Saturday, August 20, 2022
spot_img

Simone Manuel’den olimpiyat tarihinde bir ilk

ABD’li yüzücü Simone Manuel, 100 metre serbest stil yüzmede kazandığı altın madalyayla bir ilke imza attı. Olimpiyat rekoru da kıran Manuel, olimpiyatlarda yüzmede altın madalya kazanan ilk Afro-Amerikalı sporcu oldu.

Rio 2016 Olimpiyatları Kadın 100 Metre Serbest finali, nefesleri kesen bir mücadeleye sahne olurken, olimpiyatlar tarihinde de bir ilk yaşandı.

20 yaşındaki ABD’li yüzücü Simone Manuel ve 16 yaşındaki Kanadalı Penny Oleksiak, 52.70’lik dereceleriyle altın madalyayı paylaşırken, tarihi başarılara da imza atmış oldu.

OLİMPİYATLAR TARİHİNDE BİR İLK

Manuel, başarısıyla aynı zamanda olimpiyatlar tarihinde yüzme dalında altın madalya kazanan ilk Afro-Amerikalı kadın sporcu oldu. 20 yaşındaki sporcu aynı zamanda 1984 yılından bu yana 100 Metre Serbest’te ABD adına madalya kazanan ilk sporcu oldu. 1984 yılında da ABD’li yüzücüler Nancy Hogshead ve Carrie Steinseifer altın madalyayı paylaşmıştı.

Erkeklerde ise 2000 Sydney Olimpiyatları’nda 50 metre serbest yüzmede altın madalyayı yine ABD’li Gary Hall Jr. ile birlikte kazanan Anthony Ervin, ilk altın madalya kazanan Afro-Amerikalı erkek yüzücü olmuştu.

“BU MADALYA SADECE BENİM DEĞİL”

Kendisinden önce gelen Afro-Amerikalı oyunculardan ilham aldığını söyleyen Manuel, bu madalyanın sadece kendisi için olmadığına dikkat çekiyor. Başarılarıyla başklarına da ilham vermeyi umduğunu söyleyen rekortmen sporcu, gelecekte siyahi yüzücü olmasının da kendisini mutlu edeceğini belirtiyor.

“Simone, siyahi yüzücü” olarak anılmanın da kendisini pek mutlu etmediğini de söyleyen 20 yüzücü, bu tabirin ‘siyahi yüzücüler’den başarı, rekor ve madalya beklenmediği için kullanıldığını düşünüyor.

Bunun doğru olmadığını söyleyen Simone, ten renginden bağımsız olarak herkes kadar sıkı çalıştığını ve kazanmak istediğini vurguluyor.

16 YAŞINDA OLİMPİYAT REKORU

Kanadalı yüzücü Penny Oleksiak, ilklerin yaşandığı gecenin kahramanlarından biri oldu.

Olimpiyat rekorunu ve altın madalyayı Simone Manuel ile paylaşan Oleksiak, 21. yüzyılda doğan ve olimpiyatlarda altın madalya kazanan ilk sporcu oldu.

spot_img

Haber

İlginizi Çekebilir