Perşembe, Temmuz 7, 2022

Gençler Soruyor Siyasiler Cevaplıyor

Number One FM ve Number One Türk FM ortak yayınında soruları yanıtlayan Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:
Sınav Sistemi ve eğitim ile ilgili
Eğitim sistemini tepeden tırnağa değiştireceğiz. Bunu eğitimcilere bırakacağız. Çağdaş bir eğitim için uzmanlar, pedagoglar, eğitimciler bir araya gelecek, bir siyasi partinin arka bahçesi değil, birey yetiştireceğiz. Çocukların sabah kahvaltısını arkadaşlarıyla okulda yapmasını sağlayacağız, öğlen akşam da böyle. tam zamanlı eğitim olacak. Eğitimde fırsat eşitliğini sağlayacağız. Özellikle de teknik konularda insan yetiştirecek, ara eleman yetiştirecek okullara önem vereceğiz. Organize sanayii bölgelerinde teknoloji liseleri açacağız. YÖK’ü de kaldıracağız. Öğrenciler yönetime katılacak

Gençleri tarıma yönlendirmek
Hollanda konya’dan küçük. Hollanda’nın tarım ihracatı 180 milyar dolar. Bizim 18 milyar dolar. Hollanda tarımı bilimsel yapıyor. Biz geleneklerle sürdürüyoruz. Avrupalı tarımı bize bırakın diyor. Türkiye’yi bu ayıptan kurtaracağız.

Girişimci gençlerle ilgili
Değerli bir proje getirirse gençlere her türlü imkanı vermek lazım. Bizim Üniversitelerin eksikliği de bu. Girişimcilik fakülteleri var batıda. Bizde bu yok. İyi yetişen bir girişimci hedefi büyütür. Gençlere bu imkanı vereceğiz.

Sosyal Yardımlarla ilgili
Sosyal yardım yaparken “sakın ha, CHP’ye oy vermeyin, onlar bu yardımı kesecek” diyorlar. Tam aksine. Arttıracağız. Ama bunu onurluca yapacağız. Ailelere bir banka hesabı açacağız. aile sigortası yapılacak. Bu insanları sosyal devletin korumasına alacağız.

Muharrem İnce hakkında
Bir dip dalga başladı. Muharrem bey, cumhurbaşkanlığı seçimini kazanacak. Bir öğretmen. Binlerce öğrenci yetiştirdi. Türkiye’nin çağdaş eğitim üzerinde yükseleceğini bilen bir kişi. Hayatın her alanına dokunan biri. Tüm kesimlerin saygısını kazanan biri, dünyanın da saygısını kazanacak. Yargıya, düşünceye, parlemantoya, demokrasiye saygılı biri. Bizim muharrem bey’le rekabetimiz tutarlı sağlıklı bir rekabettir. Başka partiler olsa Muharrem bey’in ayağını çoktan kaydırırlardı. Evet rakibim, ama ben onu aday gösterdim.

Abdullah Gül’ün adaylığı hakkında
Onun adaylığı medyada dillendiriliyordu. Bazı çevreler aday olması halinde birinci turda seçileceğini, demokrat biri olduğunu yazdı, çizdi. Bizim bu konuda yapılmış bir görüşmemiz yok. Biz de gazetelerden okuduk. Abdullah Gül’le görüşmedik. Ama tarafsızlığını koruyan bir cumhurbaşkanı olduğu için saygı duyuyoruz.

İnternet Üniversitesi hakkında
Dijital çağda bu üniversiteler mümkün. OECD’nin son verileri bu gün öğrenim çağında olanların yüzde 65’i henüz icad edilemiş alanlarda çalışacak diyor. Bunu aşmak için “insan kaynakları bakanlığı” kuracağız.

Kültür ve sanatta geri gidiyoruz. Devletin tüm sanat dallarına müthiş bi yardım yapması lazım. Kültür yumuşak güçtür. Başka ülkeleri bununla etkileyebilirsiniz. Dizilerimiz dünyada yayınlanıyor ve bunlar “Türk dizileri” diye adlandırılıyor. Bu bizi gururlandırır.

Ekonomi konusunda
Merak ediyorum, sayın Erdoğan neden ekonomi konusunda konuşmuyor. Her konuda belirleyici, müdaheleci. Ama niye ekonomi konuşmuyor? ben seçilirsem şunları yapacağım diyemiyor. Çünkü o da dip dalganın farkında. Gideceğini biliyor. Yakayı tefeciye kaptırdılar, borç para almadan çarkı döndüremiyorlar. Bütün mesele bu.

Sayın Muharrem İnce seçilince şunu diyecek; “1 ay içinde OHAL’i kaldıracağım” Bu, dünyaya demokrasiye geçtiğimizi gösterecek ve sermayeyi ülkeye çekecek. ayrıca merkez bankasının bağımsızlığına dokunmayacağız. Bu iki açıklama her şeyi çözer.

Suriyeli göçmenlerle ilgili
Ortadoğu barış konferansı kuracağız. İlgili ülkeler bir araya gelecek ve bu sorunu çözecek. Bölgeye istikrar ve barış getireceğiz. O zaman bu göçmen kardeşlerimiz de ülkesine dönecek. Böyle bir sorunumz kalmayacak

Medya hakkında
Medya sahipleri başka iş yapamayacak. Sadece medya işiyle uğraşacaklar. Kamuyla katakulli falan işleri yapmayacak. Yasayla bunu düzenleyeceğiz. Medya patronlarını ve çalışanlarını güvence altına alacağız ki güvenilir, doğru haber yapabilsinler.

Gençler müzik kanallarını izliyorlar bunu görüyoruz. Bunu da önemsiyoruz. İhmal edemeyiz. Bakın mesela havuz medyasının kanalları bizi çıkarmıyor. Bize istediğinizi sorun diyoruz.

Haber

İlginizi Çekebilir