Çarşamba, Ocak 12, 2022

Rekabet Kurulu’ndan 4 müzik birliği hakkında soruşturma

Müzik meslek birliklerinin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. ve 6. maddelerini ihlal ettikleri ve Rekabet Kurulunun 20.06.2007 tarih ve 07-53/617-206 sayılı kararında belirtilen kriterlere aykırı davrandıkları iddialarını içeren başvuru üzerine yürütülen ön araştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

BULGULAR YETERLİ BULUNDU

Rekabet Kurulu’ndan yapılan açıklamada şu bilgiler verildi: “Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 23.09.2016 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak,

*Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM),

*Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği (MSG),

*Mü-Yap Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği (MÜ-YAP),

*Müzik Yorumcuları Meslek Birliği (MÜYORBİR)

hakkında soruşturma açılmasına 16-31/526-M sayı ile karar verdi.

Bilindiği üzere 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesi, teşebbüsler arasındaki rekabeti sınırlayıcı anlaşmaları ve uyumlu eylemleri 6. maddesi, hâkim durumun kötüye kullanılmasını yasaklamaktadır. Soruşturma, adı geçen meslek birliklerinin 4054 sayılı Kanun’un 4. ve 6. maddelerini ihlal edip etmediklerinin tespiti amacıyla başlatıldı.

Garo Mafyan’dan açıklama
Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği Başkanı Garo Mafyan soruşturmaya ilişkin Sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada, “Meslek örgütleri tek elden yapmak için kullanıcı ayrı sözleşme yapar. 4 meslek grubu tek bir yerden yapılıyıor. Tek bir elden lisanslama yapılıyor. Daha sonra paylar dağıtılıyor. Soruşturmanın detaylarını inceleyeceğim” ifadelerini kullandı.
- Reklam -

Haber

İlginizi Çekebilir