
Şarkıların yanı sıra, dört hit parça için kısa film tadında çekilen, güçlü ve geniş bütçeli prodüksiyon gerektiren ilginç klipler de büyük yankı uyandırdı. MTV, Billie Jean’le, ilk defa siyahi bir şarkıcının video klibini yayınlamış oldu. Fantastik bir konuyla kurgulanmış ve danslarla görsel bir şölene dönüştürülmüş Thriller şarkısının 13 dakikalık klibi ise, patlama yaptı ve gelen talepler üzerine VHS formatında piyasaya sunularak, yine ulaşılamayacak bir satış rekoruna imza attı.

Klipte Michael’in sergilediği özgün dans koreografileri, birçok gence ilham kaynağı oldu. Özellikle Jackson kardeşler olarak katıldıkları Motown’ın 25.kuruluş yıldönümünde, Billie Jean’i seslendirirken sergilediği moonwalk denilen ayak kaydırma hareketi, Jackson’ın imzasıyla tarihe geçti

http://www.numberone.com.tr/video-klipler/michael-jackson-billie-jean-the-first-moonwalk-king-of-pop
37 hafta zirvede kalan ve Billboard albüm listesinde 122 hafta geçiren Thriller, elbette birçok ödülü de beraberinde getirdi. 1984 yılında, 12 dalda aday gösterildiği Grammy’den 8 ödülle ayrılan Jackson, bir gecede en çok ödül alan sanatçı unvanını, 2000 yılında Carlos Santana egale edene kadar elinde tutmayı başardı Albüm aynı yıl, 8 Amerikan Müzik Ödülü, 4 Amerikan Video Ödülü, 3 MTV Video Müzik Ödülü ve Üstün Başarı Ödülü almaya hak kazandı.
Bu sırada, büyük sponsorluk anlaşmaları imzalayan ve kardeşleriyle birlikte şirketin reklam filmlerinde rol alan Jackson’ın başına talihsiz bir olay geldi. Reklam çekiminde, havai fişek gösterisi esnasında saçları alev alarak cildinde ciddi hasar meydana geldi. Jackson, gördüğü fiziksel zarardan şirketi sorumlu tuttu ve tazminat davası açtı. Lehine sonuçlanan davadan kazandığı astronomik meblağı ise, tedavisini yürüten hastaneye bağışladı.


1984’te, Thriller rüyası devam ederken, kardeşleriyle tekrar biraraya gelerek “Victory” albümünü çıkardılar. Bu albümde de Michael tarafından yazılmış ve bestelenmiş hit parçalar bulunuyordu. Jackson kardeşlerin en başarılı albümü olan Victory için 5 aylık uluslararası dev bir turne düzenlendi. Turne gelirinin tümünü bağışlayacaklarını duyurması üzerine, Jackson’ın adı, jest olarak Hollywood yıldızlar geçidine eklendi. Turneden 5 milyon $ gelir elde edildi. 1985’te, “Beat It” adlı şarkısını, alkollü araba kullanmaya karşı televizyonlarda ve diğer basın-yayın organlarında yürütülen kampanyalarda kullanılmak üzere bağışlaması nedeniyle, dönemin devlet başkanı Ronald Reagan tarafından, teşekkür amacıyla Beyaz Saray’a davet edildi.


Jackson ileriki yıllarda, ünlü bir dünya starı olarak, çok daha fazla ses getirecek sosyal sorumluluk ve insani yardım projelerini hayata geçirecekti. Bunlardan en önemlisi,USA for Africa kampanyası çerçevesinde, özellikle Doğu Afrika’da açlık sınırında ve yardıma muhtaç bir şekilde yaşayan insanlar için, Lionel Richie ile birlikte yazdığı “We Are the World” parçasıydı. Dünya çapında en çok satış rakamına sahip tekli olma özelliğini hala taşıyan şarkı, Stevie Wonder, Tina Turner, Diana Ross, Ray Charles,Cindy Lauper, Bob Dylan, Bruce Springsteen gibi ünlülerin de aralarında bulunduğu 40’dan fazla popüler sanatçı tarafından seslendirildi. Bu başarının ardından, We Are the World’le Richie ve Jackson, Yılın Şarkısı dalında Grammy Ödülü’nü almaya hak kazandı.


1985 yılı yıldız şarkıcı için yalnızca övgülerle geçmedi. Jackson, içinde birçok ünlü sanatçı tarafından seslendirilmiş parçanın yanı sıra, özellikle Beatles’a ait 200’den fazla şarkının telif hakkını bulunduran ATV Müzik’in en büyük hissesini satın alarak birçok tartışmaya neden oldu. En sert tepki de müzayedeyi düzenleyen yakın arkadaşı, söz yazarı Paul McCartney’den geldi. Bu olay, dostluklarının ve bilhassa ortak söz yazarlığı çalışmalarının sonu oldu.

1986’da, George Lucas’ın yapımcılığında ve Francis Ford Coppola’nın yönetmenliğinde çekilen “Captain EO” adlı kısa filmde Jackson, Kaptan EO rolüyle ekranların karşısına geçti 17 dakika olmasına rağmen yaklaşık 17 milyon dolara malolan film, o güne kadar çevrilmiş, dakika başına en büyük maliyete sahip filmdi. Disneyland’da gösterime giren film için Jackson, “Another Part Of Me” ve “We Are Here To Change The World” adlı iki yeni parça seslendirdi.

1987’de, pop yıldızı, “Bad” albümüyle müzik severlerin karşısına çıktı. Quincy Jones’un yapımcılığını üstlendiği son Michael Jackson albümüydü ve yine Epic Records etiketi taşıyordu. “I Just Can’t Stop Loving You”, “Bad”, “The Way You Make Me Feel”, “Man in the Mirror” ve “Dirty Diana” gibi tekliler listelerde bir numaraya oturan Bad, Amerikan müzik tarihinde beş şarkısı müzik listesinin zirvesine yerleşen ilk albüm oldu. 2008 itibariyle, albüm, ABD’de sekiz milyon gönderileri de dahil olmak üzere dünya çapında 30 milyon kopya satmıştı..

Albümün tanıtımından sonra Jackson, on altı ay gibi oldukça uzun bir zaman alacak ilk solo dünya turnesine çıkarak hayranlarıyla buluştu; 123 konser verdi. Ardından Bad şarkısına, Martin Scorsese yönetmenliğinde 18 dakikalık, yine kısa film niteliğinde bir klip çekildi. Ancak klipteki yeni Michael Jackson görüntüsü, neredeyse şarkıdan daha çok konuşulur hale geldi. Çünkü ünlü şarkıcının hem yüzünde, hem de ten renginde çok belirgin ve şaşırtıcı değişiklikler vardı. Medya, sanatçının, zenci olmaktan utandığı için ten rengini beyazlatmaya çalıştığı, burun estetiği, alın kaldırma ve dudak inceltme operasyonu gibi birçok ameliyat geçirdiği iddialarını ortaya attı.


Ancak şarkıcı, 1988 yılında kendi yazmış olduğu Moonwalk adlı otobiyografisinde, sadece iki tane estetik operasyon yaptırdığını ve çenesindeki yaralardan dolayı da cildi için cerrahi işlem uygulandığını yazdı..
Jerry Kramer ve Colin Chilvers tarafından yönetilen; Kellie Parker, Sean Lennon ve Brandon Adams’ın Jackson’a eşlik ettiği “Moonwalker” adlı müzikal film, 1988 yılında gösterime girdi ve izleyiciler tarafından büyük ilgi gördü. Filmin VHS sürümü bir milyon satış adediyle yeni bir rekora imza attı. Artık yıldız sanatçı, pop,rock ve soul müziğinin kralı ilan edilecek ve Elvis Presley, Beatles, Frank Sinatra gibi dünya çapında üne kavuşarak zirveye oturmuş bir idol haline gelecekti.
Filmin başarısından sonra, paparazzilerden ve hakkında türetilen dedikodulardan bunalan Michael, Hayvenhurst’te ailesiyle birlikte yaşadığı evi terk ederek, 2700 dönümlük dev bir alana kurulu Neverland çiftliğini satın aldı ve orada gözlerden uzak yaşamaya başladı. Çok küçük yaşta hayata atılmak zorunda kaldığı için, özlemini kurduğu çocukluk günlerini yaşayabilmek adına, lunaparktan hayvanat bahçesine, büyükçe bir göle kadar kendine apayrı bir dünya kurdu bu çiftlikte.

1991’de, Jackson, müzik şirketini değiştirerek astronomik bir rakamla Sony’le sözleşme imzaladı. 15 yıllık bir sürece ve altı albüm ile bir film çalışmasına dayanan kontrat, Michael’e sağladığı ekonomik getiriyle, adından çok söz ettirdi. Aynı yılın Kasım ayında, sanatçının yeni albümü Dangerous piyasaya çıktı.
Albümün hit parçası olan “Black Or White”a John Landis yönetmenliğinde çekilen klip, olay yarattı. Klip, şiddet ,cinsellik ve ırkçılık gibi öğelere gönderme yapıyor; özellikle sonlarına doğru görülen bazı sahnelerle şimşekleri üzerine çekiyordu. Söz konusu klibin, medya ve kamuoyunda yarattığı tartışmalar nedeniyle, Jackson bir basın bülteni yayınlayarak üzüntüsünü ifade etti ve ihtilafa konu olan bölümleri kaldırttı.bu albüm de yirmi iki milyon adet satmıştı. .

Aynı yıl, Jackson, sosyal sorumluluk çerçevesinde, hümanist projelere imza atmaya devam etti ve “Heal the World Foundation” adı altında bir fon kurdu. Fonun amacı, çocukların daha iyi ve eşit yaşam koşullarına sahip şekilde büyümesini, yaşadıkları topluma faydalı hale gelmesini sağlamaktı. Kuruluşun faaliyet merkezi Kaliforniya civarındaydı ve yardıma muhtaç çocuklar, ünlü yıldızın Neverland çiftliğindeki oyun alanlarından yararlanıyordu. Jackson bu fon için 3.5 milyon kişiye 67 tane konser verdi. Konserlerin tüm geirleri bu fona yatırıldı…
1993’te 27. Superbowl maçının devre arasında mini bir konser veren Michael, Amerikan televizyonlarında o zamana kadar elde edilmiş en büyük izlenme payına sahip oldu ve yaklaşık 100 milyon kişiyi ekranları başına topladı.

35.Grammy Ödül töreninde, Jackson’a “Yaşayan Efsane” ödülü verildi. Mart ayında ise, Soul Train tarafından Yılın Hümanisti ödülüne layık görüldü.

Jackson, “HIStory: Past, Present And Future” adlı yeni albümününün birinci bölümünü, 1995’in haziran ayında çıkardı. HIStoryBegins, albüm serisinin başlangıcıydı ve cover’lanmış 15 eski hit parçadan oluşuyordu. Serinin ikinci bölümü, HIStoryContinues ise, 15 yeni parçayla piyasaya sürülmüştü. İlk albümün ilk teklisi, büyük liste başarısı sağlayan “Scream” oldu. Kızkardeşi Janet Jackson’la birlikte seslendirdiği bu parçaya çekilen klip ise, tüm zamanların en pahalı videosu oldu.

Bu arada Michael; Elvis Presley’in kızı olan Lisa Marie Presley ile evlendi. Ancak evlilik 18 ay gibi kısa bir zaman sürdü.
Albümün başarısı üzerine 1996’da yine dünya turnesine çıkan Michael, henüz konserler devam ederken Deborah Jeanne Rowe ile evlendi.. Ancak bu evliliğini de sürdüremeyen Jackson ile Rowe, 1999 yılında olaylı bir şekilde boşandı.

1997 yılına gelindiğinde, ünlü pop şarkıcısı, HIStory albümünün hit parçalarının remix’lerinden versiyonunu piyasaya çıkardı. Albüm büyük ilgi gördü ve iyi bir liste başarısı kazandı.
Michael, bu albümünü, büyük yardımını gördüğü Elton John’a ithaf etti. “Is It Scary” ve “Ghosts”a, Jackson ile efsane yazar Stephen King tarafından yazılan 35 dakikalık bir klip çekildi. Halen dünyanın en uzun müzik videosu olma özelliğini koruyan klip, yine uluslararası bir başarı kazandı.


2001’de Jackson, 13 ülkenin pop müzik listesinde bir numaraya oturacak olan “Invincible”‘ı çıkardı “You Rock My World”, “Cry” ve “Butterflies” gibi hit teklilerle piyasalarda fırtına gibi esti.
2001 yılının eylül ayında, yıldız şarkıcı, solo kariyerinin otuzuncu yılını doldurması şerefine, Madison Square Garden’da bir kutlama partisi düzenledi. Partide Michael’ın yakın dostlarından efsane aktris Elizabeth Taylor, bir zamanların ünlü çocuk yıldızı Macaulay Culkin ve Chris Tuckerda yer aldı.


Albümdeki tek yeni parça olan “One More Chance”‘in klip çekimlerinde, yine çocuk istismarı iddiasıyla ikinci kez tutuklanan Jackson, masum bulunarak serbest bırakıldı.

2004 yılının Ağustos ayında VH1 müzik kanalında, “Man in the Mirror: The Michael Jackson Story” adında, sanatçının hayat hikâyesini anlatan görsel bir biyografi yayınlandı

2005 yılının Haziran ayında, hakkında açılan on davanın tamamından beraat eden Jackson, Bahreyn’e yerleşti. Şarkıcının aşırı kilo kaybetmesi ve stres-zararlı alışkanlıkları onu kötü etkiliyordu. Ünlü sanatçı California, Santa Maria`daki mahkemede hakkında öne sürülen çocuklara taciz suçlamasından aklandıktan hemen sonra Prens Şeyh Salman bin Hamed Halife`nin davetlisi olarak Bahreyn`e uçmuştu.
Jackson 2006 yılı Nisan ayında, Two Seas adlı müzik şirketi ile 2007’de çıkması planlanan tek albümlük bir sözleşme yaptı. Mayıs 2006’da ise Tokyo’da, MTV’nin Japonya lokasyonu tarafından düzenlenen Video Müzik Ödülleri’nde Yaşayan Efsane ödülünü aldı. Uzun bir aradan sonra Michael’in ekranlarda göründüğü ilk geceydi bu.

Kasım ayında, ünlü pop yıldızının, “Visionary: The Video Singles” adında, yirmiden fazla hit şarkısını içeren bir çalışması, yine Sony Müzik etiketiyle yayınlandı. Guiness Dünya Rekorları’nın Londra ofisinde 8 dalda layık görüldüğü ödülleri alan Jackson, Dünya Müzik Ödülleri’nde, 100 miyondan fazla satış rakamına ulaştığı için Elmas ödülün de sahibi oldu.


2009’un mart ayında Londra’da yaptığı basın açıklamasında Michael Jackson, Londra’da 8 Temmuz itibari ile 50 konser vereceğini açıkladı. Ayrıca Michael Jackson, bu konserlerin Londra için son konserleri olacağını belirtti. Ama çok istediği bu konserleri gerçekleştirmeye ömrü yetmedi..

25 Haziran 2009 günü, yerel saat 14.26’da Michael Jackson’ın kalp durması sonucu Los Angeles’ta hayata veda ettiği açıklandı. Daha sonra yapılan otopsilerde ise Jackson’ın ölmeden önce gayet sağlıklı olduğu ve asıl ölüm nedeninin kullandığı kuvvetli anestezi ilacı olduğu açıklandı.

This Is It turnesi provaları sırasında hayatını kaybettikten sonra, provalar sırasında kaydedilmiş görüntüler AEG Live tarafından Sony Music’e 60 milyon dolara satıldı. Provaların da yönetmeni olan Kenny Ortega’nın hazırladığı Michael Jackson’s This Is It adlı belgesel 27 Ekim 2009 tarihinden itibaren sadece 2 haftalığına sinemalarda gösterildi ve ilk haftasında sadece amerikada 101 milyon dolar hasılat yapmayı başardı.
7 Temmuz 2009’da, Jackson’ın ölmeden 2 gün önce son provasını yaptığı Staples Center’da onun için bir anma töreni düzenlendi. Bu törene Usher, Mariah Carey, Lionel Richie, Jennifer Hudson, Brooke Shields gibi ünlüler katıldı. Bunun yanında tüm ailesi, çocukları ve hayranları da oradaydı. Tören dünyada en çok kişi tarafından izlenen cenaze töreni ve televizyon olayı oldu.Törenin sonunda tüm aile sahneye çıktı. Jackson’ın kızı Paris de kısa bir konuşma yaptı.

Ölümü tüm dünyada yankı uyandıran ve üzüntüyle karşılanan Jackson’un müzikleri hala ilk günkü gibi severek dinleniyor. Hatta Michael Jackson’un geride bıraktığı müzik mirası o kadar büyük ki, bugün hala arkasından yeni albümleri çıkıyor, yayınlamadığı kayıtları düzenlenerek ünlü isimlerle düet haline getiriliyor. Albümleri milyonlarca satılan ve dansıyla ve şarkılarıyla pop müziğine yeni bir soluk getiren efsanevi şarkıcı, müzisyen, besteci, söz yazarı, pop yıldızı Michael Jackson’u özlemle anıyoruz…

Seni unutmadık Kral…

Yorumunu Gönder :

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir