Tuesday, August 16, 2022
spot_img

Ariana Grande Manchester Konserine Terör saldırısı

Britanya’nın Manchester kentindeki konser alanı Arena’da gerçekleşen patlamada aralarında çocukların da olduğu en az 22 kişi hayatını kaybetti, 59 kişi de yaralandı.

Dün gece ABD’li Ariana Grande isimli müzisyenin konseri ardından patlama meydana geldi.

İlk açıklama ölü sayısının 19 olduğu yönündeydi ancak Manchester polisi ölü sayısının 22’ye yükseldiğini duyurdu. Polis, ölenlerin arasında çocukların da olduğu açıkladı. Polis, patlamanın el yapımı patlayıcı kullanan bir saldırgan nedeniyle gerçekleştiğini açıkladı. Saldırgan patlama sırasında öldü.

Grande çocuklar ve gençler arasında popüler bir şarkıcı olduğu için konserde de çok sayıda çocuk vardı. Patlama sırasında Arena’da kaç kişinin olduğu henüz bilinmiyor ancak salon Britanya ve Avrupa’nın en büyük kapalı konser alanı, tam kapasiteyle 21 bin izleyici alabiliyor.

Patlamanın sıranın da olduğu gişe önünde gerçekleştiği belirtiliyor.

Görgü tanıklarına göre patlama, konserin bittiği an gerçekleşti. O sırada salonda olanların videolarından salonda iki patlama sesi duyulmasının ardından büyük bir kaos yaşandığı görülüyor.

‘Güle güle Manchester!’ ve patlama

BBC Türkçe’nin aktardığına göre kızıyla konsere giden bir görgü tanığı patlama anını şöyle anlattı: “Ariana, ‘Güle güle Manchester!’ dedi, ışıklar kapandı ve iki büyük patlama sesi geldi. Asansöre binip çıkışa doğru gidiyorduk. Kapılar açıldığında yerde kan gördüm, iki kişi yaralı yatıyordu. Yüzlerinde kan vardı.”

Terör saldırısı olabilir

Polis olayı terör saldırısı olarak değerlendirirken, Britanya Başbakanı Theresa May de ‘dehşet verici bir terör saldırısı’ diye niteledi.

May genel seçim kampanyasını da askıya aldı.

Ariana Grande’nin konserinde patlama gerçekleştiği için ABD de saldırıyı yakından izliyor. Reuters’ın aktardığına göre ismini vermeyen iki ABD’li yetkili, saldırının canlı bomba kaynaklı olabileceğini söyledi.

Patlama, 2005’te Londra’da 52 kişinin hayatını kaybettiği saldırıdan bu yana gerçekleşen en kanlı terör eylemi.

Aileler Arena’ya akın etti

Ariana Grande’nin ergenlik çağındaki kız çocukları arasında popüler olması nedeniyle konserdeki kalabalığın yaş ortalaması hayli düşüktü.

Öte yandan saldırı sonra Manchester Arena’nın önüne çocukları konsere gitmiş aileler akın etti. Konser alanında çocuğunu bulamayan ebeveynler, sosyal medya üzerinden çocuklarını görenlere ulaşmaya çalıştı. Gece boyu çok sayıda yardım mesajı paylaşıldı.

spot_img

Haber

İlginizi Çekebilir