Kurt Cobain’in gitarı davalık oldu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars / Puan:
Loading...

Kurt Cobain’in kızı Frances Bean Cobain, ayrıldığı kocası Isilah Silva ile babasının paha biçilemeyen gitarı için davalık oldu.

Genç yaşta intihar eden Kurt Cobain ve Courtney Love’ın 24 yaşındaki kızı Frances Bean Cobain, The Eeries adlı rock grubunun solisti Isaiah Silva (31) ile 2014’te evlenmişti

Isaiah Silver ile gizlice evlenen Cobain, boşanma kararı almış ve boşanma gerekçesi olarak eşiyle aralarında olan “uzlaşmaz farklılıklar”ı göstermişti. Mart 2016’da ayrılan fakat resmen boşanmayan ikili birbirlerine “gitar davası” açtı.

Isaiah Silva evi terk ederken Kurt Cobain’den kızına kalan gitarı yanında götürmüştü. Frances Bean Cobain, gitarı geri vermesi için kocasına dava açtı. Isaih Silva ise “Bu gitarı bana düğün hediyesi olarak vermiştin” diyerek gitarı vermeyi reddediyor.

Kurt Cobain’in ölmeden önce çaldığı gitara paha biçilemiyor. Gitar, solak olan Kurt Cobain için özel olarak tasarlanmıştı.

 

 

Kurt Cobain kimdir?

Kurt Donald Cobain, Amerikalı şarkıcı ve besteci.

20 Şubat 1967‘de Washington‘da dünyaya geldi. Garson olan annesi ve otomobil tamircisi babasının ayrılmasının ardından büyük bir çöküş yaşadı ve anti-sosyal bir çocukluk geçirdi. Gençlik yıllarında dönemin en ünlü müzik grupları olan The Sex Pistols, Joy Division ve The Melvins gibi grupları dinledi. Lise eğitimini tamamladıktan sonra arkadaşı Kirst Novoselic ile birlikte Olympia‘ya giderek Nirvana adını verdikleri ve baterist Chad Channing‘in de dahil olduğu rock grubunu kurdular. 1988 yılına gelindiğinde konserler vermeye başlayan grubun müzik tarzı “grunge” olarak adlandırıldı. 1989 yılında ilk albümleri “Bleach” yayınlandı. 1990 yılında grubun davulcusu Channing, kendisinden bekleneni verememesinin üzerine yerini Dave Grohl‘e bıraktı.

1991 yılına gelindiğinde grubun tanınmasında esas rol oynayan albüm “Nevermind“, Geffen Records etiketiyle piyasaya çıktı. Bu albümde yer alan “Smells Like Teen Spirirt” şarkısıyla büyük bir başarı yakaladılar ve albüm yaklaşık on milyon kopya satmayı başardı.

Bir gece içinde gelen bu başarı Nirvana’nın 24 yaşındaki duygusal lideri Cobain üzerinde baskı yaratmaya başladı ve Kobain bu baskıyı üzerinden atabilmek için eroine başvurdu.

Şubat 1992 tarihinde rock şarkıcısı Courtney Love ile evlendi ve bu evlilikten 8 Ağustos 1992‘de Francis Bean adını verdikleri kızları dünyay geldi. Eşinin hamile olduğunu öğrendikten sonra uyuşturucu bağımlılığından kurtulmak için tedavi görmeye başlayan Cobain’in bu çabası başarısızlıkla sonuçlandı ve bir süre sonra yeniden eroin kullanmaya başladı.

1992 yılında “Incesticide” albümü piyasaya çıktı ve ardından 1993 yılında grubun son albümü “In Utero” yayınlandı. Grup, 1993 yılında MTV için bir unplugged çalışması yaptı ve hemen ardından Avrupa turnesine başladı. Acak Cobain’in giderek artan solunum problemleri yüzünden bu turne tamamlanamadı.

4 Mart 1994‘te İtalya‘daki otel odasında çok sayıda ağrı kesici ve şampanyayı birlikte almış şekilde bulundu. Koma halinde hastaneye kaldırıldı ve hayatı kurtarıldı. Bu olay basından saklandı ancak birkaç gün sonra, 5 Nisan 1994 tarihinde Seattle şehrinde, tüfa sayısız spekülasyon yapılmasına rağmen, bu teorilerin hiçbiri kanıtlanamadı ve bu ölüm kayıtlara intihar olarak geçti.

Kısa hayatında birçok başarıya imza atmış olan Cobain, grunge adı verilen müzik tarzı ile, günümüz alternatif rock müziğinin temellerini atmıştır. Nirvana albümleri hala büyük ilgi görmekte ve yüksek satış rakamlarına ulaşmaktadır.
yaratmaktan da olduğu gibi heyecan almadım. Bunlar için kelimelerle anlatılamayacak bir suçluluk duyuyorum.

Yorumunu Gönder :

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir