Cumhuriyet bayramımızı kutluyoruz..

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars / Puan:
Loading...

“Cumhuriyet, ilelebed payidar kalacaktır”

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI’NIN ÖNEMİ NEDİR?

Cumhuriyet Bayramı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet yönetimi ilan etmesi anısına her yıl 29 Ekim günü Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs’ta kutlanan bir millî bayramdır.

Cumhuriyet Bayramı’nın kutlandığı ülkelerde 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim tam gün olmak üzere bir buçuk gün resmî tatildir. 1925 yılında çıkarılan bir kanunla Cumhuriyet’in ilanı günü yeni Türk Devleti’nin bayramı ilan edilmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, cumhuriyetin onuncu yılı kutlamalarının yapıldığı 29 Ekim 1933 tarihinde verdiği 10. Yıl Nutku’nda, bu günü en büyük bayram olarak nitelendirmiştir.

İstanbul Valiliği, Cumhuriyet’in ilan edilmesinin 96. yıl dönümü nedeniyle 29 Ekim Haftası boyunca Boğaz’dan geçen tüm gemilere bayrak dağıtıyor.

25 Ekim-1 Kasım Cumhuriyet Haftası’nda düzenlenen etkinlikler kapsamında Valilik tarafından Boğaz’daki bütün gezi motorları, balıkçı gemileri, yatlar, yolcu motorları, gezi tekneleri, acente botları, deniz otobüsleri, vapur ve feribotlar, demirli ticari gemiler ve boğazdan kılavuz kaptanlar eşliğinde geçen tüm gemilere toplam 5 bin adet Türk Bayrağı dağıtma kararı aldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), yeni dönemde bir ilke daha imza atacak.Cumhuriyet Bayramı, ilk defa kent genelinde ve 2 gün boyunca büyük bir coşku ile kutlanacak.

KUTLAMALARIN İLK ADRESİ TAKSİM CUMHURİYET ANITI

Kutlamalar, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla 28 Ekim’de Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk koyma töreni ile başlayacak. Ayasofya Meydanı’nda İstanbul ve Atatürk Konulu Fotoğraf Sergisi açılışı ile devam edecek.

Gece ise Sultanahmet Meydanı birbirinden güzel konserlere sahne olacak. Başkan İmamoğlu’nun da ye alacağı meydandaki programda Şevval Sam, Fahir Atakoğlu,Yaylı Çalgılar Orkestrası ve Magma Filarmoni Korosu eşliğinde Athena birer konser verecek.

29 EKİM’DE ÜSKÜDAR MEYDANI’NDA TOPLANILACAK

29 Ekim’de ise cumhuriyet coşkusu Anadolu Yakası’na taşınacak. Kutlamaların merkezi Şemsi Paşa ile Harem yolu arasındaki meydan olacak. Başkan İmamoğlu meydanda yurttaşların cumhuriyet coşkusuna ortak olacak. Buradaki programda gece boyunca müzik dinletileri ve çeşitli gösteriler yapılacak. İBB Kent Orkestrası, Mehteran Takımı, oda müziği, Türk halk müziği, Ata türküleri, Türk sanat müziği, pop müzik ve kemençe dinletileri geceye renk katacak. Deniz yüzeyinde su, ışık, lazer ve pyro gösterisi ve Kız Kulesi açıklarında yapılacak havai fişek gösterisi de cumhuriyet coşkusunu İstanbul semalarına taşıyacak.

 

Bu yıl ilk defa Adalar’dan Eyüpsultan’a ilçelere yayılan konserlerle cumhuriyet coşkusu 16 milyon yurttaş tarafından hissedilebilecek. Adalar’da kutlamaların adresi, Golden Horn Brass nefesli beşlisi konseri eşiğinde Büyükada Sahili olacak.

Ayrıca Tuzla’da Gece Yolcuları, Ümraniye Meydanı’nda Fettah Can, Sancaktepe’de Elif Buse Doğan, Gaziosmanpaşa’da İlhan Şeşen, Güngören’de Resul Dindar, Çatalca’da Gökçe, Eyüpsultan’da Fatih Erkoç, Bakırköy’de ise Balık Ayhan, Fasa Fisa Orkestrası ve Dans Ekibi sahne alacak. Aynı ilçelerdeki havai fişek gösterileri de yurttaşların bayram gecesini aydınlatacak.

İSTANBUL BAYRAMA HAZIR

Bu yıl bir ilki gerçekleştirecek İBB’de ise bayram hazırlıkları tamam. “Cumhuriyet demokrasi ile buluştuğumuz an” diyen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla kentin ana caddeleri ve konser alanları; Türk bayrağı, Atatürk posteri ve İBB flamasından oluşan setler ile süslendi. Meydanlarda çalışmalar yapıldı, taklar kuruldu. Ayrıca üst geçitlerden elektrik direklerine, toplu ulaşım araçlarındaki modyo ekranlarına kadar çeşitli açık hava mecralarına da gecenin anlam ve önemine uygun afiş ve görseller hazırlandı.

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARI

Etkinlik : Taksim Cumhuriyet Anıtı Çelenk Koyma Töreni

Tarih: 28 Ekim 2019 Pazartesi

Saat: 13.00

Yer: Taksim Meydanı

SULTANAHMET MEYDANI ETKİNLİKLERİ

Etkinlik : İstanbul ve Atatürk Konulu Fotoğraf Sergisi Açılışı

Tarih: 28 Ekim 2019 Pazartesi

Saat: 14.30

Yer: Ayasofya Meydanı

Etkinlik: Konser

Tarih: 28 Ekim 2019 Pazartesi

Saat: 20.00 – 23.00

Yer: Sultanahmet Meydanı

Sanatçılar -Şevval SAM

Fahir ATAKOĞLU Athena

Yaylı Çalgılar Orkestrası ve Magma Filarmoni Korosu eşliğinde

ÜSKÜDAR SAHİLİ ETKİNLİKLERİ

Etkinlik: Üsküdar Sahili Cumhuriyet Bayramı Etkinlikleri

Tarih: 29 Ekim 2019 Salı

Saat: 19.00 – 23.00

Yer: Üsküdar Şemsipaşa ile Harem Sahil yolu

Müzikal Etkinlikler:

Kent Orkestrası Konserleri Mehteran Konserleri Oda Müziği Dinletileri Türk Halk Müziği Dinletileri Türk Pop Müziği Dinletileri Türk Sanat Müziği Dinletileri Kemençe Dinletileri Ata Türküleri Dinletileri

Gösteriler:

Deniz Yüzeyinde Su, Işık, Lazer ve Pyro Gösterisi Havai Fişek Gösterisi (Kız Kulesi Açıklarında Deniz Yüzeyinden Teknelerden)

İLÇE MEYDANLARI KONSERLERİ

İlçe: Adalar İlçesi Konseri

Tarih: 29 Ekim 2019, Salı

Saat: 17.30

Yer: Büyükada Sahili

Etkinlik: Golden Horn Brass

İlçe: Tuzla İlçesi Konseri

Tarih: 29 Ekim 2019, Salı

Saat: 20.00

Yer: Tuzla Sahili Tören Alanı

Etkinlik : Gece Yolcuları Konseri ve Havai Fişek Gösterisi

İlçe: Eyüp Sultan İlçesi Konseri

Tarih: 29 Ekim 2019, Salı

Saat: 20.00

Yer: Alibeyköy Osmanlı Parkı

Etkinlik: Fatih Erkoç Konseri ve Havai Fişek Gösterisi

İlçe: Ümraniye İlçesi Konseri

Tarih: 29 Ekim 2019, Salı

Saat: 20.00

Yer: Alemdağ Caddesi, Çarşı Mevkii

Etkinlik: Fettah Can Konseri ve Havai Fişek Gösterisi

İlçe : Sancaktepe İlçesi Konseri

Tarih: 29 Ekim 2019, Salı

Saat: 20.00

Yer: Sarıgazi, Demokrasi Caddesi

Etkinlik: Elif Buse Doğan Konseri ve Havai Fişek Gösterisi

İlçe: Gaziosmanpaşa İlçesi Konseri

Tarih: 29 Ekim 2019, Salı

Saat: 20.00

Yer: Gaziosmanpaşa Meydanı

Etkinlik: İlhan Şeşen Konseri ve Havai Fişek Gösterisi

İlçe: Güngören İlçesi Konseri

Tarih: 29 Ekim 2019, Salı

Saat: 20.00

Yer: Haznedar 15 Temmuz Parkı

Etkinlik: Resul Dindar Konseri ve Havai Fişek Gösterisi

İlçe: Çatalca İlçesi Konseri

Tarih: 29 Ekim 2019, Salı

Saat: 21.00

Yer: Çatalca Cumhuriyet Meydanı

Sanatçı: Gökçe Konseri ve Havai Fişek Gösterisi

Etkinlik: Bakırköy İlçesi Konseri

Tarih: 29 Ekim 2019, Salı

Saat: 15.00

Yer: Yeşilköy Marina

Sanatçı: Balık Ayhan, Fasa Fisa Orkestrası ve Dans Ekibi Performansı ve Havai Fişek Gösterisi

 

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI’NIN KABUL EDİLMESİ

29 Ekim 1923’te Türkiye Büyük Millet Meclisi, Teşkilât-ı Esasiye Kanunu’nda yaptığı değişiklikle, devletin yönetim biçimini cumhuriyet olarak ilan etmiştir. Bu ilan, atılan 101 pare top ile kutlanmıştır. 1924 yılında ise cumhuriyetin ilanı şenliklerle kutlanmıştır. 2 Şubat 1925’te düzenlenen bir kanun teklifinde 29 Ekim’in bayram olması önerilmiştir.

Bu teklif Meclis Anayasa Komisyonu tarafından incelenmiş ve 18 Nisan’da karara bağlanmıştır. 19 Nisan’da ise teklif TBMM tarafından kabul edilmiştir. 628 sayılı bu kanun ile 29 Ekim, 1925’ten itibaren ülke içinde ve dış temsilciliklerde bayram olarak kutlanmaya başlamıştır

Yorumunu Gönder :

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir